„Baltijas ceļam”- 20 veltītie pasākumi Latvijā

22.07.2009.


„Baltijas ceļš” medijos:


„Baltijas ceļa” mājas lapa internetā: www.balticway.net
UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas sagatavota interneta mājas lapa, kas veltīta „Baltijas ceļa” nominācijai UNESCO programmā “Pasaules atmiņa”. Mājas lapā pieejama informatīva prezentācija “Baltijas ceļš- cilvēku ķēde trīs valstu vienotiem centieniem pēc brīvības (1989-2009)” latviešu un angļu valodā. Prezentācijā ietvertie materiāli vēstī par „Baltijas ceļa” vēsturisko fonu, norisi, nozīmi un pieminēšanu pēc 20 gadiem, kā arī UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” nomināciju. Prezentācija būs pieejama ikvienam, lai nekomerciālā veidā stāstītu par „Baltijas ceļa” vēsturi un nozīmi.
Mājas lapas www.balticway.net sadaļā „JAUNUMI” var iegūt informāciju par „Baltijas ceļa” divdesmitgadei veltītajiem pasākumiem 2009.gadā.
Kontaktpersona: Zane Paula- Pāvula, UNESCO Latvijas Nacionālā komisija, 67325109, zane@unesco.lv


Foto projekts „Baltijas ceļš 1989-2009. Kā tas viss notika.”
2007. gada jūlijā jaunie fotogrāfi no Latvijas, Igaunijas un Lietuvas ar Eiropas kultūras fonda atbalstu devās divu nedēļu braucienā pa 1989. gadā izveidotā „Baltijas ceļa” maršrutu. Veicot šo simbolisko maršrutu, jaunie fotogrāfi, kas „Baltijas ceļu” atceras tikai no bērnības atmiņām, iemūžināja savu skatījumu par to, ko viņiem tas nozīmē, kā viņi to uztver un saprot gandrīz 20 gadus pēc akcijas norises. Šim ceļam ir ne tikai simboliska un vēsturiska vērtība, tas arī atspoguļo Baltijas valstu ikdienas dzīvi, jo iet gan pa maģistrālēm (VIA Baltica), gan arī pa lauku ceļiem. No Latvijas puses projektu organizēja apvienība „UrbanTrip”, kuras darbības pamats ir sociāli nozīmīgā fotogrāfija.
Vairāk: www.photoroad.lv/viabaltica/
Kontaktpersona: Ervins Labanovskis, apvienība „UrbanTrip”,  ervins@urbantrip.lv, ervins.labanovskis@riga.lv


„Baltijas ceļa” divdesmitgade – Baltijas Asamblejas prioritāte 2009.gadā
Rezolūcija par „Baltijas ceļa” divdesmitgades atzīmēšanu, kā arī plašāka informācija pieejama Baltijas Asamblejas mājas lapā: www.baltasam.org/?DocID=784
TV3 filmu cikls “Atgriešanās Eiropā. Latvija 1988-2008”.
27.jūlijs- 2.augusts
7 dokumentālās filmas par vēsturiskiem pagriezieniem, cilvēcisko ikdienu un kopīgo atmiņu mozaīku Latvijas vēsturē laikā no 1988. līdz 2008.gadam. Filmas tiks pārraidītas TV 3 kanālā darba dienās pulksten 20:50 un brīvdienās- 20:20.
Kontaktpersona: Ivars Bušmanis, Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā, 67085414, ivars.busmanis@ec.europa.euInteresanti par Baltijas ceļu:


Ojārs Kalniņš „Where there’s a Wall, there’s a Way”
Raksts mājas lapas „1989-2009 Europe, Whole and Free” sadaļā „Your memories”
Vairāk: http://www.europe.org.uk/1989/memories/view/-/id/4/


