Seminārs par gaismas diožu spuldzēm piesaista lielu apmeklētāju interesi

15.04.2009.

AS ”Latvenergo” Energoefektivitātes centrā, 2009. gada semināru cikla ietvaros, 15. aprīlī notika izglītojošs seminārs “Energoefektīvs apgaismojums – gaismas diodes”. Uz semināru bija sanācis ļoti liels interesentu skaits, aizpildot visas Energoefektivitātes centra klausītāju vietas. Tas liecina par iedzīvotāju arvien pieaugošo interesi par dažādiem enerģijas taupīšanas un efektīvas izmantošanas veidiem.


Semināra ievadā uzstājās Rīgas Tehniskās universitātes mācībspēks Dr.Sc.ing. Kārlis Timmermanis, kurš sniedza vispārīgu zinātnisku un tehnisku skaidrojumu par gaismas diožu (LED) spuldžu darbības principiem. Tāpat uzskatāmi tika norādīts uz elektroenerģijas patēriņa un lietderības koeficienta atšķirībām, kādas pastāv starp gaismas diožu spuldzēm, ekonomiskajām spuldzēm un parastajām kvēldiega spuldzēm.


Savukārt semināra praktiskās gaismas diožu lampu pielietojamības puses atspoguļojumu nodrošināja uzņēmuma SIA „ESM Group” pārstāvji, kuri sniedza ieskatu perspektīvajā gaismas diožu spuldžu plašajā pielietojumā gan ikdienā, gan sadzīvē, kā arī šo tehnoloģiju priekšrocības, izmantojot tās komerciāla rakstura vajadzībām.


Ja agrāk gaismas diodes izmantoja tikai mikroshēmās un elektroiekārtās, mūsdienās tās arvien plašāk izmanto automobiļu signāllukturos, luksoforos, kā arī reklāmu stendos. Tehnoloģijām attīstoties, diožu gaismas efektivitāte ir pietiekami augsta, lai tās varētu lietot arī ikdienas apgaismes ierīcēs, aizstājot ar tām standarta luminiscentās spuldzes, kā arī veidojot fona apgaismojumu


LED tiek pozicionēta kā nākamās paaudzes apgaismes tehnoloģija, kas tuvākajā nākotnē, līdz ar ražošanas izmaksu pazemināšanos, nomainīts pašreiz plaši izmantojamās ekonomiskās spuldzes. Kā izteiktākās LED priekšrocības seminārā tika minētas labas kvalitātes gaismas atdeve, drošs apgaismojums, izturība pret mitrumu, zema siltumatdeve, kā arī mazs elektroenerģijas patēriņš.


Ja šī tehnoloģija tiek izmantota, lai aizvietotu plaši izmantotās dienas gaismas lampas, elektroenerģijas ietaupījums prognozējams 60 līdz 95 % apmērā. Tomēr, no plašas produkta izmantošanas patērētājus attur joprojām salīdzinoši augstā cena, kas var būt pat desmit reizes augstāka. Tajā pašā laikā, kalpošanas ilgums LED spuldzēm ir paredzēts līdz pat 50 000 tūkstoši stundām (pašreizējās ekonomiskās spuldzes kalpo 8000 stundu). 


ESM Group pārstāvji uzsvēra, ka šodien visplašāk LED spuldzes tiek izmantotas industriālo telpu apgaismojumam un āra apgaismojumam, kā arī nodrošinot dažādu reklāmas projektu izgaismošanu.


Nākamais seminārs, ko AS „Latvenergo” Energoefektivitātes centrs šī gada semināru cikla ietvaros piedāvās interesentiem, paredzēts 2009. gada 13. maijā, – Solārā siltumsūkņa sistēma. Tajā tiks skatīti jautājumi par to, kā Latvijā saules enerģiju var izmantot apkurei, kā arī to, kādu ēku apkurei šī sistēma ir izmantojama. Uz semināru kā vieslektori aicināti piedalīties SIA „Taupi” pārstāvji.
 
Semināri notiek AS ”Latvenergo” telpās Pulkveža Brieža ielā 12, Rīgā.
Pieteikties semināriem ir iespējams pa tālruni 67728567 vai e-pastā: eec@latvenergo.lv


Andris Siksnis, AS “Latvenergo”
Ārējās komunikācijas daļas vadītājs

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.