SVA aicina vecākus pārliecināties par bērnu vasaras nometņu drošību un atbilstību higiēnas prasībām

11.06.2009.

Līdz šī gada 1.jūnijam Sabiedrības veselības aģentūra (SVA) ir izvērtējusi un sniegusi novērtējumu par atbilstību higiēnas prasībām 57 bērnu vasaras nometnēm. Atzinumus saņēmušas 10 nometnes Zemgalē, 19 Vidzemē, 5 Kurzemē, 6 Latgalē un 17 Rīgā. SVA dati liecina, ka gada laikā šādi atzinumi tiek izsniegti vidēji trīssimt bērnu nometnēm visā Latvijā. SVA atzinums nepieciešams, lai nometne savu darbību varētu saskaņot ar attiecīgo pašvaldību.


Izvēloties nometni, SVA aicina bērnu vecākus noskaidrot ne tikai nometnes piedāvāto mācību vai izklaides pasākumu saturu, bet arī pārliecināties, ka  nometnes rīkotāji parūpējušies par bērnu veselību un drošību, kā arī vai ir saņemti nepieciešamie atzinumi un saskaņojumi.


Nozīmīgs bērnu vasaras nometņu kvalitātes faktors ir atbilstošu higiēniskās drošības pasākumu ievērošana.  Higiēnas prasības nometnēm ietver ne tikai tīrīšanas režīma nodrošināšanu, bet arī nosacījumus un prasības telpām, iekārtām  un personālam, lai līdz minimumam samazinātu vai likvidētu iespējami kaitīgo  vides faktoru (fizikālo, ķīmisko, bioloģisko) iedarbību.


Vecākiem arī pašiem ieteicams novērtēt nometnes teritoriju, uzmanība jāpievērš rotaļu un sporta ierīču drošumam  – no kāda materiāla tās ir veidotas, vai ir droši nostiprinātas un nav redzamu bojājumu. Tāpat arī jāpārliecinās, vai sadzīves atkritumu savākšana un uzglabāšana nometnes teritorijā tiek nodrošināta.


Novērtējot telpas, to iekārtojumu un apdari, pievērsiet uzmanību tam, vai ir ierīkotas visas nometnes programmas īstenošanai nepieciešamās telpu grupas – guļamtelpas, ēdnīca vai ēdamzāle, kultūras un atpūtas telpas, nodarbību telpas, sadzīves telpas, sanitārās telpas, telpas vai vietas apģērbu, apavu žāvēšanai un inventāra uzglabāšanai.


Pievērsiet vērību tam, vai tualetes telpas ir atbilstoši aprīkotas, vai ir nodrošināta iespēja nomazgāt rokas pēc tualetes lietošanas, kā arī pirms ēšanas (arī lauka apstākļu (telšu) nometnē). Tualetē jābūt tualetes papīram vai salvetēm, ziepēm un roku žāvēšanas vai susināšanas līdzeklim/ierīcei.


Attiecībā uz ūdensapgādi un ventilāciju noskaidrojiet, vai nometnes dalībnieki tiks apgādāti ar drošu un kvalitatīvu dzeramo ūdeni, der painteresēties, kad pēdējo reizi veiktas ūdens apgādes sistēmas laboratoriskās analīzes un kādi ir to rezultāti. Nometnes telpām jābūt tādām, lai tās būtu iespējams vēdināt.


Lai pārliecinātos par tīrības nodrošināšanu nometnē, aicinām noskaidrot, vai ir sastādīts telpu uzkopšanas plāns. Nometnes telpu mitro uzkopšanu ir jāveic katru dienu, lietojot mazgāšanas līdzekļus. Tualetes jāuzkopj pēc vajadzības, bet ne retāk kā divas reizes dienā, izmantojot dezinfekcijas līdzekļus.


Lai nometnē ēstais neradītu veselības problēmas, vecākiem būtu jāpārliecinās, vai uzņēmums, kas nodrošinās ēdināšanu, ir reģistrēts Pārtikas un veterinārajā dienestā.


Ja nometnes ir saistītas ar atrašanos dabā, vajadzētu atcerēties par profilakses pasākumiem pret ērcēm – piemērotu apģērbu, ērču un odu atbaidīšanas līdzekļiem, kā arī vakcināciju pret ērču encefalītu.


Ja nometnes teritorijā vai tās tuvumā atrodas peldvieta, ieteicams pārbaudīt, vai tā ir oficiāla peldvieta un vai peldūdens ir veselībai nekaitīgs. Lai novērstu ar peldēšanos saistītu traumatismu, bērnus peldēšanās laikā nepieciešams pieskatīt.


Informāciju sagatavoja
SVA Komunikācijas daļas
Preses nodaļas vadītāja
Laura Bundule

Pēdējās izmaiņas: 11.06.2009.