Sandra Kalniete „Baltijas ceļš piepildīts”:
„Trīs tautas kustības prata īstenot Latvijas pirmā ārlietu ministra Zigfrīda Meierovica Baltijas Antantes ideju. Turpmāk ikviena nozīmīga rīcība vai lēmums tika saskaņoti. Par šīs saskaņas augstāko izpausmi kļuva Baltijas asambleja, kas pirmoreiz sanāca Tallinā 1989.gada 14. un 15. maijā. Asambleja pieņēma Deklarāciju par Baltijas nāciju tiesībām, Deklarāciju par Igaunijas, Latvijas un Lietuvas ekonomisko neatkarību, Rezolūciju par staļinisma noziegumiem un Aicinājumu Eiropas drošības un sadarbības konferences valstu vadītājiem, ANO ģenerālsekretāram un PSRS Augstākās Padomes prezidija priekšsēdētājam. [..] Asamblejā radītā Baltijas padome ar pasauli turpmāk runāja mūsu triju tautu vārdā. Kopumā līdz neatkarības atjaunošanai notika septiņas Baltijas padomes sēdes. Tā bija Baltijas padome, kas aicināja 23.augustā veidot Baltijas ceļu, lai ar šo pasaulē nepieredzēto akciju atgādinātu, ka Baltijas valstis vēl arvien ir pirms 50 gadiem noslēgtā Ribentropa—Molotova pakta upuri”
Vairāk: http://vip.latnet.lv/lpra/atmoda_kalniete.htm


Ivars Godmanis „Par LTF Domes valdes 31.maija Aicinājumu.” Atmoda. 1989., 24.jūlijā, 2.lpp.
Vairāk: www.historia.lv/alfabets/L/la/ltf/prese/1989.07.24.godmanis.htm


 


Baltijas ceļš – pētījumi, akcijas, konkursi


Jūnijs- augusts
Projekts “Baltijas ceļš un skolas: dzīvā piemiņā”
UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas un Latvijas Okupācijas muzeja organizētā projekta laikā tiks pētīts akcijas „Baltijas ceļš” atspoguļojums trīs Baltijas valstu mācību grāmatās, kas izdotas kopš 1989. gada. Rezultātā tiks izstrādāts metodiskais materiāls ar rekomendācijām skolotājiem par akcijas „Baltijas ceļš” iekļaušanu mācību programmās un skolas pasākumos, kā arī tiks sagatavoti materiāli publicēšanai par projekta rezultātiem. Mērķauditorija: Baltijas valstu vēsturnieki un vēstures skolotāji.
15.jūlijā Rīgā notiks projektā iesaistīto Baltijas valstu pētnieku tikšanās, bet 22.jūlijā Rīgā būs sanāksme pētniekiem kopā ar skolotājiem no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas.
Pētījums būs pieejams www.balticway.net un www.unesco.lv.
Kontaktpersona: Zane Paula- Pāvula, UNESCO Latvijas Nacionālā komisija, 67325109, zane@unesco.lv vai Danute Dūra, Latvijas Okupācijas muzejs, 67211030, danute@omf.lv


Jūnijs- oktobris
Plakātu konkurss “Arī Brīvība”
Latvijas Okupācijas muzejs, Gētes institūts Rīgā, Latvijas Nacionālā bibliotēka un Latvijas Mākslinieku savienība organizē Berlīnes mūra krišanai un 1989. – 1991. gada pārmaiņām veltītu plakātu konkursu topošajiem un profesionālajiem māksliniekiem.
Vairāk: www.goethe.de/ins/lv/rig/ges/pok/lv4665666v.htm
Kontaktpersona: Danute Dūra, Latvijas Okupācijas muzejs, 67211030, danute@omf.lv vai Jānis Spalviņš, Starptautiskā Mākslas Asociācijas Europe IAA izpildkomiteja, 29727748, splavinsh@inbox.lv


Maijs- augusts
Akcija „Atmiņas – liecības par akciju „Baltijas ceļš””
Tautas frontes muzeja un Portāla „diena.lv” un kopīgi rīkota akcija ar aicinājumu rakstīt atmiņu stāstus un sūtīt fotogrāfijas, kurās attēlota akcijas “Baltijas ceļš” norise . Materiāli papildinās Tautas frontes muzeja fondu.
Materiālus sūtīt uz : ltfmuz@mail.eunet.lv vai tautas_balss@diena.lv
Prezentācijas norises vieta: Tautas frontes muzejs, Vecpilsētas iela 13/15, Rīga
Kontaktpersonas: Ilze Bule, Tautas frontes muzejs, 67224502, ltfmuz@mail.eunet.lv un Māra Miķelsone, „Tautas balss”, 67063102, tautas_balss@diena.lv


11.-14.augusts
Latvijas Okupācijas muzeja koordinēts jauniešu projekts “Back for the Future!”
Igaunijas, Latvijas un Lietuvas jauniešu kopīgs pētījums par „Baltijas ceļa” nozīmi laikabiedru acīs. Pētījuma rezultāti tiks apkopoti 5 dienu nometnē Salacgrīvā, Latvijā. Projekta rezultāts – jauniešu veidoto plakātu izstāde būs skatāma Latvijas Okupācijas muzeja pagalmā, Strēlnieku laukumā 1, Rīgā.
Vairāk: www.omf.lv
Kontaktpersona: Danute Dūra, Latvijas Okupācijas muzejs, 67211030, danute@omf.lv


