2008. gadā galvenokārt palielinājies to infekcijas slimību skaits, kuru izplatība saistīta ar higiēnas neievērošanu

06.03.2009.


Pagājušais bija pirmais gads, kopš 2007. gadā veiktās vairāku aģentūru reorganizācijas un pievienošanas Sabiedrības veselības aģentūrai (SVA), kad epidemioloģiskās uzraudzības dati tika apkopoti pēc vienotas metodikas. Datu apstrādes procesā iegūtā informācija liecina, ka 2008. gadā Latvijā kopumā tika reģistrēti 26 850 infekcijas slimību gadījumi, kas ir par 4359 jeb 19 procentiem vairāk nekā  2007. gadā.


Visintensīvāk pagājušā gada laikā pieaugusi saslimstība ar A hepatītu. Ja pēdējo piecu gadu laikā vidēji tika reģistrēti 60 A hepatīta gadījumi gada laikā, tad 2008. gadā ar A hepatītu slimoja 2816 cilvēki. SVA epidemiologi atklāja un organizēja pretepidēmijas pasākumus arī 18 grupveida (pieci un vairāk saslimušie) A hepatīta saslimšanas gadījumos. Vislielākie A hepatīta uzliesmojumi bija saistīti ar Rīgas restorānu „Stella Pub” (47 saslimšanas gadījumi) un vienu no Rīgas sociālajām mājām (43 saslimšanas gadījumi).  


Arī saslimstība ar salmonelozi salīdzinājumā ar pēdējo piecu gadu rādītājiem, kad vidēji katru gadu tika reģistrēti 664 salmonelozes gadījumi, 2008. gadā divkāršojās un tika reģistrēti 1283 salmonelozes gadījumi.


Salīdzinājumā ar 2007. gadu par 20 procentiem pieaugusi saslimstība ar šigelozi jeb dizentēriju, 2008. gadā reģistrēti 102 šigelozes gadījumi.


2008. gadā būtiski pieaudzis SVA epidemiologu darba apjoms, veicot epidemioloģisko izmeklēšanu un organizējot pretepidēmijas pasākumus grupveida saslimšanas gadījumu perēkļos. Negatīvi vērtējams akūtu zarnu infekciju grupveida saslimšanas gadījumu skaita pieaugums. Ja 2007. gada tika reģistrēti tikai deviņi grupveida zarnu infekcijas slimību gadījumi ar pieciem un vairāk saslimušajiem, kas bija viszemākais rādītājs pēdējo 10 gadu laikā, tad 2008. gadā SVA speciālisti atklāja un izmeklēja 27 uzliesmojumus.


Grupveida zarnu infekciju gadījumu pieaugums pārsvarā saistīts ar higiēnas prasību neievērošanu izglītības iestādēs (41 procents no visiem uzliesmojumiem), sabiedriskās ēdināšanas un ražošanas uzņēmumos (22 procenti) un cilvēku iedzīves vietās (26 procenti). Konstatēti gadījumi, kad infekcijas izplatījušās gan ar pārtikas produktiem, gan sadzīves kontaktu veidā. Vislielākais uzliesmojums tika atklāts 2008. gada novembrī/decembrī Liepājā, kad piecās izglītības iestādēs ar salmonelozi inficējās 119 audzēkņi un darbinieki. Ja izmeklējot grupveida saslimšanas gadījumus 2007. gadā SVA epidemiologi salmonellu konstatēja četros pārtikas produktu paraugos, tad  2008. gadā jau 18 paraugos.


2008. gadā par 14 procentiem pieauga arī saslimstība ar kašķi un kopā reģistrēti 911 kašķa gadījumi. Izglītības iestādēs reģistrēti seši grupveida saslimšanas gadījumi ar kašķi.


SVA epidemiologi secina, ka kopumā pieaudzis to infekcijas slimību skaits, kuru izplatību ietekmē higiēnas neievērošana. Iespējams, ka pasliktinoties ekonomiskajam stāvoklim, notiks arī turpmāka epidemioloģiskās situācijas pasliktināšanās. Tādēļ higiēnas prasību ievērošana, iedzīvotāju izglītošana un epidemioloģiskā uzraudzība ir būtiski sabiedrības veselības pasākumi infekcijas slimību izplatības ierobežošanai.


Papildus informācija:
Salmoneloze ir akūta bakteriāla zarnu infekcijas slimība, kas skar zarnu traktu. Inficēšanās notiek, lietojot uzturā nepietiekami termiski apstrādātus dzīvnieku valsts produktus un citus ēdienus, kas pagatavoti neievērojot higiēnas normas, kā arī nonākot saskarē ar inficētiem dzīvniekiem, retos gadījumos – cilvēkiem.
Šigeloze jeb dizentērija ir akūta bakteriāla zarnu infekcijas slimība. Inficēšanās notiek tieša vai netieša kontakta veidā saskaroties ar  slima cilvēka vai slimības nēsātāja fekālijām. Visbiežāk infekcija izplatās, ja infekcijas avots (slimnieks vai nēsātājs) neievēro personīgo higiēnu.
Pārtikas toksikoinfekcija ir akūta  saindēšanās ar bojātos pārtikas produktos esošajiem mikroorganismu toksīniem. Produkti, ka var izraisīt saslimšanu – gaļas un zivs izstrādājumi, piena produkti un konditorejas izstrādājumi, kas nepareizi uzglabāti un sagatavoti.
Rotavīrusu infekcija ir akūta vīrusu infekcijas slimība, kam raksturīgs galvenokārt gremošanas trakta gļotādas iekaisums. Inficēšanās notiek tieša vai netieša kontakta veidā, saskaroties ar  rotavīrusu slimu cilvēka fekālijām.
A hepatīts ir akūta vīrusu izraisīta slimība, kas izraisa aknu iekaisumu.  Infekcijas avots ir inficētā persona, kurai infekcija norit ar vai bez simptomiem (vai slimības pazīmēm). A hepatīts izplatās kā zarnu trakta infekcija (fekāli orālais inficēšanās mehānisms). A hepatīta vīruss izplatās gadījumos, ja netiek ievērota personīgā higiēna.Informāciju sagatavoja
SVA Komunikācijas daļas
Preses nodaļas vadītāja
Laura Bundule

Pēdējās izmaiņas: 23.10.2018.