Tuvojas pirmizrāde stāstam par Emīliju Benjamiņu

09.04.2009.

„Daudz netrūka, ka es savas dzīves gaitas būtu sākusi taisni starp avīzēm un autiņu vietā būtu ietīta avīžu papīrā.”
/Emīlija Benjamiņa/9. aprīlī pirmizrādi piedzīvos unikāla monoizrāde „Benjamiņa. Kā dzīvot modernam cilvēkam.” Tā stāsta par avīžu pārdevēju, kura kļuva par Latvijas pirmo lēdiju. Par sievieti, kas ar avīzēm, reklāmām, romāniem un modi uzbūvēja sev karaļvalsti Latvijā. Tas ir stāsts par mīlestību un varu, no revolūcijas līdz diktatūrām.


Jau gadu viena no Latvijas interesantākajām režisorēm Baņuta Rubesa strādā pie neparastas izrādes par Emīliju Benjamiņu (1881 – 1941), kas bija ekstravaganta, valdonīga, un ļoti ietekmīga, uzņēmēja un sabiedrības dāma.


Kā stāsta režisore un izrādes scenārija autore Baņuta Rubesa, par preses magnāti Benjamiņu varētu uzņemt veselu seriālu, tāpēc izrādei „Benjamiņa. Kā dzīvot modernam cilvēkam”, pētot vēstures materiālus, izvēlēti tikai paši nozīmīgākie Emīlijas dzīves notikumi.


Latvijā nekad nav kronēts oficiāls karaļpāris, bet nekronētais noteikti ir Emīlija un Antons Benjamiņi. Benjamiņi bija preses magnāti, vispieprasītākā dienas laikraksta „Jaunākās Ziņas” un ģimenes žurnāla „Atpūta” īpašnieki un izdevēji. Emīlija Benjamiņa vienmēr ap sevi pulcējusi diplomātus, rakstniekus, māksliniekus un citus smalkāko aprindu pārstāvjus. Benjamiņas gaitas bijušas ne vien kafijas tantiņu sarunu tēma, bet arī aktuāls temats, ko regulāri apspriest tā laika žurnālistiem.
„Izrādes skatītāji varēs redzēt mūsu Benjamiņu – sievieti-lokomotīvi, kura mēģina izskaidrot modernā cilvēka būtību. Mūs interesē viņas attieksme pret varu,” stāsta režisore.


„Benjamiņa. Kā dzīvot modernam cilvēkam” līdzinās brīvai improvizācijai, kurā skatītājs būs iesaistīts interesantā dialogā, ļaujot viņam it kā nejauši kļūt par līdzdarbojošos personāžu.


Izrādes nepiespiesto gaisotni rada aktrise Indra Burkovska, kura lieliski iejutusies Benjamiņas lomā. Tēla tik reāla iedzīvināšana izdevusies, jo arī pati aktrise ieguldījusi lielu darbu izrādes gatavošanā. „Šoreiz mēs negājām ierasto ceļu, kad aktieris mācās jau gatavu lugas tekstu. Izrādi ar režisori veidojām etīžu formā, kopīgi meklējot tās lietas, notikumus, frāzes un nianses, kas palīdz izjust un atklāt Benjamiņas personību,” stāsta I.Burkovska.


Izrāde iecerēta trīs daļās, un notiks vairākās telpās. Skatītājiem būs iespēja iejusties diametrāli pretējās noskaņās – no pamestas telpas aukstā tukšuma līdz greznai pieņemšanai pie Emīlijas Benjamiņas.


Izrādes veidotāji:
• Scenārija autore un režisore: Baņuta Rubesa
• Aktrise: Indra Burkovska
• Scenogrāfe: Dace Džeriņa
• Kostīmu māksliniece: Iveta Vecenāne
• Muzikālā partitūra un dziesmas: Niks Gothams
• Producents: Mūzikas un mākslas atbalsta fonds


Biļetes uz izrādēm pieejamas visās Biļešu Servisa tirdzniecības vietās no 24.marta vai iegādājamas pie producenta. Vairāk informācijas – www.benjamina.lv.


 

Pēdējās izmaiņas: 23.10.2018.