Latvenergo sāk interaktīvi izglītojošu kampaņu par elektrodrošību sākumskolas vecuma bērniem

16.04.2009.


Dzīvespriecīgais elektrības zibsnītis Zibo jau nākamnedēļ dosies meklēt jaunus draugus visās Latvijas skolās. Ar Zibo palīdzību Latvenergo koncerns plāno informēt jaunāko klašu skolēnus un viņu vecākus par būtiskākajiem elektrodrošības pasākumiem, kas jāievēro ikdienā.


Kārlis Miķelsons, AS ”Latvenergo” valdes priekšsēdētājs: „Mēs visi zinām, ko nozīmē elektrība – tā dod siltumu un gaismu, bez tās nebūtu iespējama daudzo tehnoloģiju darbība un ērtības, ko baudām ikdienā. Tomēr nedrīkst aizmirst, ka drošība ir viens no pirmajiem aspektiem, kas jāiegaumē, ar elektrību saskaroties ikdienā. Latvenergo koncerns bērnu un jauniešu elektrodrošības jomā strādā jau ilgus gadus, un šo izglītības darbu uzskatām par vienu no mūsu prioritātēm. Priecājos, ka mūsu līdz šim realizētās kampaņas ir sniegušas labus rezultātus – bērni un jaunieši kļūst aizvien labāk informēti. Vienlaikus, pieaugot tehnoloģiju lomai ikdienā, mums jātiek galā ar jauniem izaicinājumiem elektrodrošības ziņā.”


AS ”Latvenergo” veiktais pētījums, kura ietvaros aptaujātas gandrīz 200 ģimenes, apliecina, ka aptuveni puse vecāku neuzskata savus bērnus par pietiekami labi informētiem elektrodrošības jautājumos. Vienlaikus vecāki uzsver, ka cenšas ar bērniem runāt par to, kā droši lietot elektroierīces un kā sevi pasargāt no nelaimes.


„Priecē, ka elektrotraumu skaits pēdējo desmit gadu laikā Latvijā ir ievērojami samazinājies,” informē Haralds Lučkovskis, Katastrofu medicīnas centra Mācību un kvalifikācijas daļas galvenais speciālists pirmās palīdzības jautājumos. „Uzskatu, ka liels nopelns tajā ir arī Latvenergo – nopietni padomāts par drošiem elektrosadales skapjiem, kuros bērni nevar iekļūt, un veikts arī visaptverošs informatīvs darbs. Statistika liecina, ka bērnu vidū 44% elektrotraumu tiek gūtas mājas, 15% – dabā. Iestājoties siltajai sezonai, aicinu vecākus atkārtoti runāt ar bērniem par elektrotraumu bīstamību, atgādināt, ka nedrīkst, piemēram, rāpties stabos vai laist pūķi elektrības vadu tuvumā. Šajā gadījumā jaunā mājaslapa varētu kalpot kā labs palīgs, jo tajā uzskatāmi un skaidri ir attēlotas ikdienā bīstamās situācijas.”


Mājaslapā www.zibo.lv aizraujošā veidā stāstīts, kā radusies elektrība, ko labu tā mums dod ikdienā un kāpēc no tās jāuzmanās. Ar spēļu un atjautības uzdevumu palīdzību attēlots, kuras situācijas apdraud bērna veselību un dzīvību. Mājaslapā ir puzles, risināmie uzdevumi, atmiņas spēles, ko bērni var spēlēt kopā ar vecākiem un draugiem.


„Spēles un rotaļas, draudzīga un aizraujoša, nevis pamācoša komunikācija ir veids, kā ar bērniem runāt visefektīvāk. Lai mazais ieklausās un saprot, lai tiek pamudināts vaicāt un meklēt informāciju. Manas audzināmās klasītes bērni piedalījās mājaslapas veidošanā, kopīgi izmēģinājām spēles un risinājām uzdevumus, zīmējām un šuvām,” stāsta Solvita Krieviņa, Rīgas 94. vidusskolas skolotāja.


Skolu Drošības nedēļas ietvaros no 20. līdz 24. aprīlim mājaslapas saturu CD formātā saņems visu Latvijas skolu jaunāko klašu skolotāji. Disku skolotāji varēs izmantot kā metodisko materiālu, stāstot bērniem par drošību. Skolas saņems arī Zibo pastkarti – puzli skolēnu vecākiem ar aicinājumu to sagriezt un kopā ar bērnu salikt, runāt ar bērniem par elektrodrošību un izmantot www.zibo.lv pieejamos materiālus.
 
Mājaslapas centrālais tēls, kas kopā ar bērniem iepazīst elektrības spēku un neskopojas ar atbalstu un padomiem, ir dzīvespriecīgs elektrības zibsnītis Zibo. Viņš pirmais pamana, ja bērniem draud briesmas – ir pārrauta elektrolīnija, kāds mēģina atvērt elektrosadales skapi vai rāpjas elektrības stabā. Zibo ir palīgs, kurš vienmēr ir gatavs bērniem pastāstīt, kā pareizi rīkoties bīstamās situācijās.


Robotiņam līdzīgais Zibo ir tēls, kas atbilst mūsdienu skolēnu estētiskajiem priekšstatiem, ko ietekmējušas arī pēdējos gados veidotās animācijas filmas. Zibo dzeltenums raisa asociācijas ar brīdinājuma zīmes „Bīstami – elektrība!” krāsu; salīdzinājumā ar citām tā labāk piesaista bērnu uzmanību.


Latvenergo koncernam ir nozīmīga pieredze sociālo projektu īstenošanā. Ir izveidotas muzikālās pasakas bērniem par elektrodrošību CD formātā „Klausi Elektrību!”, datorspēles „Elektra”, „Mags un Niks”, kā arī grāmata „Zini elektrību!”.Papildu informācija:
Ilvija Līvmane
AS ”Latvenergo”
Ārējās komunikācijas daļas projektu vadītāja

Pēdējās izmaiņas: 23.10.2018.