Muzeju nakts sarīkojums Raiņa muzejā „Jasmuiža”

16.05.2009.

16. maijā plkst. 20.00 Raiņa muzejs „Jasmuiža” aicina apmeklēt Muzeju nakts sarīkojumu „Raiņa ģimnāzijas laika klasesbiedra Mārtiņa Celmiņa ceļojums no Lubānas Nagliņiem uz Pliekšānu mājām Jasmuižā”.
 
Pasākumā piedalīsies Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja galvenā speciāliste Laimdota Ivanova, kura stāstīs par Celmiņu dzimtu – Mārtiņu un Hugo Celmiņiem, kā arī iepazīstinās ar ģimnāzistu Jāņa Pliekšāna, Mārtiņa Celmiņa un Pētera Stučkas ceļojumu 1883. gada vasarā un Raiņa ciemošanos Lubānas Nagliņos.


Pasākuma laikā būs iespēja iepazīt L. Ivanovas sagatavoto ekspresizstādi „Celmiņu dzimta” no Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja krājuma.


1883. gada vasarā ģimnāzijas vasaras brīvdienu sākumā trīs draugi – Pēteris Stučka, Mārtiņš Celmiņš un Jānis Pliekšāns – nolēma kājām ceļot pa Latviju. Viņu maršruts bija: Rīga – Kokneses Vecbirznieki jeb P. Stučkas tēva mājas – Lubānas Nagliņi jeb M. Celmiņa tēva mājas – Jasmuiža, kuru 1883. gada sākumā sāka nomāt un dzīvoja Raiņa tēvs. Visi trīs klasesbiedri paciemojās Vecbirzniekos un uz Nagliņiem ceļu turpināja M. Celmiņš un J. Pliekšāns, kurš drauga vecāku mājās pavadīja ilgāku laiku un tikai pēc tam devās uz savām tēva mājām Jasmuižā.


Nagliņos Rainis labprāt uzturējies Aiviekstes krastā, zvejojis zivis, no kurām vārījuši zupu. Atgadījies arī kāds kuriozs notikums, kad Rainis uzsēdies uz nodarvotas laivas un nevarējis tikt nost, jo pielipis. Kad beidzot viņš dabūts no darvotās laivas, bikses bijušas sabojātas. M. Celmiņa māsa visu nakti tīrījusi ciemiņa bikses, lai viņš varētu doties uz mājām.


Tā kā Mārtiņš Celmiņš 1883. gadā līdz Jasmuižai tā arī neatceļoja, tad šogad Muzeju naktī viņš ciemosies Raiņa jaunības mājās. Tāpēc pasākumā Jasmuižā būs iespēja vairāk uzzināt gan par Mārtiņu Celmiņu un viņa brāli Hugo, gan par Lubānas Nagliņiem, gan par ģimnāzistu ceļojumu.


M. Celmiņš ir vācis folkloras materiālus, tāpat to jaunības gados darījis arī Jānis Pliekšāns. Muzeju nakts apmeklētājiem piedāvāsim minēt senās latgaliešu mīklas.


Tāpat būs iespēja degustēt zivju zupu, iespējams, tieši tādu, kādu Aiviekstes krastos no pašu sazvejotām zivīm gatavojuši Jānis Pliekšāns un Mārtiņš Celmiņš.


Sākot ar 15. maiju līdz pat sezonas beigām muzejā būs skatāma izstāde „Jasmuiža laiku lokos”. Tajā eksponētie fotoattēli un videomateriālu ieraksti sniedz ieskatu Jasmuižas 45 gadu pastāvēšanas laikā, atspoguļojot muzejā notikušos sarīkojumus, ikdienu, ēku un apkārtnes vizuālās pārmaiņas gandrīz pusgadsimta garumā. Izstādē izmantoti materiāli no Rakstniecības, teātra un mūzikas muzeja krājuma, kā arī no privātkolekcijām.


16. maijā muzejs būs atvērts no plkst. 20.00 līdz 23.00.


Būsiet mīļi gaidīti Jasmuižā gan Muzeju naktī, gan visas sezona garumā!


Solvita Brūvere,
Raiņa muzeja Jasmuiža vadītāja

Pēdējās izmaiņas: 16.05.2009.