Turpina pieaugt gripas izplatība un intensitāte

27.01.2009.

Sabiedrības veselības aģentūras akūto augšējo elpceļu infekciju un gripas monitoringa ietvaros pagājušajā nedēļā reģistrētie dati liecina, ka ar gripu slimo vidēji 10 no 100 000 iedzīvotājiem. Visaugstākā saslimstība ar gripu reģistrēta Salaspilī – 84 gripas slimnieki uz 100 000 iedzīvotājiem. Saslimstība ar gripu reģistrēta arī Liepājā, Jelgavā, Aizkrauklē, Rīgā un Siguldā. Monitoringa ietvaros saņemta informācija par 20 gripas slimniekiem, kas ārstējas slimnīcā, tai skaitā 1 pacientu ar gripas izraisītām komplikācijām. Monitoringā iegūtie dati liecina, ka Latvijā gripas aktivitāte pieaug un tuvākajās nedēļās varētu pieaugt gan gripas intensitāte, gan teritoriālā izplatība.


Saslimstība ar citām akūtām augšējo elpceļu infekcijām pagājušajā nedēļā bija 939 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem. Salīdzinājumā ar iepriekšējo nedēļu, saslimstība ar elpceļu infekcijām pieauga par 5,5%. Visaugstākā saslimstība reģistrēta Ogrē, Preiļos un Limbažos.


Gripa parasti sākas pēkšņi un tās simptomi ir galvassāpes, drudzis, paaugstināta temperatūra, kaulu “laušanas sajūta”, aizlikts deguns bez iesnām un sauss klepus. Ar gripu var inficēties, ieelpojot gaisu, kas satur gripas vīrusus vai lietojot priekšmetus, uz kuriem atrodas slima cilvēka deguna un rīkles sekrēti.


Lai izvairītos no saslimšanas ar gripu un citām elpceļu infekcijām, izvairieties no cieša kontakta ar cilvēkiem, kuri ir slimi, kā arī bieži mazgājiet rokas. Lai ierobežotu infekcijas tālāku izplatīšanos, ja esiet saslimis, neejiet uz darbu vai skolu, bet gan sazinieties ar savu ģimenes ārstu un palieciet mājās, kā arī ierobežojiet kontaktus ar citiem cilvēkiem. Klepojot vai šķaudot, degunu un muti aizsedziet ar vienreizējās lietošanas salveti, pēc lietošanas to izmetiet, neaizmirstiet mazgāt rokas, īpaši pēc klepošanas vai šķaudīšanas. Ar gripu slimam cilvēkam nepieciešams ievērot mieru, uzņemt daudz šķidruma, izvairīties no alkohola un tabakas lietošanas, kā arī lietot medikamentus gripas simptomu mazināšanai.


Efektīvākais veids sevis un līdzcilvēku pasargāšanai no saslimšanas ar gripu ir laika apstākļiem atbilstošs apģērbs, higiēnas ievērošana un vakcinēšanās. Šajā sezonā Eiropā noteikti četri cirkulējošie gripas vīrusi, trīs izplatītākie no tiem ir iekļauti šīs sezonas pretgripas vakcīnā. Vakcinācija ir īpaši ieteicama ārstniecības iestāžu darbiniekiem un iedzīvotājiem, kam gripa var izraisīt nopietnas komplikācijas.


Informāciju sagatavoja:
SVA Preses nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste
Elīna Sprūde-Nesenberga

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.