Gripa Latvijā pagājušajā nedēļā nav reģistrēta, ar elpceļu infekcijām lielākoties slimo bērni līdz 4 gadu vecumam

09.12.2008.


Valsts aģentūra
SABIEDRĪBAS VESELĪBAS AĢENTŪRA
Komunikācijas daļa
Preses nodaļa
Tālruņi: 67081(549), (624), (625); e-pasts:
prese@sva.gov.lvwww.sva.gov.lv
Fakss: 7374980; Rīga, Klijānu iela 7, LV-1012


Sabiedrības veselības aģentūras (turpmāk – SVA) akūto augšējo elpceļu infekciju un gripas monitoringa dati liecina, ka decembra pirmajā nedēļā Latvijas teritorijā nav reģistrēts neviens gripas gadījums, savukārt saslimstība ar citām akūto augšējo elpceļu infekcijām (AAEI) ir palielinājusies par 14% salīdzinājumā ar nedēļu iepriekš.


Pagājušajā nedēļā vidējā saslimstība ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām bija 996 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju, visaugstākā saslimstība bija reģistrēta Olainē, krietni augstāka par vidējo bija Bauskā, Jelgavā, Limbažos, Madonā, Saldū un Valkā. Augstākā saslimšana ar augšējo elpceļu infekcijām reģistrēta bērniem vecuma grupā līdz četru gadu vecumam. Kopumā saslimstības līmenis ar AAEI joprojām ir zemāks nekā pēdējo piecu gadu vidējie rādītāji Latvijā šajā laika periodā.


Monitoringa dati liecina, ka izglītības iestāžu apmeklējums vērtējams apmierinoši: vispārējās izglītības iestādes apmeklēja 93% skolēnu, pirmsskolas izglītības iestādes – 77% bērnu.


SVA epidemiologi atgādina: no saslimšanas ar gripu un citām augšējo elpceļu infekcijām pasargā regulāra telpu vēdināšana (izvairoties no caurvēja), ģērbšanās atbilstoši laika apstākļiem un regulāra roku mazgāšana, īpaši tad, ja ir bijusi saskare ar slimiem cilvēkiem.


Tāpat arī ieteicams pēc iespējas vairāk uzturā lietot šķidrumu un skābpiena produktus (kefīru, paniņas, biezpienu), jo tie satur mikroorganismus, kas stimulē cilvēka imūnsistēmu, kā arī iekļaut ēdienkartē pēc iespējas vairāk produktu, kas satur fitokomponentus (bioķīmiskus savienojumus, kas palīdz organismam cīnīties ar vīrusiem un saglabāt veselību) – svaigus kāpostus, ķiplokus, lociņus, citrusaugļus, dzērvenes, medu u.c. 


Ja esi saslimis, neej uz darbu vai skolu, bet gan sazinies ar savu ģimenes ārstu un paliec mājās, lai ierobežotu kontaktus ar citiem cilvēkiem. Kad klepo vai šķaudi, lai neaplipinātu apkārtējos cilvēkus, aizsedz degunu un muti ar papīra salveti, kuru pēc lietošanas izmet. Ja nav papīra salvetes, muti un degunu aizsedz ar apakšdelmu – tas palīdzēs izvairīties no saskares ar elpceļu sekrētiem un aizkavēt infekciju izplatīšanos. Bieži mazgā rokas ar ziepēm un ūdeni, it īpaši pēc klepošanas vai šķaudīšanas.


Informāciju sagatavoja
SVA Preses nodaļas
sabiedrisko attiecību speciāliste
Elīna Sprūde-Nesenberga
Tel.: 67081625 (
elina.sprude@sva.gov.lv)

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.