21.-23.augusts
Baltijas Asamblejas rīkotie svinīgie pasākumi
Dalībnieki izbrauks „Baltijas ceļa” maršrutu un veidos Baltijas vienotības lāpu. Katrā Baltijas valstu galvaspilsētā ar Baltijas Asamblejas medaļu tiks apbalvoti Baltijas ceļa iniciatori un galvenie organizētāji. 23.augusta pēcpusdienā Viļņā notiks svinīgā parlamenta sēde, kurā piedalīsies visi trīs Baltijas valstu parlamentu priekšsēdētāji.
Kontaktpersona: Ingrīda Putniņa, Latvijas Republikas Saeima, 67087335, Ingrida.Putnina@saeima.lv


22.-23. augusts
Baltijas Ceļam veltīts motobrauciens („Baltic Chain Run”)
Igaunijas, Latvijas un Lietuvas motociklistu klubu kopīgi organizēts „Baltijas Ķēdes Brauciens” (Baltic Chain Run), kam maršruts izvēlēts atbilstoši notikušajam Baltijas ceļam no Viļņas un Tallinas uz Siguldu, kur vakarā notiks „Baltijas ceļa” 20.gadadienas atzīmēšana ar uzrunām un koncertu.
Pasākumu organizē Igaunijas Motociklistu klubu Asociācija (EMCA).
Vairāk: http://balticchainrun.emca.ee/
Kontaktpersona: Aare Kõuts, EMCA prezidents, aare@piratica.ee


Baltijas ceļš: izstādes – foto un dokumentu liecības


Septembris – oktobris
Ceļojoša fotoizstāde „The Baltic Way that moved the world”
Ārlietu ministrijas organizēta izstāde, kurā apkopotas foto un dokumentu liecības par „Baltijas ceļa” norisi Baltijas valstīs, kā arī citviet pasaulē.
Augustā izstāde būs skatāma Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas 1.stāva foajē, K.Valdemāra ielā 3 (apmeklējumus pieteikt pa tālruni 67015984). 8.septembrī ekspozīcija tiks izstādīta seminārā „Baltijas ceļš: trīs valstis roku rokā. Igaunija, Latvija, Lietuva. 1989-2009” Francijas Senātā, Parīzē. No 11. septembra līdz 2. oktobrim izstāde atradīsies Francijas asociācijas Le Pont-Neuf galerijā Parīzē (31, rue du Pont Neuf, 75001 PARIS).
Izstādes kurators: fotogrāfs Ilmārs Znotiņš.
Kontaktpersona: Elīna Krēsliņa, Latvijas Republikas Ārlietu ministrija, 67015984, elina.kreslina@mfa.gov.lv


Septembris
Baltijas valstu vēstniecības un Francijas Senāts Parīzē rīko „Baltijas ceļa” 20.gadadienai veltītus pasākumus:
• 8.septembris – pēcpusdienas seminārs „Baltijas ceļš: trīs valstis roku rokā. Igaunija, Latvija, Lietuva. 1989-2009” („La Voie balte : trois pays main dans la main. Estonie, Lettonie, Lituanie. 1989 – 2009”) – semināra mērķis ir pārrunāt „Baltijas ceļa” vēsturisko nozīmi, izanalizēt 20 gados noieto Baltijas valstu attīstības ceļu un dalīties Eiropas Savienības nākotnes redzējumā.
Seminārā piedalīsies Senāta Francijas-Baltijas valstu starpparlamentārās sadarbības grupas prezidents Denis Badré, Igaunijas un Latvijas parlamentu vadītāji, Lietuvas ārlietu ministrs un „Baltijas ceļa” organizētāji Marts Lārs, Sandra Kalniete, Vitauts Landsberģis.
Seminārs tiek organizēts ar Senāta prezidenta Gérard Larcher un Senāta Francijas-Baltijas valstu starpparlamentārās sadarbības grupas prezidenta Denis Badré patronāžu.
• Ceļojošā fotoizstāde „The Baltic Way that moved the world”
• Filmu demonstrēšana.
Kontaktpersona: Vita Timermane-Moora, Latvijas Republikas Ārlietu ministrija, 67016476, vita.timermane-moora@mfa.gov.lv
 


