Palielinās A hepatīta izplatība bērnu vidū un ārpus Rīgas

28.01.2009.

Sabiedrības veselības aģentūras (turpmāk – SVA) operatīvie A hepatīta epidemioloģiskās uzraudzības dati liecina, ka pagājušajā nedēļā reģistrēti 106 jauni A hepatīta gadījumi. Kopā no gada sākuma reģistrēts jau 321 apstiprināts A hepatīta gadījums.


Ja iepriekš A hepatīts reģistrēts lielākoties Rīgā un Rīgas rajonā, tad pagājušās nedēļas laikā pieauga saslimstība ar A hepatītu ārpus Rīgas un Rīgas rajona – 10 gadījumi reģistrēti Bauskas rajonā, 6 gadījumi – Jēkabpils rajonā, 5 gadījumi – Jūrmalā, pa 4 gadījumiem – Liepājā, Ogres rajonā, Rēzeknes rajonā, pa 2 gadījumiem – Aizkraukles, Cēsu, Gulbenes, Krāslavas, Kuldīgas, Ludzas un Saldus rajonos, pa 1 gadījumam reģistrēts Daugavpilī, Jelgavā, Ventspilī, Balvu, Liepājas, Limbažu un Madonas rajonos.


Palielinājusies arī A hepatīta izplatība bērnu vidū un pašreiz tā divas reizes pārsniedz saslimstību pieaugušo vidū.


Atgādinām, ka visbiežāk A hepatīts izplatās no cilvēka uz cilvēku tieša kontakta ceļā vai ar sadzīves priekšmetiem, kā arī dzerot ūdeni vai lietojot uzturā inficētus produktus, dzimumakta laikā ar inficēto personu, peldoties ūdenskrātuvēs, kas piesārņotas ar notekūdeņiem un cilvēku fekālijām. Pirmie slimības simptomiem var parādīties 15 līdz 50 dienas pēc inficēšanās. Pirmsdzeltes periods ilgst no 3 līdz 7 dienām, kad pacientam ir slikta dūša, nogurums, apetītes zudums, drudzis, sāpes labajā paribē. Bieži vien A hepatīts atgādina gripai līdzīgu saslimšanu vai kuņģa zarna trakta darbības traucējumus. Aizdomas par hepatītu rodas, kad pacientam parādās tumšs urīns un gaiši izkārnījumi. Pēc dažām dienām acu āboli un āda paliek dzelteni. Dzeltes periods ilgst līdz divām nedēļām. Dzelte var arī neveidoties, sevišķi maziem bērniem. Nereti infekcija norit bez simptomiem, tomēr šādos gadījumos no epidemioloģiskā viedokļa inficētās personas ir  tikpat bīstamas (vai pat bīstamākas) kā gadījumos ar tipisku slimības gaitu, jo turpina strādāt vai apmeklēt izglītības iestādes.


Vakcinācija pret A hepatītu dod ilgstošu un efektīvu aizsardzību pret infekciju. Vakcinācija var pasargāt no saslimšanas, ja veikta pirms vai arī divu nedēļu laikā pēc iespējamas inficēšanās. Vakcinācija ir īpaši ieteicama cilvēkiem, kuriem ir augsts A hepatīta izraisīto komplikāciju risks.


Lai pasargātu sevi un tuviniekus no saslimšanas ar A hepatītu, ievērojiet arī citus SVA epidemiologu ieteikumus:
o rūpīgi ievērot personīgo higiēnu: mazgāt rokas ar ziepēm vairākas reizes dienā, vienmēr pēc tualetes apmeklējuma;
o ja rokas nav mazgātas, izvairīties no pieskaršanās mutei;
o iemācīt bērniem nebāzt mutē sadzīves priekšmetus, jo uz tiem var būt infekcijas izraisītāji;
o nelietot kopīgus traukus – glāzes, karotes u.c.;
o uzturā lietot vārītu vai fasētu ūdeni.


Sevišķi svarīgi nodrošināt stingru higiēnas prasību ievērošanu pārtikas aprites uzņēmumos un izglītības iestādēs.


Informāciju sagatavoja:
SVA Preses nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste Elīna Sprūde-Nesenberga

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.