Nepiemērots apģērbs un nepārdomāta rīcība aukstā laikā var kaitēt veselībai

02.02.2009.

Laika prognoze liecina, ka Latvijā tuvākajās dienās saglabāsies vēss laiks un Sabiedrības veselības aģentūra (SVA) atgādina, ka zema gaisa temperatūra kombinācijā ar neatbilstošu apģērbu un nepārdomātu rīcību var negatīvi ietekmēt veselību, tādēļ atgādinām parunu  – nav sliktu laika apstākļu, ir nepiemērots apģērbs.


Dodoties ārā, atcerieties, ka gan bērniem, gan pieaugušajiem vajadzētu valkāt cepuri un šalli. Cepure pasargās ķermeņi no siltuma zuduma. Valkājiet dūraiņus, jo tie silda labāk nekā pirkstaini cimdi. Izvēlieties mitrumu necaurlaidīgas un siltumu saglabājošas virsdrēbes un apavus. Uzvelciet vairākas apģērba kārtas, kas nav cieši pieguļošas ķermenim, tādējādi ļaujot asinsritei brīvi cirkulēt. Vairākas apģērba kārtas ļaus novilkt lieko apģērbu gadījumā, ja kļūs karsti. Vilnas, zīda vai polipropilēna audumi ķermeņa siltumu saglabās labāk nekā kokvilna. Nevelciet kustības ierobežojošu apģērbu.


SVA atgādina:
Ķermeņa drebēšana un trīcēšana ir pirmā pazīmē, kas liecina par to, ka tas zaudē siltumu – neignorējiet to, dodieties iekštelpās sasildīties.
Gadījumā, ja cilvēkam ir augsts asinsspiediens vai kāda cita sirds saslimšana, viņam nevajadzētu aukstā laikā strādāt ārā. Tomēr, ja esat nolēmis, piemēram, tīrīt sniegu – nepārpūlieties, saģērbieties silti un strādājiet lēnām.
Aukstā laikā, strādājot ārā ar kailām rokām, nepieskarieties metāla virsmām.
Esiet piesardzīgi – nepakrītiet uz apledojušām kāpnēm un ietvēm. Nokaisiet tās ar sāli, smiltīm, pelniem vai citām vielām, kas nodrošina drošu pārvietošanos.
Ja dodaties slēpot, slidot vai plānojat citas sportiskas aktivitātes ārā – paņemiet līdzi sausu drēbju komplektu un siltu dzērienu termosā. Sportam izvēlieties atbilstošu sporta inventāru.
Aizsalušas upes, dīķi un citas ūdenskrātuves nav droša virsma, lai pārvietotos, slidotu, spēlētu hokeju, u.tml. –  neatstājiet bērnus bez uzraudzības to tuvumā.
Rūpējoties par mājokļa apsildīšanu –  nepārkuriniet krāsnis un kamīnus. Esiet piesardzīgi lietojot sildītājus – novietojiet tos drošā attālumā no mēbelēm, aizkariem un citiem priekšmetiem, kas var aizdegties. Nekad neapklājiet sildītāju ar drēbēm.
Aukstā laikā neaizmirstiet arī par savu mājdzīvnieku labklājību – nogādājiet tos iekštelpās un nodrošiniet ar dzeramo ūdeni.


SVA veselības veicināšanas speciālisti atgādina, ka svaigs gaiss kombinācijā ar fiziskām aktivitātēm vairo dzīvesprieku, uzlabo veselību un apgādā smadzenes ar nepieciešamo skābekli, tādēļ aicinām ģērbties atbilstoši laika apstākļiem un brīvajā laikā baudīt ziemas priekus.


Veselības traucējumi – hipotermija (ķermeņa atdzišana) un apsaldējumi visbiežāk apdraud cilvēkus, kas ilgstoši uzturas salā nepiemērotā apģērbā, alkohola vai narkotisko vielu reibumā, tomēr  riska grupā ietilpst arī vecāka gadagājuma cilvēki un bērni.


Ja ir aizdomas, ka cilvēkam iestājusies ķermeņa atdzišana vai iespējami ķermeņa apsaldējumi, izsauciet medicīnisko palīdzību un līdz brīdim, kad cietušajam palīdzību var sniegt ārsts, atbrīvojiet viņu no slapjām drēbēm un apaviem un silti sasedziet.


Informāciju sagatavoja
SVA Komunikācijas daļas
Preses nodaļas vadītāja
Laura Bundule

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.