Līdz vispasaules akcijai Zemes stunda – 1 diena

28.03.2009.

Jau rīt pasaules iedzīvotāji sākot no Čatamas salas Atlantijas okeānā līdz Lasvegasai ASV Rietumu krastā uz vienu stundu pēc vietējā laika plkst. 20:30 izslēgs apgaismojumu, tādējādi simboliski demonstrējot nostāju pret klimata izmaiņām un dodot signālu ANO galotņu tikšanās dalībniekiem, kuri lems par jaunu globālo vienošanos klimata izmaiņu jautājumos š.g. decembrī Kopenhāgenā.


Akcija, kura norisinās jau trešo gadu, ir guvusi patiesi lielu atsaucību – plānoto 1000 pilsētu vietā, šogad akcijā piedalīsies vairāk nekā 3200 pilsētas 83 valstīs, arī Latvijā. „Šī atsaucība liecina par daudzu miljonu cilvēku gatavību rīkoties, lai samazinātu klimata izmaiņas un norāda uz nepieciešamību pieņemt stingrus un ilgtspējīgus lēmumus visaugstākajā politiskajā līmenī,” norāda Pasaules Dabas Fonda direktors Uģis Rotbergs.


Akcijā Zemes stunda oficiāli piedalās arī 12 Latvijas pilsētas – Rīga, Preiļi, Jelgava, Dobele, Saldus, Aizkraukle, Ventspils, Limbaži, Cēsis, Valka, Lielvārde un Bauska, kā arī divi novadi – Lielvārdes un Krāslavas. Pasaules Dabas Fonds akcijas laikā aicina pilsētas izslēgt simbolisku celtņu ārējo apgaismojumu, tādējādi pievēršot iedzīvotāju uzmanību klimata izmaiņām. Tā piemēram, Rīgā tiks izslēgts Brīvības pieminekļa, Melngalvju nama, Latvijas Nacionālās operas, Zaķusalas televīzijas torņa, Dzelzceļa tilta un Rīgas Domes ēkas ārējais apgaismojums.


Akcijā piedalīties aicinātas ne vien pilsētu pašvaldības, bet arī uzņēmumi un jebkurš Latvijas iedzīvotājs. Tā, piemēram, Swedbanka un Hipotēku banka izslēgs gaismas reklāmas un informēs par akciju arī savus darbiniekus.


Zemes stundas laikā rīdzinieki un pilsētas viesi tiek aicināti baudīt Zemes stundas noskaņu dažādos pasākumos. Ja debesis būs skaidras, Esplanādē, pie Raiņa pieminekļa, sākot no plkst. 20:30, UNESCO Latvijas Nacionālā komisija un Latvijas Astronomijas biedrība rīkos zvaigžņu vērojumus. Esplanādē ikvienu sagaidīs astronomijas profesionāļi un entuziasti ar teleskopiem un binokļiem. Ikviens akcijas dalībnieks ir aicināts ņemt līdzi arī savu binokli un/vai teleskopu.


Vecrīgā, veikalā “Randoms”, Zemes stundas laikā akustisku koncertu sniegs El Mars, Iva un S.P.B. Mierīgas vakariņas sveču gaismā sestdienas vakarā varat ieturēt Teātra bāra restorānā un restorānā “Bergs”, kā arī Bites blūza klubā, kur ar akustisko programmu uzstāsies labākais Norvēģijas blūza duets Jolly Jumper un Big Moe. Akustiskais koncerts un improvizācijas ar sitamajiem un grabināmajiem instrumentiem plānots arī Teātra bārā. Rīgas Tehniskās universitātes Studentu padome aicina pulcēties Kolonādē Ķīpsalā, lai sveču gaismā lūkotos zvaigznājos.


Ne tikai Rīgā notiks Zemes stundai veltīti pasākumi. Piemēram, Dobelē Zemes stunda tiks sagaidīta pilsētas domes laukumā, sildoties pie ugunskura, klausoties grupā „Skapis” un skatoties Dobeles Jauniešu domes veidotās filmiņas. Arī citur Latvijā cilvēki tiek aicināti doties svaigā gaisā un vērot zvaigznes, izmantojot zvaigžņu karti, kas pieejama lejupielādēšanai Zemes stundas mājas lapā www.earthhour.org/latvija.


Savu atbalstu Zemes stundai varat parādīt, izslēdzot apgaismojumu uz vienu stundu 28. martā plkst. 20:30 un nododot savu PAR zemi, reģistrējoties www.earthhour.org/latvija. Tāpat Pasaules Dabas Fonds aicina iemūžināt Zemes stundas norisi un piedalīties fotogrāfiju konkursā portālā Diena.lv.


Zemes stundas draugi Latvijā ir Dienas Mediji, Latvijas Televīzija, raidījums Vides Fakti, draugiem.lv, LZK, TVNet, KUŠ!, Tribīne.lv, Vides Vēstis, SIA Zaļā josta, CopyPro, reklāmas aģentūra LeoBurnett un UNESCO Latvijas Nacionālā komisija.


Pasaules Dabas fonds ir viena no lielākajām dabas aizsardzības organizācijām Latvijā. Pasaules Dabas fonda mērķis ir dabas aizsardzība, lai saglabātu ģenētisko, sugu un ekosistēmu daudzveidību, nodrošinātu atjaunojamo dabas resursu nenoplicinošu izmantošanu tagad un nākotnē, palīdzētu samazināt piesārņojumu, dabas resursu un enerģijas izšķērdīgu patēriņu.

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.