Latvijas Zaļais punkts aicina – nededzini, bet šķiro atkritumus arī Jāņos!

17.06.2009.

Tuvojas Jāņi un līdz ar tiem arī tradicionālais kopā saiešanas, sadziedāšanās, alus dzeršanas, brangas ēšanas un arī atkritumu radīšanas laiks. Latvijas Zaļais punkts atgādina, ka izlietotais pārtikas iepakojums – kartona kārbas, dzērienu plastmasas un stikla pudeles tiks pārstrādātas, ja līgotāji tās sašķiros atbilstošajos atkritumu konteineros. Ja līgošanas vieta ir izraudzīta ezermalā, pļavā vai kāda meža ielokā – izturēsimies ar cieņu pret dabu – visus atkritumus aiz sevis savāksim un nogādāsim līdz atkritumu konteineriem un, ja iespējams, atkritumus arī sašķirosim. Plastmasas pudeles, papīrs, kartons, stikla pudeles un burkas metamas šķirošanas konteinerī, bet vienreiz lietojamiem plastmasas traukiem, kā arī plastmasas krējuma, salātu un šašliku trauciņiem īstā vieta būs sadzīves atkritumu konteinerī.


Svētku laikā aktīvi tiek kurināti ugunskuri, un daži līgotāji ir naski uz izlietotā iepakojuma un sadzīves atkritumu dedzināšanu. LZP aicina rīkoties atbildīgi un atturēties no atkritumu, sevišķi plastmasas, dedzināšanas.


Pirmkārt tāpēc, ka dzērienu plastmasas pudelēm un biezajiem plastmasas iepirkumu maisiņiem ir lieliskas pārstrādes iespējas Latvijā – rūpnīcās „PET Baltija” un „Nordic Plast” šie priekšmeti kļūs par jaunu izejvielu un atgriezīsies pie mums jauna iepakojuma veidā, kamēr, sadedzināti ugunskurā – izkūpēs gaisā, bet jaunu pudeļu un maisiņu gatavošanai būs nepieciešams smelties no ierobežotajiem naftas krājumiem.


Otrkārt tāpēc, ka daudzas no preču iepakošanai izmantotajām plastmasām  satur sēru un hloru, tāpēc  to degšanas procesā izdalās indīgas vielas – dioksīni. Tie nerada veselības pasliktināšanos tūlītēji, bet uzkrājas organismā un sasniedzot kritisko daudzumu iedarbojas uz cilvēka reproduktīvo un nervu sistēmu. Plastmasas un arī riepu dedzināšanas laikā radušos dūmu tieša ieelpošana var radīt arī akūtus īslaicīgus veselības traucējumus, piemēram – astmas saasināšanos, galvassāpes.


Ja nezini, kur šķirot klikšķini šeit – Atkritumi.


Informāciju apkopoja
Zane Onkele,
„EKO Media” vecākā projektu vadītāja,

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.