Pasaules Veselības organizācija pasludinājusi 6. gripas pandēmijas fāzi

12.06.2009.

Kaut arī Pasaules Veselības organizācija (PVO) uzskata, ka kopumā pandēmijas smaguma pakāpe pašreiz vērtējama kā mērena un daudzas valstīs, t.sk. Latvijā, līdz šim brīdim nav apstiprināts neviens saslimšanas gadījums ar jaunās gripas vīrusu AH1N1, PVO pasludinājusi gripas pandēmijas 6. fāzi.


Šis PVO vērtējums balstīts uz klīniskiem un epidemioloģiskiem datiem, ko sniegušas dalībvalstis par pašreizējās epidemioloģiskās situācijas ietekmi uz valstu veselības aprūpes, sociālo un ekonomisko sfēru.


Sabiedrības veselības aģentūra (SVA) atgādina, ka šobrīd termins „pandēmija”  nozīmē jauna gripas vīrusa izplatīšanos vairāk kā vienā pasaules reģionā un ikvienai valstij jābūt gatavai, ka jaunā infekcija agri vai vēlu  var to skart. Ņemot vērā iepriekšējo pandēmiju pieredzi – grūti prognozēt vai jaunais gripas vīruss turpinās izplatīties kā līdz šim vai kļūs „agresīvāks”. Visticamāk, jaunā gripas epidēmija Eiropu var skart tikai rudenī.


Analizējot šī brīža situāciju pasaulē PVO uzsver:
1. Vairums cilvēku pēc saslimšanas ar AH1N1 gripu pārslimo un izveseļojas bez īpašas medicīniskās palīdzības un hospitalizācijas nepieciešamības.
2. AH1N1 gripas skartajās valstīs saslimšanas smagums ir līdzīgs sezonālās gripas izplatības līmenim, kaut gan atsevišķās teritorijās tiek novērots augsts saslimstības līmenis.
3. AH1N1 gripas skarto valstu veselības aprūpes iestādes un veselības aizsardzības sistēmas kopumā ir spējušas nodrošināt saslimušo aprūpi, bet atsevišķās teritorijās ārstniecības iestādes strādājušas intensīvā režīmā.
4. Bažas rada fakts, ka smagi jaunās gripas saslimšanas gadījumi pašreiz biežāk tiek reģistrēti jaunu cilvēku vidū, t.sk. iepriekš veselām personām, ar citām slimībām sirgstošām personām un arī grūtniecēm. Tāpat jāņem vērā, ka jaunās infekcijas pilns klīniskais spektrs vēl nav novērtēts.


Vēsturiskā pieredze rāda, ka pandēmijas smaguma pakāpe laika gaitā ievērojami var mainīties un dažādi smagi skart atšķirīgas teritorijas un vecuma grupas. Pandēmijas smaguma pakāpes svārstības ir atkarīgas gan no vīrusa izmaiņām (mutācijām) un vīrusa spējas izraisīt iedzīvotāju saslimšanu, iedzīvotāju imunitātes pret to, kā arī no veselības aprūpes sistēmas kapacitātes.


Pašreiz gripas pandēmija ir attīstības sākuma periodā, un  daudzas valstis nopietni nav skārusi. Ir iespējama turpmāka šī vīrusa evolūcija un viņa patoģenitātes (spēja inficēt cilvēkus) izmaiņas.


Neraugoties un pandēmijas draudu līmeņa paaugstināšanu, jaunās gripas izplatīšanā Latvijā nav novērota un valstī tiek turpināti šādi profilakses pasākumi:
• Ceļotāju informēšana par profilaksi pirms izbraukšanas uz infekcijas skartajām teritorijām un pēc atgriešanās Latvijā.
• Notiek aizdomīgo gripas gadījumu atklāšana un izmeklēšana.
• Slimnieku izolācija un ārstēšana, gadījumā, ja saslimšana gadījumi tiks konstatēti.
• Kontaktpersonu apzināšana, brīdināšana un novērošana, ieskaitot personas, kuras kontaktējušās ar gripas slimniekiem lidmašīnās starptautisko reisu laikā.
• Gripas monitoringa turpināšana, apkopojot un analizējot informāciju no ģimenes ārstiem, slimnīcām un virusoloģijas laboratorijas.
• Iedzīvotāju un speciālistu informēšana par situācijas attīstību.
• Informācijas apmaiņa ar Eiropas Slimību kontroles un profilakses centru un Pasaules Veselības organizāciju.


Informāciju sagatavoja
SVA Komunikācijas daļas
Preses nodaļas vadītāja
Laura Bundule

Pēdējās izmaiņas: 12.06.2009.