101 iemesls lai pārbaudītu savas dzimumzīmes!

11.05.2009.

Šī gada 11. maijā jau otro gadu Latvijā tika atzīmēta EiroMelanomas diena, tās sauklis bija – `101 iemesls lai pārbaudītu savas dzimumzīmes!`.


EuroMelanomas akcija ir visas Eiropas ādas vēža profilakses kampaņa, ko rīko dermatologi. Pasākums notiek katru gadu, kad ar publiskiem ziņojumiem masu mēdijos iedzīvotāji tiek aicināti uz bezmaksas ādas izmeklēšanu, apvienojot ar izglītojošu darbu par slimības attīstības pazīmēm, bīstamām melanomas un ādas vēža (ne-melanomu) pazīmēm, ultravioleto staru kaitīgumu un optimāliem risinājumiem to aizsardzībai. Kampaņas mērķis ir veicināt melanomu (ādas vēža) novēršanu un mirstību no melanomas.


Kas tad ir melanoma?
Uz cilvēka ādas vienlaicīgi var novērot daudzus neliela izmēra pigmentētus veidojumus – dzimumzīmes, vasaras raibumus, kārpas, papillomas, vecuma kārpas.


Normāla dzimumzīme (nevus) – ļoti bieži sastopams ādas jaunveidojums. Pastāv dažādi dzimumzīmju veidi – iedzimtas un dzīves laikā iegūtās. Parasti brūnas krāsas plankums vai pacēlums, kas parādās dzīves pirmajās desmitgadēs. Šādu veidojumu ar ķermeņa ādas var būt ļoti daudz. 19.gs.sākumā vidēji cilvēkam bija 8 dzimumzīmes, 21.gs. sākumā skaits ir pieaudzis līdz 40. Normālas dzimumzīmes forma ir simetriska, apaļa vai ovāla; malas – regulāras, asas, labi izteiktas; krāsa: parasti viens vai divi toņi – gaiši brūns, brūns, tumši brūns vai ādas krāsā; izmērs – parasti līdz 6 mm; izvietojums – nedaudz biežāk kā citur šādi veidojumi novērojami saulei pakļautās vietās (seja, rumpis, rokas, kājas); sākums – parasti sākot no bērna vecuma un līdz 25-30 gadu vecumam; izskats – veidojumi līdzīgi cits citam.


Displastiska dzimumzīme (atipisks nevus) – īpašs ādas veidojums, kas atgādina melanomu un norāda uz paaugstinātu risku melanomas attīstībai. Indivīdiem, kuriem ir displastisks nevus vai kādam no asinsradiniekiem, melanomas risks dzīves laikā pieaug par 50%. Displastiskas dzimumzīmes forma bieži ir asimetriska, viena puse nav līdzīga otrai; malas – neregulāras vai neskaidras; dzimumzīme it kā saplūst ar apkārtējiem audiem; krāsa – dažādas un neregulāras ar vienlaicīgi vairākiem toņiem – brūna, tumši brūna, melna vai ar sārtu nokrāsu; izmērs – parasti lielākas par 6 mm; izvietojums – visbiežāk mugura, krūtis, vēders, ekstremitātes, dibens, piena dziedzeri; augšana – pēkšņa iepriekš nemainīgas dzimumzīmes augšana vai jaunas dzimumzīmes parādīšanās pēc 25 gadu vecuma; virsma – centrālā daļa plakana vai pacelta, dažkārt ar “oļu” pacēlumiem; izskats – ievērojami svārstīgs; skaits – no 1 līdz pat 100 vienlaicīgi; citas bīstamas pazīmes – pacēlums, krevele, sacietējums/mīkstums, zilgani-melna krāsa, asiņošana, pietūkums, izčūlojums.


Melanoma – ādas audzējs, kas bieži izskatās kā neregulāra, daudzkrāsaina vai iekaisusi dzimumzīme. Ja melanoma ir noteikta agrīni, pirms tā sākusi izplesties, to var izārstēt ar parastas ķirurģiskas operācijas palīdzību. Ja tas ir nokavēts, tas var būt fatāli. Jo vairāk dzimumzīmes ar atšķirīgu krāsu, formu, izmēru un izskatu, jo lielāks ir melanomas risks. Pasaulē katru gadu konstatē 130 000 melanomu gadījumu, aptuveni 37 000 cilvēku katru gadu no šī audzēja mirst. Melanoma visbiežāk sastopama cilvēkiem vecumā no 40 līdz 60 gadiem. Risks saslimt ar melanomu pieaug cilvēkiem ar gaišu ādu, blondiem vai rudiem matiem, zilām, zaļām vai pelēkām acīm, kā arī cilvēkiem ar vasaras raibumiem. Galvenais saslimšanas iemesls ir ilgstoša pakļautība ultravioleto staru ietekmei (dabīgie stari – saule, mākslīgie stari – solārijs, kvarca procedūras). Tāpēc audzēju visbiežāk novēro saulei pakļautajās vietās – seja, ausis, kakls, galvas matainā daļa (īpaši vīriešiem sakarā ar vecuma matu izkrišanu), pleci, mugura. Dzīves laikā uzkrātais saules starojums, pat īsas sauļošanās reize, summējās.


Ja kāda no jūsu dzimumzīmēm ir neregulāra, daudzkrāsaina vai iekaisusi, ir 101 iemesls, lai to pārbaudītu pie dermatologa. Rūpēsimies par savu veselību… un dzīvību!


Sagatavoja M.Rudzīte-Griķe (izmantojot www.euromelanoma.lv)


 

Pēdējās izmaiņas: 11.05.2009.