Pieaug gripas teritoriālā izplatība

17.02.2009.


Valsts aģentūra
SABIEDRĪBAS VESELĪBAS AĢENTŪRA
Komunikācijas daļa
Sabiedrisko attiecību nodaļa
Tālruņi: 67081(549), (624), (625); e-pasts:
prese@sva.gov.lvwww.sva.gov.lv
Fakss: 7374980; Rīga, Klijānu iela 7, LV-1012


Sabiedrības veselības aģentūras (turpmāk – SVA) akūto augšējo elpceļu infekciju un gripas monitoringa ietvaros apkopotie dati liecina, ka pagājušajā nedēļā saslimstība ar gripu valstī kopumā pieaugusi par 60 %, un vidēji konstatēti 67 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem. Pagājušajā nedēļā palielinājies ne vien saslimušo skaits, bet arī gripas teritoriālā izplatība. Slimība reģistrēta 15 teritorijās – Rīgā, Salaspilī, Olainē, Siguldā, Ogrē, Bauskā, Jelgavā, Aizkrauklē, Ventspilī, Kuldīgā, Liepājā, Daugavpilī, Rēzeknē, Cēsīs un Limbažos. Visaugstākā saslimstība vērojama piecās no tām – Siguldā, Bauskā, Aizkrauklē, Ventspilī un Liepājā.


Saslimstība ar citām akūtām augšējo elpceļu infekcijām pagājušajā nedēļā (salīdzinājumā ar iepriekšējo nedēļu) pieauga nedaudz – vidēji par 2,6 %. Vidējā saslimstība ar elpceļu infekcijām pagājušajā nedēļā bija 1198 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem, nedēļu iepriekš – 1166  gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem. Pagājušajā nedēļā izglītības iestāžu apmeklējums palicis iepriekšējās nedēļas līmenī. Pirmsskolas izglītības iestādes apmeklēja 66% audzēkņu, vispārējās izglītības iestādes – 89%.


Lai izvairītos no saslimšanas ar gripu vai citām akūtām augšējo elpceļu infekcijām, SVA epidemiologi iesaka stiprināt imunitāti, bieži un rūpīgi mazgāt rokas, vēdināt telpas un mitrināt iekšējo telpu gaisu, kā arī pēc iespējas retāk apmeklēt vietas, kur uzturas daudz cilvēku – masveida pasākumi slēgtās telpās, iepirkšanās centri u.tml.


Ja parādās gripai raksturīgas pazīmes (pēkšņs slimības sākums, paaugstināta ķermeņa temperatūra, galvassāpēs, drudzis, „aizlikts” deguns bez iesnām, „kaulu laušanas” sajūta, sauss, klepus, apgrūtināta elpošana) palieciet mājās, neapmeklējiet darbu, skolu vai publiskus pasākumus un konsultējieties ar ārstu.


Parasti gripu ārstē mājas apstākļos, izmantojot medikamentus un dabiskos ārstnieciskos līdzekļus. Taču gripa, sevišķi „izstaigāta”, var izraisīt komplikācijas, piemēram, bronhītu, pneimoniju, vidusauss iekaisumu, miokardītu, tāpēc, sajūtot pirmos gripas simptomus, uzreiz jāvēršas pie sava ģimenes ārsta.


Informāciju sagatavoja
Komunikācijas daļas
Sabiedrisko attiecību nodaļas
Sabiedrisko attiecību speciāliste
Līva Auna,
liva.auna@sva.gov.lv, (tālrunis 67 081 625)


 

Pēdējās izmaiņas: 23.10.2018.