Uzsāk klaiņojošo suņu un kaķu izķeršanu

12.02.2009.

2009. gada 10. februārī SIA „Preiļu saimnieks” uzsāka klaiņojošo suņu un kaķu izķeršanu. Iepriekš klaiņojošo dzīvnieku izķeršanai pilsētā Preiļu novada dome izmantoja Daugavpils dzīvnieku ķērāju pakalpojumus. Tagad šis atbildīgais un sarežģītais darbs ir uzticēts četriem speciāli apmācītiem un dzīvnieku ķērāju sertifikātus ieguvušiem komunālās nodaļas speciālistiem. Reālais ķeršanas darbs tomēr atšķiras no apgūtajām zināšanām, tas pierādījās arī pirmajā ķeršanas dienā, jo ne visus noķertos suņus un kaķus izdevās veiksmīgi ievietot speciālajos transportēšanas būros un dažreiz tomēr tiem izdevās izbēgt. Dienā, kad tika uzsākta izķeršana, ierastajās klaiņojošo dzīvnieku pulcēšanās vietās bija vērojams salīdzinoši mazāk klaiņojošo dzīvnieku. Šoreiz lielāka vērība tika pievērsta klaiņojošo suņu izķeršanai. Pirmās reizes rezultāti bija salīdzinoši pieticīgi, bet nākošajās reizēs tie noteikti uzlabosies: tika noķerti 3 suņi, bet vienam atradās saimnieks un tas tika atdots, un tika noķerti 2 kaķi.


Noķertie klaiņojošie kaķi tiks nogādāti Jēkabpils dzīvnieku patversmē, Zvaigžņu ielā 1-A, Jēkabpilī, kur tos aprūpēs, vakcinēs un sterilizēs un vēlāk tie tiks atlaisti brīvībā tur kur tie tika noķerti. Noķertie suņi nonāks patversmē, kur viņus aprūpēs, vakcinēs un tiem tiks meklētas jaunas mājas. Uzturēšanās dzīvnieku patversmē un to medicīniskā aprūpe sastāda lielāko daļu klaiņojošo dzīvnieku izķeršanas izmaksu.


Viedokļi par klaiņojošo dzīvnieku izķeršanas nepieciešamību dalās, tomēr klaiņojošos dzīvniekus ir nepieciešams izķert, jo tie pasliktina sanitāro tīrību un veicina dažādu slimību izplatīšanos, līdz ar to apdraudot gan mājdzīvniekus, gan arī cilvēkus. Izskanot informācijai par klaiņojošo dzīvnieku izķeršanas uzsākšanu SIA „Preiļu saimnieks” atbildīgie darbinieki saņēma vairākus iedzīvotāju zvanus par to, kurās vietās būtu nepieciešams uzsākt izķeršanu, kā arī zvanus ar lūgumiem neķert kādu mājas mīluli, kurš ir izlaist vai izmucis laukā.


Par klaiņojošiem uzskatāmi dzīvnieki, kuri bez īpašnieka (turētāja) klātbūtnes atrodas uz ielas un citās sabiedriskajās vietās, tajā skaitā daudzdzīvokļu dzīvojamo māju koplietošanas telpās. Ministru kabineta noteikumi „Klaiņojošu suņu un kaķu izķeršanas noteikumi”, kuri stājās spēkā 2008.gada 1.janvārī, nosaka: „Ja pēc dzīvnieka identifikācijas datiem (kakla siksna ar kontaktinformāciju, mikroshēma vai tetovējums) ir iespējams noteikt dzīvnieka īpašnieku, dzīvnieku ķērājs nekavējoties paziņo dzīvnieka īpašniekam par dzīvnieka atrašanās vietu vai informāciju par patversmi, uz kuru nogādās noķerto dzīvnieku.” Lai neradītu liekus satraukumus gan dzīvnieku īpašniekiem, gan Jūsu mājas suņiem un kaķiem, to īpašnieki tiek aicināti neatstāt bez uzraudzības savus mīluļus.


Jēkabpils dzīvnieku patversmē, kas atrodas Zvaigžņu ielā 1-A, Jēkabpilī, tiek aicināti griezties arī cilvēki, kuri ir nolēmuši dot mājas un savu mīlestību kādam bez mājām palikušam dzīvnieciņam.


Jānis Vaivods,
SIA „Preiļu saimnieks” sabiedrisko attiecību speciālists


Pēdējās izmaiņas: 12.02.2009.