Augusts – septembris
Izstāde “Dziesmotā revolūcija. Brīvības atdzimšana.”
Vēsturisko liecību – dokumentu un fotogrāfiju izstāde par latviešu tautas atmodas 20.gs. nogales sabiedriskajiem un politiskajiem procesiem. Norises vieta: Brisele, Latvijas pārstāvniecība Eiropas Savienībā.
Kontaktpersonas: Meldra Usenko, Tautas frontes muzejs, 67224502, ltfmuz@mail.eunet.lv; Inese Allika, Latvijas pārstāvniecība Eiropas Savienībā, +3222383206, inese.allika@mfa.gov.lv


Augusts
Izstāde “Lielā brāļa apskāvienos “
Vēsturisko liecību izstāde. Izstādes atklāšana: 20.augustā plkst. 16.00
Norises vieta: Rīgas domes foajē, Rātslaukums 1
Kontaktpersona: Meldra Usenko, Tautas frontes muzejs, 67224502, ltfmuz@mail.eunet.lv


Augusts
Izstāde “Par brīvību, par neatkarību, par demokrātiju…”
Vēsturisko liecību izstāde par nevardarbīgās pretošanās akciju “Baltijas ceļš”. Akcijas „Baltijas ceļš” atspoguļojums fotogrāfijās un dokumentos.
Izstādes atklāšana: 21.augustā
Norises vieta: Rīgas dome , Rātslaukums 1
Kontaktpersona : Meldra Usenko, Tautas frontes muzejs, 67224502, ltfmuz@mail.eunet.lv


20.augusts – 1.novembris
Izstāde “Baltijas Ceļš: Skats no malas”
Tematiska izstāde par „Baltijas ceļa” norisi un atspoguļojumu
Norises vieta: Latvijas Okupācijas muzeja pagalms, Strēlnieku laukums 1, Rīga
Vairāk: www.omf.lv
Kontaktpersona: Kontaktpersona: Danute Dūra, Latvijas Okupācijas muzejs, 67211030, danute@omf.lv


20.augusts – 1.novembris
Trīs Baltijas valstu jauniešu projekta “Back for the Future!” prezentācija – izstāde
Izstāde, kurā apkopoti Igaunijas, Latvijas un Lietuvas jauniešu kopīga pētījuma par „Baltijas ceļa” nozīmi laikabiedru acīs rezultāti, kā arī jauniešu veidotie plakāti par „Baltijas ceļu”.
Norises vieta: Latvijas Okupācijas muzeja pagalms, Strēlnieku laukums 1, Rīga
Vairāk: www.omf.lv
Kontaktpersona: Danute Dūra, Latvijas Okupācijas muzejs, 67211030, danute@omf.lv


 


„Baltijas ceļam” veltītie pasākumi 2009.gada 23.augustā


Galvaspilsētā:


Rīgā: „Baltijas ceļa” 20. gadadienai veltītas aploksnes zīmogošana
Pirmās dienas aploksnes zīmogošana 23.augustā plkst. 10.00 -17.00
Organizē Tautas Frontes Muzejs un Latvijas pasts
Kontaktpersonas: Ilze Bule, Tautas frontes muzejs, 67224502, ltfmuz@mail.eunet.lv; Edmunds Bebrišs, Latvijas Pasts


Rīgā: Atmiņu pēcpusdiena „Atcerēsimies akciju „Baltijas ceļš” pirms 20 gadiem”
Latvijas , Lietuvas un Igaunijas akcijas „Baltijas ceļš” organizatoru, aktīvistu tikšanās atmiņu pēcpusdienā Rīgā
Pasākuma sākums: plkst. 16.00.
Norises vieta: Tautas frontes muzejs
Kontaktpersona: Meldra Usenko, Tautas frontes muzejs, 67224502, ltfmuz@mail.eunet.lv


Rīgā: Multimediju CD “Latvijas Tautas fronte: dzīvā vēsture” prezentācija
Akcijas „Baltijas ceļš” jubilejas datums tiek atzīmēts ar multimediju programmas „Latvijas Tautas fronte: dzīvā vēsture” pirmizrādi. Multimediju programma atklāj Latvijas Tautas frontes rašanās cēloņus, apstākļus un attīstību Trešās atmodas laikā, kā arī tās nozīmi Latvijas neatkarības atgūšanā.
Pasākuma sākums: tiks precizēts
Norises vieta: Rīgas Kongresu nama Lielā zāle
Kontaktpersona: Madara Dzalbe, SIA Dd Studio , 67 205 366,  madara.dzalbe@dd.lvRīgā: Svētbrīdis Rīgas Domā
Veltījums akcijas „Baltijas ceļam-20” ietvaros , Molotova – Ribentropa pakta 70 gadadienā
Sākums: plkst. 12.00
Norises vieta: Rīgas Doms
Kontaktpersona: Ilze Bule , Tautas frontes muzejs  67224502, ltfmuz@mail.eunet.lv,  Rīgas Doms


