Pie Moskvinas vecticībnieku baznīcas atklāj pieminekli

09.08.2009.

Šī gada 9. augustā pie Moskvinas vecticībnieku lūgšanu nama tika atklāts piemineklis un Preiļu novada kultūras centrā notika konference „Vecticība – vakar, šodien, rīt”.


Diena sākās ar dievkalpojumu Moskvinas lūgšanu namā uz kuru bija ieradušies daudzi draudzes piederīgie, kā arī viesi no citām vecticībnieku draudzēm un citi interesenti. Pēc dievkalpojuma draudze un viesi tika aicināti pulcēties laukumā pie baznīcas, kur svinīgi tika atklāts piemineklis, kas veltīta vecticībniekiem, kuri, bēgot no vajāšanām Krievijā, pirms vairāk kā 300 gadiem pārcēlās uz dzīvi Latgalē. Moskvinas vecticībnieku draudzes mācītājs Ioans Larionovs piemiņas vietas atklāšanai aicināja Preiļu novada domes izpilddirektoru Vladimiru Ivanovu. Pēc simboliskās lentas pārgriešanas, draudzes mācītājs I. Larionovs sanākošos iepazīstināja ar to kāpēc un kā tapa šis pieminekli. Pieminekļa izveides idejas autors ir pats vecticībnieku draudzes mācītājs. Piemineklis sastāv no vairākiem elementiem, kuriem ir simboliska nozīme vecticībā. I. Larionovs, par piemiņas vietu saka: „Es vēlētos, lai šis būtu tāds stūrītis, kur mēs paši, mūsu mazbērni un, cerams, arī mazmazbērni nāks un domās par savām saknēm, par cilvēciskās dzīves būtību un mērķi.” Pasākuma noslēgumā sanākušie nolika ziedus pie jaunatklātā pieminekļa. Draudzes mācītājs pateicās atbalstītājiem, pateicoties kuriem izdevās realizēt šo ideju: Preiļu novada domei, īpaši domes priekšsēdētājam Aldim Adamovičam un domes izpilddirektoram Vladimiram Ivanovam, Maskavas Namam Rīgā, mecenātam Anatolijam Grigorjevam, kā arī citiem atbalstītājiem un palīgiem.


Moskvinas vecticībnieku draudzes mācītājs I. Larionovs izteica pateicību pārējiem atbalstītājiem: „Liels paldies par sniegto atbalstu pieminekļa vecticībniekiem izveidē un uzstādīšanā: amatniekiem: Jurijam Romanjukam, Ivanam Bogdanovam, Jevgenijam Leonovam, Aleksandram Lapušam, Jāzepam Prusakam, Nikolajam Molčanovam, Igoram Lavrenovam, Ludmilai Lavrenovai, Leonīdam Ivanovam un ziedotājiem: Zojai un Valērijam Egoroviem (Valmiera), Ekaterinai Dosemenovai, Anfisai Petrovai, Aleksandram Ivanovam (Rīga), Saeimas deputātam Ivanam Ribakovam. Īpašs paldies Preiļu 2. vidusskolas skolotājai Innai Zenovjevai, kura veidoja pieminekļa skici un aktīvi piedalījās šīs idejas realizēšanā.”


Pēc atklāšanas draudzes piederīgie un viesi devās uz Preiļu kultūras centru, kur sākās konference „Vecticība – vakar, šodien, rīt”. Konferenci ieskandināja Preiļu novada Kultūras centra sieviešu vokālais ansamblis “Rjabinuška”. Konferenci uzsāka Moskvinas vecticībnieku draudzes mācītājs Ioans Larionovs, kurš ievadvārdos par konferenci norādīja, ka tā neesot iecerēta kā zinātniska, bet gan vairāk pietuvināta vecticībnieku ikdienai, tam kā vecticībnieki dzīvoja, dzīvo un dzīvos turpmāk. Konferencē ar savu redzējumu, pārdomām uzstājās Latvijas Vecticībnieku biedrības priekšsēdētājs Illarions Ivanovs, Grebenščikova garīgās skolas direktors Nikolajs Ivanovs, pats Moskvinas vecticībnieku draudzes mācītājs Ioans Larionovs u.c. Konferences noslēguma daļā notika videofilmas par Preiļu novada vecticībniekiem prezentācija.


Šogad aprit 280. gadi kopš oficiāli ir dibināta Moskvinas vecticībnieku kopiena.


Pēdējās izmaiņas: 09.08.2009.