Šonedēļ aizliedz peldēties 2 peldvietās (Balvos un Saulkrastu novadā), bet neiesaka – 5 peldvietās Rīgā, Rēzeknes un Daugavpils rajonā

31.07.2009.

Šonedēļ Sabiedrības veselības aģentūra (SVA) paņēma  peldūdens paraugus  116 peldvietās: Latgales reģionā, Rīgā un Rīgas rajonā, Jūrmalā un Tukuma rajonā. Pārbaudīto peldvietu ūdens kvalitātes analīzes liecina, ka peldēties aizliegts Balupē (Balvos) un Inčupes pludmalē (Rīgas rajona Saulkrastu novadā). Peldēties nav ieteicams Buļļupes peldvietā pie Birzes ielas (Rīgā), Rāznas ezera Vilkukroga peldvietā (Rēzeknes rajonā), Šūņezerā (Daugavpilī), Veirūgnes ezerā (Daugavpils rajonā) un Koša ezerā (Daugavpils rajonā).


Aizliegums peldēties līdz atkārtotu analīžu veikšanai vēl joprojām pastāv Lielupes peldvietās Rundāles un Bauskas novadā, Mēmeles upes peldvietā Bauskā, Daugavas upes peldvietā pie salas (Kokneses novadā), kā arī Jaunolaines ciema ūdenskrātuvē „Mežezers”. Tāpat līdz atkārtotām pārbaudēm peldēties nav ieteicams Daugavas upes peldvietā (Ķekavas novadā).


Šogad SVA peldvietu ūdens kvalitātes pārbaudes veiks līdz augusta beigām. Nākamajā nedēļā SVA speciālisti  ūdens paraugus ņems Zemgales un Vidzemes peldvietās.


SVA atgādina, ka peldūdens kvalitāti var ietekmēt gan nepietiekami attīrītu notekūdeņu novadīšana ūdens tilpnē, gan piesārņojuma noplūdes no lauksaimniecībā izmantojamām zemēm, kā arī nehigiēniska atpūtnieku uzvedība peldvietā. Pārbaudīto peldvietu saraksts un atrašanās vieta kartē atrodama (SVA) mājas lapā www.sva.gov.lv sadaļā Vides veselība.


SVA vides veselības speciālisti atgādina – vietās, kur „Peldēties nav ieteicams”, atturēties no peldēšanās vajadzētu maziem bērniem un vecāka gadagājuma cilvēkiem; tiem, kuri atveseļojas pēc slimošanas vai slimo ar hroniskām kaitēm un kuriem ir jutīga āda vai raksturīgas alerģiskas reakcijas. Apzīmējums „Peldēties aizliegts” liecina, ka šajā ūdenī ir īpaši paaugstināts risks inficēties, turklāt – jo piesārņotāks ūdens, jo lielāks saslimšanas risks (piemēram, ar dizentēriju, salmonelozi, tīfu, A hepatītu u.c.). Tāpat būtiska nozīme ir cilvēka vispārējam veselības stāvoklim.


Inficēšanās ar kādu zarnu infekciju simptomi ir: caureja, slikta dūša, vemšana, sāpes vēderā, galvassāpes un drudzis. Dažas stundas pēc peldēšanās sliktas kvalitātes ūdenī uz ādas var parādīties izsitumi, nieze vai dedzināšanas sajūta. Retāk sastopamas auss infekcijas, acu iekaisumi un elpošanas ceļu infekcijas.


Informāciju sagatavoja
SVA Komunikācijas daļas sabiedrisko attiecību speciāliste
Līva Vītola

Pēdējās izmaiņas: 31.07.2009.