Gripa Latvijā pagājušajā nedēļā nav reģistrēta, saslimstība ar elpceļu infekcijām pagājušajā nedēļā samazinājusies par 23%

15.12.2008.

Sabiedrības veselības aģentūras (turpmāk – SVA) akūto augšējo elpceļu infekciju un gripas monitoringa dati liecina, ka pagājušajā nedēļā Latvijas teritorijā nav reģistrēts neviens gripas gadījums, savukārt saslimstība ar citām akūto augšējo elpceļu infekcijām (AAEI) ir samazinājusies par 23% salīdzinājumā ar nedēļu iepriekš.


Pagājušajā nedēļā vidējā saslimstība ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām bija 807 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem, krietni augstāka par vidējo bija Saldū, Preiļos, Valmierā un Gulbenē. Viszemākā saslimstība bija Aizkrauklē, Krāslavā, Kuldīgā, Talsos, Valkā un Siguldā. Kopumā saslimstības līmenis ar AAEI joprojām ir zemāks nekā pēdējo piecu gadu vidējie rādītāji Latvijā šajā laika periodā.


Monitoringa dati liecina, ka izglītības iestāžu apmeklējums vērtējams apmierinoši: vispārējās izglītības iestādes apmeklēja 93% skolēnu, pirmsskolas izglītības iestādes – 77% bērnu.


Lai novērstu gripas un citu elpceļu infekciju izplatību, aicinām rīkoties šādi:


Regulāri mazgājiet rokas, īpaši pirms ēšanas!


Klepojot vai šķaudot aizklājiet muti un degunu ar papīra salveti!


Risks saslimt ar gripu ir personām, kuras nonāk tiešā vai netiešā kontaktā ar elpceļu sekrētiem (izdalījumi no deguma un mutes). Saslimt iespējams aiztiekot vai lietojot salveti, kuru pirms jums lietojusi inficēta persona. Tādēļ izmetiet izlietotas salvetes, neglabājiet vīrusus sev kabatā!


Gadījumā, ja jums nav papīra salvetes, šķaudot aizklājiet muti un degunu ar augšdelmu jeb elkoņa locītavu, nevis plaukstu — tas palīdzēs izvairīties no saskares ar elpceļu sekrētiem, kā arī aizkavēt iespējamo gripas izplatīšanos.


Tā kā vīruss uz laiku ir spējīgs izdzīvot ārpus cilvēka organisma, inficēšanās iespējama arī ar citiem priekšmetiem, kuri nesen piesārņoti ar slima cilvēka elpceļu sekrētiem.


Slimības laikā palieciet mājās! Personas visvairāk infekciozas ir drīz pēc simptomu parādīšanās, un, lai gan tās turpina izdalīt vīrusu līdz pat 5 dienām pēc simptomu parādīšanās (bērni — līdz 7 dienām), vīrusu daudzums un līdz ar to arī infekcijas risks pastāvīgi mazinās.


Informāciju sagatavoja
SVA Preses nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste Elīna Sprūde-Nesenberga

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.