SVA epidemiologi tuvākajās nedēļās prognozē gripas aktivitātes pieaugumu

06.01.2009.


Valsts aģentūra
SABIEDRĪBAS VESELĪBAS AĢENTŪRA
Komunikācijas daļa
Preses nodaļa
Tālruņi: 67081(549), (624), (625); e-pasts: prese@sva.gov.lvwww.sva.gov.lv
Fakss: 7374980; Rīga, Klijānu iela 7, LV-1012


Sabiedrības veselības aģentūras (turpmāk – SVA) akūto augšējo elpceļu infekciju un gripas monitoringa ietvaros apkopotie dati liecina, ka pagājušajā nedēļā saņemta informācija par četriem gripas saslimšanas gadījumi. Par šiem gadījumiem ziņojušas slimnīcas un Latvijas Infektoloģijas centra Virusoloģijas laboratorija.


Ņemot vērā to, ka pēdējo nedēļu laikā gripas vīruss ir diagnosticēts laboratoriski, ir atsākušās mācības izglītības iestādēs un saglabājas zema gaisa temperatūra, iespējams, tuvāko nedēļu laikā pieaugs slimnieku skaits, kas inficējušies ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām un  gripas vīrusu.


Saslimstība ar citām akūtām augšējo elpceļu infekcijām pagājušajā nedēļā (salīdzinājumā ar iepriekšējo nedēļu) nedaudz pieauga, vidēji par 13%, bet vecuma grupā virs 15 gadiem saslimstība samazinājās. Visaugstākā saslimstība reģistrēta Bauskā, Jelgavā, Rēzeknē, Saldū un Tukumā. Vidējā saslimstība ar elpceļu infekcijām pagājušajā nedēļā bija 522  gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem, nedēļu iepriekš – 453 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem.


Katru nedēļu SVA saņem arī informāciju no Eiropas gripas uzraudzības tīkla, kur tiek apkopota informācija par saslimstību ar gripu 27 Eiropas valstīs. Eiropā pagājušā gada pēdējā nedēļā augsts gripas aktivitātes līmenis bija vērojams Portugālē, vidēji augsts – Francijā, Itālijā, Īrijā, Spānijā un Lielbritānijā. Pārējās 17 valstīs gripas aktivitāte bija zema.


SVA speciālisti atgādina, kā pasargāt sevi un apkārtējos no gripas, kā arī citām akūto augšējo elpceļu infekcijām:
Stiprini organismu – lieto vitamīniem bagātu uzturu, izvairies no stresa, nodarbojies ar fiziskām aktivitātēm svaigā gaisā, ģērbies atbilstoši laika apstākļiem, izvairies no kaitīgiem ieradumiem – smēķēšanas un pārmērīga alkohola lietošanas!


Veic ikdienas profilakses pasākumus – kad klepo vai šķaudi, aizsedz degunu un muti ar kabatas lakatiņu un pēc lietošanas to izmet. Bieži mazgā rokas ar ziepēm un ūdeni, it īpaši pēc klepošanas vai šķaudīšanas. Centies izvairīties no saskarsmes ar cilvēkiem, kam ir akūtas elpceļu infekcijas simptomi. Ja esi saslimis, neej uz darbu vai skolu, bet gan sazinies ar savu ģimenes ārstu un paliec mājās. Ja neesi drošs par savu roku tīrību, izvairies no acu, deguna un mutes  aizskaršanas, tas pasargā no inficēšanās.


Vakcinējies pret gripu – vakcinācija ir visefektīvākais gripas profilakses līdzeklis. Vakcīnas sastāvā ietverta aizsardzība pret attiecīgajā gripas sezonā prognozētajiem A un B tipa gripas vīrusiem. Lai izvairītos no smagām gripas komplikācijām, vakcinācija ir īpaši rekomendējama bērniem no 6 mēnešiem līdz 2 gadu vecumam, pacientiem ar dažādām hroniskām slimībām un cilvēkiem, kas vecāki par 65 gadiem.


Informāciju sagatavoja
SVA Preses nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste
Elīna Sprūde-Nesenberga: 67081625 (
elina.sprude@sva.gov.lv)

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.