Pirms peldsezonas veiktās analīzes liecina, ka peldēties aizliegts ir divās un nav ieteicams vienā peldvietā

22.05.2009.

Pirmo (pirmssezonas) peldūdens kvalitātes pārbaužu rezultāti liecina, ka peldēties ir aizliegts Lilastes ezerā, kas atrodas Ādažu novadā un Jazinka ezerā – Aglonas novadā. Savukārt peldēties nav ieteicams Līvānu ezerā, kas atrodas Preiļu rajonā  Līvānos. Sabiedrības veselības aģentūras (SVA) peldvietu ūdens kvalitātes monitoringa rezultāti parāda, ka visās minētajās peldvietās ir pārsniegti mikrobioloģiskie rādītāji.


Šī gada peldsezona būs otrā kopš Latvijā ir ieviesta Eiropas Komisijas direktīva par peldvietu ūdens kvalitātes pārvaldīšanu*. Tā paredz, ka monitoringa ietvaros vides veselības speciālisti vizuāli novērtē zilaļģu, naftas produktu un sadzīves atkritumu klātbūtni ūdenstilpnē, savukārt peldūdens paraugus analizē laboratoriski, nosakot fekālā piesārņojuma indikatorus –  baktērijas eschirichia coli un  zarnu enterokokus.


Ņemot vērā vizuālo novērtējumu un analīžu rezultātus, SVA vides veselības speciālisti veic peldūdens tūlītēju novērtējumu, ja nepieciešams nosaka peldēšanās ierobežojumus  –  „Peldēties nav ieteicams” vai „Peldēties aizliegts”. Ja noteikts, ka  „Peldēties nav ieteicams”, tas nozīmē, ka peldēties nevajadzētu maziem bērniem un vecāka gadagājuma cilvēkiem, kā arī cilvēkiem, kas atveseļojas pēc slimošanas vai slimo ar hroniskās kaitēm, cilvēkiem, kam jutīga āda vai ir raksturīgas alerģiskas reakcijas. Apzīmējums „Peldēties aizliegts” liecina par to, ka peldvietas ūdenī konstatētas baktērijas, kas var izraisīt dažādas saslimšanas, piemēram, dizentērija un salmoneloze.


Minētā direktīva nosaka arī ūdens kvalitātes novērtēšanu ilgtermiņā, proti,  četru gadu periodā valsts peldūdenim tiks piešķirts kāds no vērtējumiem: „Izcila kvalitāte”, „Laba kvalitāte”, „Pietiekama kvalitāte” vai „Zema kvalitāte”. Dalībvalstīm līdz 2015.gadam būs jānodrošina minimālais  vērtējums –  „Pietiekama kvalitāte”. Pirmais ilgtermiņa vērtējums par Latvijas peldvietu ūdens kvalitāti tiks veidots noslēdzoties 2011.gada peldsezonai.


No 1998.gada līdz 2004.gadam vides veselības speciālisti ūdens kvalitāti analizēja tikai 32 jūras peldvietās. Sākot ar 2005.gadu SVA sāka monitorēt arī upju, ezeru un citu iecienītu peldvietu ūdens kvalitāti. Tāpat kā pagājušajā gadā arī šogad peldūdens monitoringa programmā ir iekļautas 46 jūras piekrastes un 230 iekšzemes peldvietas.


Kopumā lielākais monitoringā ietverto peldvietu skaits atrodas Pierīgā un Rīgā (84 peldvietas) un Latgales reģionā (68 peldvietas), nedaudz mazāks peldvietu skaits  ir Kurzemē (50), Vidzemē (40) un Zemgalē (23). 


Analizējot pagājušajā peldsezonā iegūtos datus, SVA vides veselības speciālisti secinājuši, ka no 2760 peldsezonas laikā pārbaudītiem ūdens paraugiem, tikai 3,6% tika noteikts kāds no peldēšanās ierobežojumiem. Kopumā vissliktākā peldūdens kvalitāte bijusi Rīgā un Rīgas rajonā, tas skaidrojams ar lielu iedzīvotāju blīvumu un augstu saimniecisko aktivitāti. Kāds no peldēšanās ierobežojumiem mikrobioloģiskā piesārņojuma dēļ trīs līdz piecas reizes tika noteikts šādām peldvietām – Lielupes peldvietai pie tilta un Spuņņupē Salas pagastā, Linezeram Rīgā, Daugavas upes peldvietai Salaspilī un Buļļupes peldvietai pie Birzes ielas Rīgā.  Savukārt zilaļģu savairošanās rezultātā, galvenokārt Latgales reģionā, aizliegums peldēties tika noteikts Kvošu ezeram, Balvu ezera peldvietām Ezermala 1 un Ezermala 2, Adamovas ezeram, Tiskādu ezeram un Balupei.


2009.gada peldsezonas laikā no 15.maija līdz 15.septembrim peldūdens paraugus plānots savākt piecas reizes katrā no 276 peldvietām. Vērtējums par peldūdens kvalitāti tiks sniegts peldvietas īpašniekam, kuram pie peldvietas jāizvieto atbilstoša informācija peldētājiem. Pirms doties uz peldvietu, aicinām iedzīvotājus izmanot SVA mājas lapā atrodamās interaktīvās kartes, lai pārliecinātos par peldūdens kvalitāti izvēlētajā peldvietā.


Atgādinām, ka šogad SVA aicina iedzīvotājus iesaistīties peldvietu ūdens monitoringa veikšanā, lai noteiktu iedzīvotāju iecienītākās peldvietas Latvijā un savāktu informāciju par vides faktoriem, kas ietekmē šo peldvietu ūdens kvalitāti.  


SVA mājas lapā www.sva.gov.lv sadaļā Iedzīvotāju līdzdalība peldūdens kvalitātes novērojumos, iespējams atrast anketu, ar kuras palīdzību ikviens interesents var informēt par peldūdens un peldvietu kvalitāti. Anketa piedāvā sniegt informāciju par pamanītām zilaļģēm, naftas produktiem, peldošiem atkritumiem, nesakoptu peldvietas apkārti, informācijas par tualetes un atkritumu konteineru esamību, kā arī citiem parametriem, kas ietekmē peldūdens kvalitāti. Kad anketa aizpildīta, to elektroniski aicinām nosūtīt uz e-pasta adresi peldudens@sva.gov.lv.


* Direktīva 2006/7/EK


Informāciju sagatavoja
SVA Komunikācijas daļas
Preses nodaļas vadītāja
Laura Bundule

Pēdējās izmaiņas: 22.05.2009.