Ar 1.maiju mainījās prasības personīgam patēriņam paredzētu dzīvnieku izcelsmes produktu ievešanai

01.05.2009.

VID Latgales reģionālā iestāde informē, ka saskaņā ar izmaiņām Eiropas Savienības (turpmāk- ES) normatīvajos aktos ar 2009.gada 1.maiju arī Latvijā mainījās prasības par personīgam patēriņam paredzētu dzīvnieku izcelsmes produktu ievešanu. Šis izmaiņas attiecas uz ceļotājiem, kuri jebkurā ES valstī ierodas no valstīm, kas nav ES dalībvalstis, kā arī uz privātpersonām, kuras attiecīgos produktus saņem no trešajām valstīm sūtījumos pa pastu.


Mainījās kvantitatīvie ierobežojumi attiecībā uz ievedamo un sūtījumos pa pastu saņemamo dzīvnieku izcelsmes produktu daudzumiem – no 1.maija ierobežojumi būs mazāki.


Tāpat kā līdz šim ceļotājiem Latvijas Republikā pilnībā ir aizliegta gaļas, gaļas produktu (speķis, svaiga vai apstrādāta gaļa, desas, gaļas konservi u.c.), piena un piena produktu (krējums, sviests, jogurts, biezpiens, kefīrs, siers u.c.) ievešana.


Bez veterinārās robežkontroles personīgam patēriņam no trešajām valstīm nelielā daudzumā drīkst ievest:
1. Zvejas produktus (ieskaitot svaigas, saldētas, žāvētas, sālītas, kā arī termiski apstrādātas zivis un citus zvejas produktus) ar nosacījumu, ka svaigas zivis ir izķidātas, kopējais zvejas produktu svars uz vienu cilvēku nepārsniedz 20 kilogramus.
2. Citus dzīvnieku izcelsmes produktus, ja to kopējais svars nepārsniedz 2 kilogramus uz vienu cilvēku (olas, medus, gliemeži, zīdaiņu pārtika u.c.).


Ievedot storveidīgo zivju ikrus, arī turpmāk jāņem vērā līdzšinējie ierobežojumi – līdz 125 g atbilstoši marķētā iepakojumā. 


Vēl papildus bez Sanitārās robežinspekcijas kontroles ES teritorijā no trešajām valstīm, kas nav ES dalībvalstis, drīkst ievest līdz 10 kg vai saņemt pa pastu līdz 1 kg pārtikas produktu, kas:
– nav dzīvnieku izcelsmes (cukurs, augu eļļa, augļi, dārzeņi);
– maize, kūkas, cepumi, citi konditorejas izstrādājumi, kuru sastāvā nav gaļas produktu, vai kuri nav pildīti ar gaļu;
– šokolādes un konditorijas izstrādājumi (šokolāde, šokolādes batoniņi ar pildījumu, konfektes, šokolādes sieriņi);
– makaronu izstrādājumi un nūdeles, kas nav jaukti vai pildīti ar gaļas produktiem;
– kombinētie pārtikas produkti, kuru sastāvā nav apstrādātu vai svaigu gaļas vai piena produktu un ir mazāk nekā 50% apstrādātu olu vai zvejas produktu (majonēze, olīvas ar zivju pildījumu).


Tātad fiziska persona personīgam patēriņam no trešajām valstīm var ievest līdz 20 kg zvejas produktu, līdz 2 kg dzīvnieku izcelsmes pārtikas produktu (izņemot gaļu, gaļas produktus, pienu un piena produktus) un līdz 10 kg citu pārtikas produktu. Pārtikas produktus, ko nav atļauts ievest ES personīgam patēriņam, aizliegts sūtīt arī pa pastu.


Ja Latvijas robežas šķērsošanas vietā tiek konstatēts mēģinājums ievest pašpatēriņam dzīvnieku izcelsmes pārtikas produktus, kuru ievešana ir aizliegta vai kuru daudzums pārsniedz noteiktos svara ierobežojumus, muitas amatpersona attiecīgos produktus konfiscēs un tie tiks iznīcināti. Tādēļ ceļotāji ir aicināti pirms muitas kontroles izmest ievešanai aizliegtos pārtikas produktus speciāli marķētos konteineros muitas kontroles punktā.


Papildu informāciju par veterinārajai un pārtikas nekaitīguma kontrolei pakļauto pārtikas produktu ievešanas nosacījumiem var saņemt Pārtikas un veterinārā dienesta Sanitārajā robežinspekcijā pa tālruni 6702782, e-pastu office@sr.gov.lv vai interneta mājas lapās www.pvd.gov.lv un http://www.one-health.eu/ee/lv/


Ingrīda Geriņa
VID LRI Birojs

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.