Brīvprātīgo darbu jauno māmiņu izglītošanā uzsāks vēl divpadsmit zīdīšanas veicināšanas konsultantes

31.03.2009.

31.martā Sabiedrības veselības aģentūrā (turpmāk – SVA) apliecības par   apmācību kursa beigšanu tiks izsniegtas 12 konsultantēm, kuras turpmāk brīvprātīgā kārtā sniegs informatīvo, psiholoģisko un praktisko atbalstu jaunām māmiņām, kuras ēdina mazuli no krūts.


Biedrība „Vecāku atbalsta grupa”, ar ko sadarbojas Sabiedrības veselības aģentūra un Veselības ministrijas Zīdīšanas veicināšanas komisija, pastāv jau trešo gadu. 2006.gadā veselības profesionāļu vadībā 16 jaunās māmiņas, kuras līdztekus sava bērna audzināšanai vēlējās iesaistīties sociālās aktivitātēs, atbalstot citas jaunās ģimenes, izgāja 30 stundu apmācību kursu. Kursos topošās konsultantes apguva ne tikai teoriju par zīdīšanu un saskarsmes psiholoģiju, bet arī izgāja klīnisko praksi Rīgas Dzemdību namā, kā arī ieguva apliecību, kas ļāva viņām apmācīt citas māmiņas konsultēšanas darbā.


Trīs gadu laikā mācīt tiesīgās konsultantes apmācījušas vēl 52 māmiņas, kuras tagad brīvprātīgā kārtā konsultē topošās un jaunās māmiņas visos Latvijas reģionos. Konsultantes ar māmiņām strādā gan individuāli, gan arī rīko lekcijas un dažādus veselību veicinošus pasākumus. Tā, piemēram, konsultantes ir izveidojušās savu interneta lapu www.kkm-online.lv, kurā apkopojošas informāciju par grūtniecību, dzemdībām, zīdīšanu un mazuļa attīstību. Mēnesī konsultantes sniedz vidēji 150 konsultācijas gan pa telefonu, gan ierodoties pie māmiņām mājās. Konsultācijas ir bezmaksas. Mājas vizīšu gadījumā (piemēram, ja māmiņai jāierāda, kā bērniņš pareizi liekams pie krūts, vingrināms vai pārtinams) jāsedz tikai ceļa izdevumi.


Māmiņu atbalsta grupu kustība, kurā māmiņas dalās viena ar otru pieredzē un zināšanās, kā arī palīdz cita citai kritiskā brīdī, ir izplatīta visā pasaulē. Tieši atbalsts nereti ir izšķirošs faktors, kas iedrošina jaunās māmiņas  zīdīt ilgāk.


Latvijā kopš 2001.gada  ir divkāršojies līdz 6 mēnešu vecumam zīdīto bērnu īpatsvars. Šobrīd gandrīz katra otrā Latvijas māmiņa zīda savu mazuli līdz pusgada vecumam.


Māmiņu atbalsta grupas konsultantu koordinātas visos Latvijas reģionos atrodamas SVA mājas lapā www.sva.gov.lv


Ja interesējaties par mātes un bērna veselības jautājumiem, varat SVA mājas lapā iepazīties arī ar SVA speciālistu sagatavotajiem materiāliem, kuri tika prezentēti Māmiņu Kluba Vecāku skolā š.g. 28. martā.


Informāciju sagatavoja SVA Komunikācijas daļas
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Baiba Auzāne

Pēdējās izmaiņas: 31.03.2009.