Jānis Dūklavs: „Zemkopības ministrija neatbalsta akcīzes nodokļa atmaksas atcelšanu zemniekiem.”

11.05.2009.

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs, komentējot izskanējušo informāciju par iespējamo akcīzes nodokļa atmaksas pārtraukšanu zemniekiem par izlietoto dīzeļdegvielu, norāda, ka Zemkopības ministrija (ZM) nekādā gadījumā nepiekritīs šādam solim. Zemkopības ministrijas nostāju atbalsta arī Zaļo un Zemnieku savienība.


„Akcīzes nodokļa sākotnējā jēga ir ārkārtīgi vienkārša – maksājot šo nodokli par degvielu, autobraucēji tādējādi nodrošina finanšu līdzekļus ceļu remontam un uzturēšanai,” skaidro zemkopības ministrs, „taču zemnieki šajā gadījumā iegādājas degvielu, lai nodrošinātu lauku darbus, tātad neizmanto ne ceļus, ne citu satiksmes infrastruktūru, līdz ar to nav iemesla arī maksāt akcīzes nodokli,” saka Jānis Dūklavs. Viņš uzsver, ka zemnieku gadījumā akcīzes nodokļa atmaksa nav kāda īpaša privilēģija, toties atmaksas pārtraukšana būtībā nozīmētu jauna nodokļa ieviešanu lauksaimniekiem: „Tāpēc Zemkopības ministrija nekādā gadījumā nevar atbalstīt šādu soli,” ir kategorisks zemkopības ministrs.


Lai skaidrotu ministrijas pozīciju, zemkopības ministrs Jānis Dūklavs šos jautājumus pārrunājis ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektoru Dzintaru Jakānu, kurš ministru informējis, ka pašlaik nenotiek nekāda aizkavēšanās ar nepieciešamo dokumentu noformēšanu, lai saņemtu paredzēto atmaksu par izlietoto dīzeļdegvielu. Tāpat Dz.Jakāns piebildis, ka VID nav dots rīkojums veikt kādas būtiskas izmaiņas šajā procesā.


Šodien J.Dūklvas tikās arī ar lauksaimnieku organizāciju pārstāvjiem. „Mēs ar lauksaimniekiem esam vienojušies, ka Zemkopības ministrija aizstāvēs lauksaimnieku viedokli arī valdībā, jo šāda pēc būtības jauna nodokļa ieviešana lauksaimniekiem strauji paaugstinātu ražošanas izmaksas, kā arī tikpat strauji pazeminātu mūsu lauksaimnieku konkurētspēju,” uzskata zemkopības ministrs, piebilstot, ka iespējamai šāda lēmuma pieņemšanai vajadzētu sekot arī nodokļu atvieglojumu pārskatīšanai arī citās jomās: „Ja sistēma tiek mainīta vienā nozarē, tad tai jāmainās arī citās, pretējā gadījumā tas nav ne loģiski, ne arī ekonomiski pamatoti,” ir pārliecināts ministrs.


ZM pozīciju atbalsta arī Zaļo un Zemnieku savienība, kuras valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Roze uzsver: „Šāds lēmums nav apspriests ne ar lauksaimnieku organizācijām, ne arī ar valdības koalīcijas partneriem, tāpēc Zaļo un Zemnieku savienība nekādi nevar atbalstīt šādu priekšlikumu. Mēs esam noteikuši saviem ministriem valdībā balsot pret ierosinājumu atcelt akcīzes nodokļa atmaksu par izlietoto dīzeļdegvielu,” saka Mārtiņš Roze.


Informāciju sagatavoja
Dagnija Muceniece
Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja

Pēdējās izmaiņas: 11.05.2009.