Klajā nāk mākslinieka Osvalda Zvejsalnieka darbu katalogs

07.01.2009.

Viņš joprojām aktīvi glezno, piedalās Latgales pilsētu rīkotajos plenēros un organizē radošās darbnīcas. Tā par mākslinieku Osvaldu Zvejsalnieku saka viņa kolēģi.


Tuvojoties mākslinieka, asociētā profesora Osvalda Zvejsalnieka 65.dzīves jubilejai, klajā nācis viņa darbu katalogs ,,Dziesma Latgalei’’. Tajā fotogrāfijās ir apskatāmi tieši pēdējos gados tapušie darbi daudzās vietās Latgalē. Projektu īsteno Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskola. Kataloga tekstu autore ir mākslas zinātniece un Latvijas Mākslas akadēmijas docētāja  Ingrīda Burāne,  dizaina autore – Silvija Berezovska.  Apraksti ir pieejami arī krievu un angļu valodā. Katalogs nebūs tikai labs papildinājums jubilejas izstādēm, bet nonāks visās bibliotēkās un muzejos Latgalē, kas to apmeklētājiem lieti noderēs kā informācijas avots Latgales glezniecības vēsturē.  Mākslinieks to dāvinās arī reģiona mākslas skolām (Preiļos, Zilupē, Viļānos, Viļakā, Indras pagastā, Kārsavā, Baltinavā, Daugavpils rajona Špoģos, Ludzā, Daugavpilī, Rēzeknē, Dagdā, Līvānos, Krāslavā), kā arī augstskolām Rēzeknē un Daugavpilī. Katalogs izveidots, pateicoties Latgales reģiona attīstības aģentūras un Valsts kultūrkapitāla fonda sniegtajam atbalstam.


Jāpiebilst, ka Osvalds Zvejsalnieks ir viens no pazīstamākajiem un latviešu glezniecības klasisko tradīciju turpinātajiem un veidotājiem, kura darbos dominē Latgales dabas ainavas, novadā zināmu sabiedrisko un kultūras darbinieku portreti. Viņš arī pats ir  aktīvs Latgales novada sabiedriskās un kultūras dzīves veidotājs, ilggadējs mākslas pedagogs (Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas direktors, Latvijas Mākslas akadēmijas asocētais profesors), ir Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieks. Mākslinieks jau kopš 1971. gada piedalījies vairāk nekā 60 novada, valsts un starptautiskās mākslas izstādēs, sarīkojis ap 20 personālizstādēm. Darbi reprezentēti valsts un ārzemju muzejos, kā arī atrodas privātkolekcijās. Osvalds Zvejsalnieks ir devis zīmīgu ieguldījumu Latgales glezniecības saglabāšanā, būdams Rēzeknes Mākslas nama idejas autors, kurā kopš 2002.gada gan pilsētniekiem, gan Rēzeknes ciemiņiem un tūristiem ir pieejama Latgales glezniecības ekspozīcija.


Jubilejas izstādes, kurās notiks minētā kataloga prezentācija un dāvināšana,  jau 6.februārī tiks atklāta Ludzas Novadpētniecības muzejā, 21.martā – Latgales Kultūrvēstures muzejā Rēzeknē, 24.aprīlī – Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejā, 1.jūnijā – Krāslavas kultūras namā, bet 1.jūlijā – Balvos, un no 1.augusta izstāde būs apskatāma ārpus Latvijas robežām – Utenas pilsētas muzejā Lietuvā. Līdztekus izstādes paredzētas arī Daugavpilī un Rīgā galerijā ,,Bastejs’’.  


Informāciju sagatavoja:
Rēzeknes mākslas un dizaina vidusskolas
projektu vadītāja Inga Čekša 

Pēdējās izmaiņas: 07.01.2009.