Gripa Latvijā pagājušajā nedēļā nav reģistrēta, saslimstība ar elpceļu infekcijām palielinājusies par 16%

03.12.2008.

Sabiedrības veselības aģentūras (turpmāk – SVA) akūto augšējo elpceļu infekciju un gripas monitoringa dati liecina, ka pagājušajā nedēļā par jauniem gripas saslimšanas gadījumiem neziņo ne ģimenes ārsti, ne slimnīcas, savukārt saslimstība ar citām akūto augšējo elpceļu infekcijām (AAEI) ir palielinājusies par 16% salīdzinājumā ar nedēļu iepriekš. Tomēr šogad vidējais saslimstības līmenis salīdzinoši ar 5 gadu vidējiem rādītājiem kopš monitoringa sākuma ir zemāks.


Pagājušajā nedēļā vidējā saslimstība ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām bija 857 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju, visaugstākā saslimstība bija reģistrēta Olainē, krietni augstāka par vidējo bija Saldū, Rēzeknē un Tukumā. Augstākā saslimšana ar augšējo elpceļu infekcijām reģistrēta bērniem vecuma grupā līdz četru gadu vecumam. Minētajā vecuma grupā par 67% pieaudzis saslimšanas gadījumu skaits ar pneimonijām.


Monitoringa dati liecina, ka izglītības iestāžu apmeklējums vērtējams apmierinoši,  vispārējās izglītības iestādes apmeklēja 92% skolēnu, pirmsskolas izglītības iestādes – 77% bērnu.


Eiropā vērojams zems gripas aktivitātes līmenis. Kopš gripas uzraudzības sezonas sākuma atsevišķi laboratoriski apstiprināti gripas gadījumi reģistrēti 19 Eiropas valstīs (Anglijā, Ziemeļīrijā, Īrijā, Nīderlandē u.c.). Reģistrēto gripas gadījumu analīze liecina, ka aizsardzība pret trim šobrīd konstatētajiem gripas vīrusa tipiem ir ietverta šī gada  pretgripas vakcīnas sastāvā, līdz ar to gripas vakcīna tiek uzskatīta par efektīvu un atbilstošu vīrusiem, ar ko iedzīvotāji varētu saskarties šajā rudens-ziemas periodā.


Jāatceras, ka gripai un citām augšējo elpceļu slimībām ir līdzīgi simptomi, bet tās izraisa dažādi vīrusi. Kopumā vērtējot, gripa ir smagāka nekā citas elpceļu infekcijas un tādi simptomi kā drudzis, locītavu sāpes, nogurums un sauss klepus ir izplatītāki un biežāk izraisa komplikācijas, piemēram, pneimonijas. Tā saucamās saaukstēšanās slimības, atšķirībā no gripas, parasti neizraisa nopietnas veselības problēmas. Gadījumā, ja esat saslimis ar kādu augšējo elpceļu infekciju, ieteicams palikt mājās, lai neinficētu citus un jāvēršas pie ģimenes ārsta.


Informāciju sagatavoja
SVA Preses nodaļas
sabiedrisko attiecību speciāliste
Elīna Sprūde-Nesenberga

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.