Sabiedrības veselības aģentūra uzsver ģimenes ārstu nozīmi pašnāvību novēršanā

22.05.2009.

Sabiedrības veselības aģentūras (SVA) mājas lapas www.sva.gov.lv sadaļā Garīgā veselība publicēts Pasaules veselības organizācijas (PVO) materiāls vispārējās prakses ārstiem par pašnāvību novēršanu.


PVO dati liecina, ka apmēram 40% – 60% cilvēku mēneša laikā pirms pašnāvības ir  apmeklējuši ārstu, turklāt lielākā daļa no viņiem – vispārējās prakses (ģimenes) ārstu, nevis psihiatru. Tas pierāda vispārējās prakses ārstu lielo lomu pašnāvības veikšanai noskaņotu pacientu psihisko traucējumu savlaicīgā konstatēšanā un nosūtīšanā pie speciālista.


Publicētajā materiālā apkopotas pazīmes, kas var liecināt par pašnāvību risku. Ģimenes ārstiem ieteikts īpašu vērību pievērst pacientiem ar garastāvokļa un personības traucējumiem, pacientiem, kuri lieto alkoholu, dzīvo vienatnē, sirgst ar neārstējamām slimībām, ir pārcietuši tuva cilvēka vai darba zaudējumu.


Bez pazīmju atpazīšanas būtiski ir atvēlēt pacientam pietiekami daudz laika, neraugoties uz to, ka uzgaidāmajā telpā gaida citi pacienti. Ārsta iejūtība un izpratne var ievērojami mazināt izmisuma izjūtu, ko cilvēks jūt, gatavojoties izdarīt pašnāvību. Savlaicīga profesionāļa iejaukšanās un uzsākta ārstēšana lielākai daļai pacientu uzlabo pašsajūtu un mazina pašnāvību risku. Lielākoties pacientiem nepieciešamais atbalsts  jāsniedz laika periodā no diviem līdz trim mēnešiem, vai ilgāk. Ārsts ir tas, kurš var rosināt cerības pacientā, iedrošināt un motivēt uz patstāvīgu rīcību, kā arī palīdzēt pacientam iemācīties pārvarēt dažādas stresa situācijas.


Šodien, 22.maijā Latvijas Lauku Ģimenes Ārstu asociācijas organizētajā konferencē „Praktiskas aktualitātes ārsta ikdienā” lauku ģimenes ārstiem ar priekšlasījumu uzstāsies SVA direktora vietnieks zinātnes un pētniecības jautājumos, psihiatrs Māris Taube, lai iepazīstinātu ģimenes ārstus ar  materiālu par pašnāvību novēršanu un aktualizētu šīs problēmas nozīmību ārstu vidū.
 
Informāciju sagatavoja
SVA Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
Baiba Auzāne

Pēdējās izmaiņas: 22.05.2009.