Eiropas slimību kontroles un profilakses centrs un Sabiedrības veselības aģentūra aicina riska grupu iedzīvotājus vakcinēties pret gripu

12.01.2009.


Valsts aģentūra
SABIEDRĪBAS VESELĪBAS AĢENTŪRA
Komunikācijas daļa
Preses nodaļa
Tālruņi: 67081(549), (624), (625); e-pasts:
prese@sva.gov.lvwww.sva.gov.lv
Fakss: 7374980; Rīga, Klijānu iela 7, LV-1012
2009/01-04


Sabiedrības veselības aģentūras (SVA) saņemtā informācija no Eiropas slimību kontroles un profilakses centra (European Centre for Disease Prevention and Control) (ESKPC) liecina, ka vairākās valstīs Eiropas dienvidu un rietumu daļā ir sākusies sezonāla gripas izplatība.


Pamatojoties uz pašreizējiem gripas monitoringa datiem ESKPC speciālisti izsaka bažas, ka šogad Eiropas iedzīvotāji saskarsies ar smagāko gripas epidēmiju, kāda novērota pēdējo divu līdz trīs gadu laikā.


Lai paaugstinātu iedzīvotāju aizsardzību pret gripas vīrusu, ESKPC uzsver pretgripas vakcinācijas nozīmi riska grupu iedzīvotājiem un ārstniecības iestāžu darbiniekiem. 2008.gada augustā ESKPC publicētās vadlīnijās nosaka minētās riska  grupas  –  vecāka gadagājuma iedzīvotāji (65 gadi un vairāk), pacienti ar hroniskām elpošanas sistēmas un sirds slimībām, nieru slimībām un pacienti ar novājināto imūno sistēmu. Pret gripu vakcinēties rekomendē arī  ārstniecības iestāžu darbiniekiem.


ESKPC uzsver: „Vakcinācija pret gripu ir svarīga katrā ziemas sezonā un šī sezona nav izņēmums. Eiropas gripas uzraudzības tīkla (European Influenza Surveillance Sheme) ietvaros vairākas valstis no Eiropas dienvidu un rietumu reģioniem ziņo, ka saslimstība ar gripu šajā sezonā pārsniedz iepriekšējo 2 vai 3 sezonu līmeni. Ņemot vērā minēto faktu,  ESKPC uzskata, ka riska grupu iedzīvotāju vakcinācija, veco ļaužu, pacientu ar hroniskām slimībām, kā arī ārstniecības iestāžu darbinieku vakcinācija mazinās sezonālās gripas epidēmijas sekas”. 
Šajā gripas sezonā dominējošais vīruss ir A/H3N2 vīrusa apakštips, kurš  iepriekšējā sezonā 2007./08. izraisījis vidēji smagas epidēmijas ziemeļu Amerikā un dažos reģionos 2008.gada dienvidu puslodes ziemas periodā. Tuvākajās nedēļās gaidāma gripas izplatība arī Eiropas ziemeļu un austrumu reģionos.


Ņemot vērā augstāk minēto, SVA atgādina, ka specifiskā aizsardzība pret gripas vīrusu ir vakcinācija, aizsardzība pret šajā gripas sezonā dominējošo vīrusa apakštipu ir ietverta šobrīd esošās vakcīnas sastāvā.


Gripas sezonālo uzraudzību Eiropā, tāpat kā Latvijā, veido monitoringā iekļauto ārstniecības iestāžu ziņojumi par saslimstību ar gripu un citām akūto elpceļu infekcijām (AAEI) un informācija par  laboratorijās noteiktiem gripas vīrusiem. Monitorings  tiek veikts  sākot ar gada 40.nedēļu un ilgst līdz nākamā  gada 20.nedēļai. Gripas uzraudzības sistēma Eiropā ir attīstījusies kopš dibināts Eiropas gripas uzraudzības tīkls, kurš šobrīd ir  ESKPC pārraudzībā un ir Pasaules Veselības organizācijas Globālā Gripas Uzraudzības Tīkla sastāvdaļa.


Informāciju sagatavoja:
SVA Preses nodaļas vadītāja
Laura Bundule
67081549 vai 26442452 (
laura.bundule@sva.gov.lv)


 

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.