Bauskā un Ventspilī gripa reģistrēta epidēmijas līmenī

03.02.2009.

Sabiedrības veselības aģentūras (turpmāk – SVA) akūto augšējo elpceļu infekciju un gripas monitoringa ietvaros apkopotie dati liecina, ka pagājušajā nedēļā saslimstība ar gripu valstī kopumā divkāršojās un vidēji bija 30 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem. Gripas izplatība reģistrēta 9 teritorijās – Ventspilī, Liepājā, Jelgavā, Bauskā, Aizkrauklē, Daugavpilī, Rīgā, Salaspilī un Siguldā, divās no tām (Bauskā un Ventspilī) gripa sasniedza epidēmijas līmeni.


Saslimstība ar citām akūtām augšējo elpceļu infekcijām pagājušajā nedēļā (salīdzinājumā ar iepriekšējo nedēļu) pieauga par 17%. Vidējā saslimstība ar elpceļu infekcijām pagājušajā nedēļā bija 1125 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem, nedēļu iepriekš – 939  gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem. Pagājušajā nedēļā samazinājies arī izglītības iestāžu apmeklējums: pirmsskolas izglītības iestādes apmeklēja 68% audzēkņu, vispārējās izglītības iestādes – 90%.


Latvijā gripa izplatās galvenokārt periodā no novembra līdz martam.  Gripas augstākā aktivitāte ziemas periodā izskaidrojuma ar cilvēku pulcēšanos iekštelpās, kas veicina vīrusa izplatīšanos. Vīruss iekštelpās var saglabāties divas līdz deviņas stundas, pieaugot gaisa mitrumam vīrusa izdzīvošanas laiks samazinās. Uz priekšmetiem vīruss izdzīvo no dažām stundām līdz pat 10 dienām.


Lai izvairītos no saslimšanas ar gripu vai citām akūtām augšējo elpceļu infekcijām, SVA epidemiologi iesaka stiprināt imunitāti, bieži un rūpīgi mazgāt rokas, vēdināt telpas un mitrināt iekšējo telpu gaisu, kā arī pēc iespējas retāk apmeklēt vietas, kur uzturas daudz cilvēku – masveida pasākumi slēgtās telpās, iepirkšanās centri u.tml.


Ja parādās gripai raksturīgas pazīmes (pēkšņs slimības sākums, paaugstināta ķermeņa temperatūra, galvassāpēs, drudzis, „aizlikts” deguns bez iesnām, „kaulu laušanas” sajūta, sauss, klepus, apgrūtināta elpošana) palieciet mājās, neapmeklējiet darbu, skolu vai publiskus pasākumus un konsultējieties ar ārstu. Ar gripu slimam cilvēkam nepieciešams ievērot mieru, uzņemt daudz šķidruma, lietot ārsta nozīmētos medikamentus gripas simptomu mazināšanai un izvairīties no alkohola un tabakas lietošanas.


Parasti gripu ārstē mājas apstākļos, izmantojot medikamentus un dabiskos ārstnieciskos līdzekļus. Taču gripa, sevišķi „izstaigāta”, var izraisīt komplikācijas, piemēram, bronhītu, pneimoniju, vidusauss iekaisumu, miokardītu, tāpēc, sajūtot pirmos gripas simptomus, uzreiz jāvēršas pie sava ģimenes ārsta.


Informāciju sagatavoja
SVA Preses nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste
Elīna Sprūde-Nesenberga

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.