Pieminot holokausta upurus, Preiļos notiek piemiņas pasākums

09.08.2009.

9. augustā, godinot Otrā pasaules kara laikā iznīcinātos ebrejus Preiļu pilsētā, notika piemiņas brīdis pie Holokausta upuru memoriāla Preiļos.


Pasākumā piedalījās un atceres pasākuma dalībniekus uzrunāja Latvijas Republikas 9. Saeimas deputāts Jānis Eglītis, Kultūras ministrijas parlamentārā sekretāre Elita Šņepste, Preiļu novada domes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Anspoks, Preiļu 1. pamatskolas direktore, vēstures skolotāja Nora Šņepste, Latgales ebreju vēstures pētnieks Josifs Ročko, nogalinātās ebreju meitenes Šeinas Gramas brālēns Šmuels Latvinskis. Uz piemiņas brīdi bija ieradušies arī Preiļu novada iedzīvotāji, iestāžu pārstāvji un citi interesenti.


Par pasākuma muzikālo noskaņu bija parūpējies Daugavpils ebreju kopienas ebreju dziesmu ansamblis, skanēja dzeja, ar klusuma brīdi tika godināta mirušo ebreju piemiņa, pie piemiņas memoriāla tika nolikti ziedi.


Piemiņas pasākumu organizēja Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzejs, Preiļu Kultūras centrs un Preiļu novada dome.


Ebreji Preiļos dzīvoja jau kopš 19. gadsimta sākuma, kad sāka veidoties Preiļu miests, un simts gadu laikā viņi bija kļuvuši par pilsētas iedzīvotāju lielāko daļu. Kā vēsta Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzeja materiāli, no 206 tirdzniecības iestādēm, kas 1935. gadā darbojās Preiļos, to lielākā daļa piederēja ebrejiem. Ebreji aktīvi piedalījās pilsētas dzīvē un draudzīgi sadzīvoja ar citu tautību pārstāvjiem. Šis līdzsvars tika izjaukts līdz ar nacistu okupācijas sākumu. Preiļu ebrejus iznīcināja divos piegājienos – 27. jūlijā un 9. augustā.


2004. gada 8. augustā Preiļu vecajos ebreju kapos tika atklāts holokausta upuru memoriāls. Tā idejas iniciators un sponsors ir preilietis Dāvids Zilbermans. Memoriāla autors ir arhitekts Sergejs Rišs, kurš ir projektējis piemiņas memoriālus arī Biķerniekos un Rumbulā. Pie memoriāla ir ierakta urna ar nogalināto vārdiem, bet šī saraksta kopija nodota glabāšanā Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzejam.


Maija Paegle,
sabiedrisko attiecību speciāliste

Pēdējās izmaiņas: 09.08.2009.