Pagājušajā nedēļā visaugstākā saslimstība ar gripu reģistrēta Limbažos, Aizkrauklē un Siguldā

11.02.2009.


Valsts aģentūra
SABIEDRĪBAS VESELĪBAS AĢENTŪRA
Komunikācijas daļa
Preses nodaļa
Tālruņi: 67081(549), (624), (625); e-pasts:
prese@sva.gov.lvwww.sva.gov.lv
Fakss: 7374980; Rīga, Klijānu iela 7, LV-1012


Sabiedrības veselības aģentūras (turpmāk – SVA) akūto augšējo elpceļu infekciju un gripas monitoringa ietvaros apkopotie dati liecina, ka pagājušajā nedēļā ar gripu slimoja vidēji 27 no 100 000 iedzīvotājiem. Pagājušajā nedēļā gripas gadījumi reģistrēti Aizkrauklē, Daugavpilī, Jelgavā, Kuldīgā, Limbažos, Liepājā, Olainē, Rīgā, Salaspilī, Siguldā un Ventspilī. Limbažos saslimstība ar gripu reģistrēta epidēmijas līmenī – 103 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem, augsta saslimstība reģistrēta arī Aizkrauklē un Siguldā.


Pēdējo nedēļu laikā saslimstība strauji pieauga bērnu vidū – vecuma grupā līdz 4 gadiem par 50%, bet  5-14 gadus vecu bērnu grupā – par 43%. Pagājušajā nedēļā samazinājies arī izglītības iestāžu apmeklējums: pirmsskolas izglītības iestādes apmeklēja 66% audzēkņu, vispārējās izglītības iestādes – 88%.


Eiropas rietumu reģiona valstīs gripas aktivitāte jau bija sasniegusi maksimālo līmeni un pēdējo nedēļu laikā ir ievērojami samazinājusies, savukārt Eiropas austrumu reģionos tā pieaug. Tikai trīs valstīs gripas aktivitāte joprojām ir zema – Latvijā, Serbijā un Slovākijā.


Saslimstība ar citām akūtām augšējo elpceļu infekcijām pagājušajā nedēļā (salīdzinājumā ar iepriekšējo nedēļu) ir nedaudz pieaugusi, sasniedzot 1166  gadījumus uz 100 000 iedzīvotājiem.


Lai izvairītos no saslimšanas ar gripu un citām elpceļu infekcijām, izvairieties no cieša kontakta ar cilvēkiem, kuri ir slimi, kā arī bieži mazgājiet rokas. Lai ierobežotu infekcijas tālāku izplatīšanos, ja esiet saslimis, neejiet uz darbu vai skolu, bet gan sazinieties ar savu ģimenes ārstu un iespēju robežās ārstējieties mājas apstākļos. Klepojot vai šķaudot, degunu un muti aizsedziet ar vienreizējās lietošanas salveti, pēc lietošanas to izmetiet, neaizmirstiet nomazgāt rokas pēc klepošanas vai šķaudīšanas. Ar gripu slimam cilvēkam nepieciešams ievērot mieru, uzņemt daudz šķidruma, izvairīties no alkohola un tabakas lietošanas, kā arī pēc ārsta ieteikuma lietot medikamentus gripas simptomu mazināšanai.


SVA gripas un akūtu augšējo elpceļu monitoringu veic katru gadu no oktobra līdz maija vidum. Monitoringa mērķis ir laikus noteikt kārtējās gripas epidēmijas sākumu, lai veselības aprūpes un citas institūcijas laicīgi uzsāktu realizēt pasākumus gripas ietekmes mazināšanai uz iedzīvotāju veselību un ekonomiku – vakcināciju, pretgripas preparātu lietošanu, dažādus organizatoriskos, izglītošanas, higiēnas un citus pretepidēmiskos pasākumus.


Lai monitoringa datus uzskatītu par ticamiem, monitoringā jāpiedalās vismaz pieciem procentiem Latvijas iedzīvotāju. Šajā sezonā gripas monitorings aptver 219 898 jeb 9,8% Latvijas iedzīvotāju. Monitoringam datus sniedz 131 ģimenes ārsts, 29 stacionārās ārstniecības iestādes, kā arī 68 pirmsskolas izglītības iestādes un 63 skolas.


Informāciju sagatavoja
SVA Preses nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste
Elīna Sprūde-Nesenberga: 67081625 (
elina.sprude@sva.gov.lv)


 

Pēdējās izmaiņas: 23.10.2018.