Rīgā: Tematisks pasākums – Rekviēms Molotova-Ribentropa pakta upuriem pie Brīvības pieminekļa
Norises laiks: plkst. 19.00-21.00
Kontaktpersona: Meldra Usenko, Tautas frontes muzejs  67224502, ltfmuz@mail.eunet.lv


Rīgā: Aizlūgums par tautas vienotību Rīgas Lutera baznīcā
Sākums: plkst. 10:00
Norises vieta: Rīgas Lutera baznīca, Torņakalns
Organizators: Rīgas Lutera draudze
Kontaktpersona: Ruta Cimdiņa, 29451112, rutacim@inbox.lv


Rīgā: Torņakalns sadodas rokās
Norises vieta: Jāņa Akuratera muzejs, Pārdaugava
Organizators: Jāņa Akuratera muzejs
Kontaktpersonas: Aija Andžāne, muzeja speciāliste, izstādes “Zem bērziem” kuratore, 28368441; Ruta Cimdiņa, muzeja vadītāja, 29451112; akuratera.muz@inbox.lvCitviet Latvijā:


Alūksnes rajona Ilzenes pagasts: atceres pasākums pie ugunskuriem „Kad uguns liesmiņas sadodas rokās…”


Alūksnes rajona Pededzes pagasts: Literatūras izstāde pagasta bibliotēkā „Baltijas vienotība”


Alūksnes rajona Trapenes pagasts: Atceres pasākums un koncerts


Alūksnes rajona Virešu pagasts: Tematiskā diena “Vienotībā ir spēks”


Ape: Atceres brīdis Apes pilsētas svētkos


Bauska: Bauskas pilsētas tautas namā veltījums „Baltijas ceļa” 20 gadu jubilejai “Atmostas Baltija”
Videofilma par Baltijas ceļa 15 gadadienas atzīmēšanu Grenctālē 2004.gadā uz Valsts robežas, kā arī novada amatierkolektīvu koncerts


Jelgava: „Memoriāls sāpju ceļš”
Norises vieta: pie pieminekļa Jelgavas Svētbirzē


Jēkabpils: pasākums „Vienotības ceļš”
Pasākums veltīts Baltijas valstu Vienotības ceļam, kas lika aizsākumus mūsu ceļam uz Eiropas Savienību 20.gadadienai.


Koknese: Svinīgais pasākums “Likteņdārzā”
Kontaktpersona: Valda Auziņa, 6789535


Smiltene: akcija „Baltijas ceļam – 20”


Valka: atmiņu vakars „Toreiz, pirms 20 gadiem un šodien…”
Norises vieta: Valkas pilsētas bibliotēka
A.Vējiņa fotoizstāde „Piemineklis brīvībai”
Norises vieta: Valkas Novadpētniecības muzejs


Valmiera: Izstāde „Baltijas ceļam- 20”
Norises vieta: Valmieras Eiropas Savienības informācijas punkts, Valmieras bibliotēka
Kontaktpersona: Malva Šķēle, 64207226, malva.skele@vcb.valmiera.lv


Valmieras rajona Ķoņu pagasts: Latvijas – Igaunijas robežas piemiņas zīmes atklāšana, „Baltijas ceļam”- 20 veltīts koncerts
Kontaktpersona: Ilze Bule , Tautas frontes muzejs,  67224502, ltfmuz@mail.eunet.lv


Valmieras rajona Naukšēnu pagasts: Baltijas ceļam veltīta pieminekļa atklāšana uz Latvijas- Igaunijas robežas
Pieminekļa autors: tēlnieks Andris Dunkurs.
Kontaktpersona: Leo Liiber, Karksi pilsētas pašvaldība, leo.liiber@mail.ee* Pasākumu programmā iespējamas izmaiņas. Precizēt pie kontaktpersonām!
** Pasākumu saraksts tiks papildināts, iespējamas izmaiņas!


Sagatavoja:
Elīna Krēsliņa
Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas
Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas 3.sekretāre
67015984;
elina.kreslina@mfa.gov.lv

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.