12. augustā – Donoru diena Preiļos!

12.08.2009.

Valsts Asinsdonoru centra Latgales filiāle informē, ka 2009. gada 12. augustā tiek organizēta donoru diena Preiļos! Visi laipni tiek aicināti atbalstīt donoru kustību un ziedot asinis poliklīnikas telpās no plkst. 9.00 -12.00!


Latvijas iedzīvotāju iedalījums pēc asins grupu un rēzus faktora piederības ir ļoti atšķirīgs. Izplatītākās ir O un A grupas rēzus pozitīvās asinis, turpretim rēzus negatīvās ir tikai 15 % Latvijas iedzīvotāju. Visretāk sastopamas AB grupas (kopumā 7 %) asinis. Turklāt tikai 1% cilvēku ar šo asinsgrupu tās ir rēzus negatīvas. Pat no salīdzinoši biežās A grupas (kopumā 37%) pārstāvjiem tikai 6% ir rēzus negatīva piederība. Tas arī ir iemesls, kāpēc visbiežāk trūkst rēzus negatīvā faktora asinis, un īpaša aktivitāte un palīdzība tiek gaidīta tieši no šiem donoriem!


Valsts asinsdonoru centrs atgādina, ka par asins donoru var kļūt veseli cilvēki vecumā no 18 – 65 gadiem, kuru svars nav mazāks par 50 kg. Pirms asins ziedošanas jālieto pietiekami daudz šķidruma, labi jāizguļas, jāatpūšas un jāpaēd, kā arī nedrīkst lietot alkoholu, ēst treknu ēdienu, smēķēt. Pēc asins ziedošanas donors saņem pusdienu kompensāciju 3 Ls apmērā, kā arī apmaksātu brīvdienu asins došanas dienā un nākamajā dienā, iepriekš to saskaņojot ar darba devēju pēc Darba likuma 74.panta. Jāatceras līdzi paņemt personu apliecinošu dokumentu (pasi vai autovadītāja apliecību) un labu noskaņojumu.


Maruta Krustāne
VADC LF sabiedrisko attiecību speciāliste

Pēdējās izmaiņas: 12.08.2009.