SVA veiktās peldūdens pārbaudes liecina, ka visās šonedēļ monitorētajās peldvietās Kurzemē, Rīgas un Ogres rajonā peldēties ir atļauts

14.08.2009.

Šonedēļ Sabiedrības veselības aģentūra (SVA) veica peldūdens paraugu pārbaudes  27 peldvietās Rīgas un Ogres rajonā, kā arī 50 peldvietās Kurzemē (Liepājas, Ventspils, Kuldīgas, Saldus un Talsu rajonos). Analīzes liecina, ka visās šonedēļ monitorētajās peldvietās atļauts peldēties.


Atļauts peldēties ir arī Lielezera peldvietā Limbažos, kur pēc atkārotu analīžu veikšanas paaugstināts mikrobioloģiskais piesārņojums vairs netika konstatēts.


Līdz nākošajai paraugu ņemšanas reizei vēl joprojām pastāv aizliegums peldēties Balupē (Balvos), Iecavas upes peldvietā „Cēsnieku līcis” un Lielupes peldvietā Bauskas novadā, savukārt peldēties nav ieteicams Buļļupes peldvietā pie Birzes ielas Rīgā, Rāznas ezera Vilkukroga peldvietā (Rēzeknes rajonā), Šūņezerā (Daugavpilī), Daugavpils rajona Veirūgnes un Koša ezerā, Daugavas upes peldvietā „Cepļi” (Skrīveru novadā) un Odzes ezera peldvietā „Mežezers” (Pļaviņu novadā).


Pārbaudīto peldvietu saraksts un atrašanās vieta kartē atrodama SVA mājas lapā http://www.sva.gov.lv/ sadaļā Vides veselība.


Veicot monitoringu, ūdens kvalitāte tiek pārbaudīta gan laboratoriski (pēc mikrobioloģiskajiem rādītājiem), gan vizuāli novērtējot peldvietu, īpašu uzmanību pievēršot šādiem aspektiem:
• netipiska ūdens krāsa;
• virsmas aktīvās vielas (noturīgas putas);
• peldoši un citi atkritumi ūdenī;
• naftas produkti;
• fitoplanktona aļģu (zilaļģu vai zaļaļģu) masveida savairošanās – “ūdens ziedēšana”.


SVA speciālisti atgādina: dodoties peldēties vietās, kur peldūdens kontrole nenotiek, jāpievērš uzmanība tam, vai peldvietas tuvumā atrodas objekti, kas var ietekmēt peldūdens kvalitāti (celtniecības objekti, notekūdens caurules, kanalizācijas akas, ganības u.c.). Ja peldētājs nav pārliecināts par ūdens kvalitāti, vēlams atturēties no peldēšanās vai izvairīties no sejas saskares ar ūdeni un tā norīšanas, kas var radīt risku iegūt veselības problēmas – tās lielākoties izpaužas kā kuņģa – zarnu darbības traucējumi. Vislielākais risks saslimt pēc peldēšanās piesārņotā ūdenī ir bērniem, veciem cilvēkiem un cilvēkiem ar novājinātu imūno sistēmu.


Informāciju sagatavoja
SVA Komunikācijas daļas sabiedrisko attiecību speciāliste
Līva Vītola

Pēdējās izmaiņas: 14.08.2009.