Gripas epidēmija reģistrēta deviņās Latvijas pilsētās, bet ne valstī kopumā

11.03.2009.


Valsts aģentūra
SABIEDRĪBAS VESELĪBAS AĢENTŪRA
Komunikācijas daļa
Preses nodaļa
Tālruņi: 67081(549), (624), (625); e-pasts:
prese@sva.gov.lvwww.sva.gov.lv
Fakss: 7374980; Rīga, Klijānu iela 7, LV-1012


Pagājušajā nedēļā gripas epidēmija reģistrēta jau deviņās Latvijas pilsētās –  Bauskā, Jelgavā, Dobelē, Jūrmalā, Limbažos, Ogrē, Siguldā, Gulbenē un Līvānos – tā liecina Sabiedrības veselības aģentūras (SVA) gripas un akūtu augšējo elpceļu infekciju (AAEI) monitoringa dati.


Kopējā saslimstība ar gripu Latvijā pagājušajā nedēļā, salīdzinājumā ar nedēļu iepriekš, samazinājās par 12 procentiem sasniedzot 65 saslimšanas gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju. Tā kā saslimstība dati valstī kopumā vēl nesasniedz 100 saslimšanas gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju, nevar apgalvot, ka valstī šobrīd valda gripas epidēmija. Tomēr saslimšanas gadījumi ar gripu ir reģistrēti lielākajā Latvijas teritorijā – 24 no 31 monitoringa teritorijas.


Pagājušajā nedēļā par 18 procentiem samazinājusies arī saslimstība ar citām akūtām augšējo elpceļu infekcijām.


Tāpat kā iepriekš, arī pagājušajā nedēļā ar gripu un AAEI visvairāk slimoja bērni līdz 14 gadu vecumam. Tomēr skolu apmeklējums saglabājās apmierinošā līmenī – 90 procenti. Mazāk apmeklēti bija bērnu dārzi, tikai 67 procenti.


SVA atgādina, ka AAEI, t.sk. gripa pārsvarā izplatās no cilvēka uz cilvēku gaisa pilienu vai kontakta ceļā, kā arī ar dažādiem priekšmetiem. Vislielākais inficēšanās risks ir atrodoties vienā telpā ar slimu cilvēku, kurš šķauda vai klepo (īpaši attālumā līdz 1m); cieši kontaktējot ar slimu personu, saskaroties ar rokām, muti utt.; pieskaroties ar rokām dažādiem priekšmetiem, t.sk. sabiedriskajās vietās, kurus izmantoja vai ar nemazgātām rokām pieskārās slims cilvēks, piemērām, atbalsta stieņi vai sēdekļu rokturi sabiedriskajā transportā, durvju rokturi, margas, grozu un ratiņu rokturi veikalos, ūdens krāni, rotaļlietas bērnudārzos u.tml.


Pirmās gripas pazīmes pēc inficēšanās parādās pēc 48 līdz 72 stundām, var būt arī no 24 stundām līdz 7 dienām. Īss inkubācijas periods izskaidrojams ar to, ka gripas vīruss nokļūstot elpceļu orgānos ļoti strauji vairojas, 8 stundu laikā no vienas gripas vīrusa daļiņas savairojās ap 100, bet 24 stundu laikā jau vairāk kā 1000 jaunu vīrusu daļiņu.


Vīruss iekštelpu gaisā var saglabāties divas līdz deviņas stundas. Ārējā vidē uz priekšmetiem vīruss izdzīvo un saglabā infekciozitāti no dažām stundām līdz pat 10 dienām.


Smagāk slimo cilvēki, kas sirgst ar hroniskām slimībām un novājinātu imunitāti. Imunitāti novājina: nepilnvērtīgs uzturs, ilgstošs stress, kaitīgie ieradumi, miega traucējumi, mazkustīgums.


Informāciju sagatavoja
SVA Komunikācijas daļas
Preses nodaļas vadītāja
Laura Bundule
Tel.: 67081549 vai 26442452 (
laura.bundule@sva.gov.lv)

Pēdējās izmaiņas: 23.10.2018.