Par individuālajiem siltummezgliem un to priekšrocībām

26.01.2009.

60 Preiļu daudzdzīvokļu dzīvojamajās mājās (48 Centrālajā masīvā un 12 Celtnieku masīvā) ir uzstādīti un darbojas pilnībā automatizēti AS „LPM Baltija” izgatavotie siltummezgli.


Pārējā pilsētas daļā joprojām tiek izmantota 4 cauruļu sistēma, kad karstais ūdens, gan apkure tiek nodrošināta pa tiešo no katlumājas. Šajās mājās ir ļoti minimālas regulēšanas iespējas un arī karstā ūdens augstā korozijas aktivitāte caurulēs posmā no katlumājas līdz patērētājam izraisa to, ka karstā ūdens sadales siltumtīkli ir jāmaina posmiem un tie ir jāremontē ik pēc pāris gadiem.


Individuālais siltummezgls (ISM) ir siltuma sadales iekārta, kura nodrošina dzīvoklī vēlamo temperatūru, sniedz iespēju siltumenerģiju lietot ekonomiski, tādējādi samazinot izdevumus par apkuri un karstā ūdens patēriņu un maksāt tikai par faktiski patērēto. Individuālie siltummezgli ļauj ietaupīt ne tikai ziemā, bet arī ļauj savlaicīgi uzsākt un pārtraukt apkures sezonu. Pareizi noregulēts siltummezgls nodrošinās ēku ar tieši tik daudz siltuma, cik nepieciešams iedzīvotāju komfortam. Uzstādot ISM, rodas iespēja samazināt karstā ūdens temperatūru centrālajā padeves sistēmā līdz 50 0C, līdz ar to samazinās kopējais siltuma patēriņš mājā. Jaunās sistēma palielina cauruļvadu kalpošanas laiks un ievērojami samazina gan materiālu izlietojumu, gan remontu izmaksas.


Kā norāda SIA „Preiļu saimnieks” Siltuma un ūdens apgādes nodaļas vadītājs Vladimirs Haritonovs: „Pareizi noregulēti individuālie siltummezgli nodrošina līdz pat 20% siltumenerģijas ietaupījuma.”


V. Haritonavs aicina iedzīvotājus, kuru mājās ir uzstādīti ISM, nenodarboties ar pašrocīgu to regulēšanu, bet, ja ir nepieciešams izmainīt iestatīto regulējumu, vienojoties ar mājas vecāko, izsaukt SIA „Preiļu saimnieks” Siltumapgādes daļas speciālistus, kuri ir apmācīti un pārzina siltummezglu regulāciju. Pašrocīga regulācija var panākt nevis siltuma ietaupīšanu, bet pat lielāku tā patēriņu.


Reizēm pat modernie ISM nespēj nodrošināt vienādu siltumu visos dzīvojamās mājas dzīvokļos. Šāda situācija ir radusies, jo dažos dzīvokļos ir tikuši nomainīti radiatori, ievietoti papildus radiatori, uzstādīti radiatoru siltuma regulētāji, kuri neatbilst šo attiecīgo māju siltumtīklu tehniskajai konfigurācijai. Arī novecojušās māju iekšējās siltuma caurules traucē ISM darbībai. Šo neatbilstību rezultātā rodas nesabalansētība mājas iekšējā siltumtīklā, jo tiek traucēta vienmērīga ūdens plūsma un tā rezultātā rodas temperatūras atšķirības dzīvokļos. V. Haritonovs aicina: „Pirms jaunu radiatoru iegādes, vispirms konsultēties ar SIA „Preiļu saimnieks” speciālistiem par to, kādus radiatorus izvēlēties, lai tie neradītu problēmas visas mājas siltu sistēmai.” Preiļu novada domes pieņemtie Preiļu novada labiekārtošanas noteikumi aizliedz patvaļīgi palielināt sildelementu skaitu.


Preiļos ir uzsākta un turpinās siltumtīklu nomaiņa un ISM uzstādīšana, kuru ir nepieciešams turpināt arī atlikušajā pilsētas daļā. Tiek plānots, izmantojot ERAF līdzekļus, šogad Lauktehnikas dzīvojamajā masīvā pāriet uz divu cauruļu siltumapgādi, un līdz ar to tiks ierīkoti jaunie individuālie siltummezgli.

Pēdējās izmaiņas: 26.01.2009.