VSAA aicina pensionārus laikus atvērt kontu pensijas saņemšanai

25.05.2009.


VALSTS SOCIĀLĀS APDROŠINĀŠANAS AĢENTŪRA
SABIEDRISKO ATTIECĪBU DAĻA
Lāčplēša iela 70 a, Rīga, LV 1011 • Tālr. 7013688• Fakss 7011814
www.vsaa.lv


Valdība 19. maijā ir pieņēmusi lēmumu ar augustu atteikties  no valsts apmaksātas  pensiju un pabalstu piegādes mājās. Lai turpmāk nebūtu jārēķinās ar maksu par pensijas piegādāšanu mājās, VSAA aicina pensionārus, atlīdzību un sociālā nodrošinājuma pabalsta saņēmējus jau laikus izvērtēt banku vai Latvijas Pasta (LP) piedāvājumus un izvēlēties sev piemērotāko pensijas saņemšanas veidu.


Sagatavotie normatīvo aktu projekti paredz, ka  pensiju piegādi mājās varēs izmantot arī pēc 1. augusta, bet par šo pakalpojumu būs jāmaksā pašam pensionāram. Šodien Latvijas Pensaionāru federācijas (LPF) domes sēdē tika apspriesta iespēja šīs izmaiņas sākt realizēt jau no 1. jūlija. Samaksas apmēru  plānots noteikt likumā par valsts budžetu. Pēc pašreizējām šī pakalpojuma izmaksām tie varētu būt 1.22 lati, ko VSAA ieturēs no pensijas, lai pēc tam pārskaitītu pakalpojuma sniedzējam – A/S Latvijas Pasts kā samaksu par katru mājās piegādāto pensiju.


Tiem, kuri turpmāk nevēlēsies pensiju saņemt mājās, par to jāinformē VSAA,  adresējot tai attiecīgu iesniegumu. Lai atvieglotu klientiem šo formalitāšu kārtošanu, VSAA ir vienojusies ar vairākām bankām, lai klients, atverot kontu, vienlaikus bankā var iesniegt arī pieteikumu VSAA par pensijas ieskaitīšanu šajā  kontā (to var darīt arī gadījumos, ja konts attiecīgajā bankā jau ir, bet līdz šim nav izmantots pensijas saņemšanai). Savukārt bankas apņēmušās šos iesniegumus nogādāt VSAA. Šādu VSAA piedāvāto sadarbību pašlaik jau ir atbalstījušas  septiņas bankas: Swedbank, Norvik banka, PrivatBank, Nordea Bank, Latvijas Krājbanka, Hipotēku banka un SMP banka (bijusī Multibanka). Sarunas par līguma slēgšanu uzsāktas vēl ar trim bankām – GE Money Bank, DnB Nord banku un Parex banku. Līdz ar to   klientiem ir radītas visas iespējas ātri un operatīvi nomainīt pensiju saņemšanas veidu.
Banku darbinieki ir solījuši  palīdzēt pareizi aizpildīt VSAA iesnieguma veidlapu, izskaidrot  naudas izņemšanas kārtību un atbildēt uz citiem neskaidrajiem jautājumiem.


Ja pensijas saņemšana bankā pensionāram pašam dažādu apstākļu dēļ  nav iespējama, viņš var vienoties, ka  pensiju no konta izņem un nogādā pensionāram  vai viņa vietā nokārto maksājumus bankā viņa  pilnvarota persona – ģimenes loceklis vai cita persona, kurai pensionārs uzticas. Vairākas bankas piedāvā šāda pilnvarojuma noformēšanu bez maksas. Pilnvarā iespējams konkrēti norādīt tās darbības, kuras pilnvarotā persona drīkst veikt, piem., tikai saņemt skaidru naudu, tikai veikt maksājumus vai tikai saņemt informāciju par konta stāvokli. Lai noformētu bankas pilnvaru, pilnvardevējam  gan būs vienu reizi kopā ar pilnvarojamo personu jāierodas bankā.


Statistika: Patlaban pensijas bankas vai Pasta norēķinu sistēmas (PNS) kontā saņem vairāk nekā 280 tūkstoši jeb 46% Latvijas pensionāru. VSAA dati liecina, ka šā gada aprīlī pensiju un pabalstu piegāde mājās tika veikta 323,3  tūkst. klientu, no tiem 205,3 tūkst. dzīvo pilsētās, kā arī pagastu centrā, kur parasti pieejama pasta nodaļa. Par to, ka  daļai pensionāru pensijas piegāde mājās nav nepieciešamība, bet drīzāk gan ieradums, liecina fakts, ka  apmēram 26%  pensiju netiek izmaksātas dienā, kad paredzēta to piegāde mājās, bet nākamajās dienās, pensionāram pašam ierodoties pasta nodaļā. Savu aprīļa pensiju joprojām pastā nav izņēmuši ap  2 500 pensionāru. VSAA aicina  visas   nesaņemtās,  pastā uzkrātās pensijas izņemt līdz 31. jūlijam.


Ar banku un LP piedāvājumiem var iepazīties, sazinoties ar konkrēto banku vai LP,  kā arī VSAA nodaļās un mājas lapā www.vsaa.lv sadaļā „Senioriem”: http://www.vsaa.lv/vsaa/content/?lng=lv&cat=9561


Edīte Olupe,
Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja,
Edite.Olupe@vsaa.lv


 

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.