Latvenergo prioritātes – zaļā enerģija un attīstīts tirgus

03.12.2008.

3.decembrī klajā nācis AS „Latvenergo” elektroniskā izdevuma EnergoForums kārtējais pielikums laikrakstam Dienas Bizness, kas stāsta par aktualitātēm enerģētikā.


Jauna iespēja – Baltijā varētu tikt izveidot sava elektroenerģijas birža. Iniciatīvu par šādu iespēju izrādījusi Skandināvijas birža Nord Pool, informē Gatis Junghāns, AS ”Latvenergo” Tirdzniecības virziena Tirdzniecības attīstības daļas vadītājs. „Elektroenerģijas birža nav obligāts priekšnosacījums, lai izveidotu elektroenerģijas tirgu, taču tās esamība būtiski palielina elektroenerģijas tirgus efektivitāti,” norāda G.Junghāns.


Izdevumā lasiet arī par AS „Latvenergo” panākumiem Igaunijas tirgū, kur nākamgad plānots iepirkt trīs reizes vairāk elektroenerģijas. Gada laikā Igaunijā dibinātās AS „Latvenergo” meitassabiedrības Latvenergo Kaubandus klientu skaits pakāpeniski palielinājies, šobrīd sasniedzis 15 un pamazām turpina augt. Šogad Latvenergo Kaubandus gada apgrozījums ir orientējoši 4 milj. LVL, bet nākamgad tas plānots ap 12 milj. LVL. Neatkarīgo ražotāju tirgū Igaunijā Latvenergo Kaubandus ir būtisks spēlētājs. Šogad Latvenergo Kaubandus no Igaunijas uz Latviju plāno eksportēt ap 100 GWh elektroenerģijas, kas ir aptuveni 1,5% no Latvijas kopējā patēriņa. Nākamgad Latvenergo Kaubandus plāno Igaunijas tirgū nopirkt un eksportēt uz Latviju jau ap 300 GWh elektroenerģijas, kas ir aptuveni 4,5% no Latvijas kopējā patēriņa.


Izdevumā arī plašs skatījums uz to, kā panākt Baltijas enerģētiskās izolētības mazināšanu, ko nesen, izveidojot īpašu darba grupu, uzsākusi Eiropas Komisijas izveidotā darba grupa. Latvijas prioritātes šajā jautājumā ir vienota Baltijas valstu enerģētikas tirgus izveide, starpsavienojumu attīstība un vienota Baltijas valstu Pārvades sistēmas operatora (PSO) izveide. „Baltijas energosistēmas ir ļoti mazas gan pēc elektroenerģijas patēriņa, gan ģenerācijas – nav ekonomiski saprātīgi katrai valstij atsevišķi iepirkt jaudas rezervēšanai, balansēšanai, investēt tīklu attīstībā. Tāpēc piedāvājam veidot vienotu Baltijas sistēmas redzējumu. Tad būs vieglāk izšķirties arī par Baltijas ārējo stratēģisko savienojumu izbūvi, vadoties no kopējiem ekonomiskiem apsvērumiem,” stāsta Varis Boks, AS „Augstsprieguma tīkls” valdes loceklis, atzīstot, ka vienotā PSO ideja Eiropas mērogā ir revolucionāra, citu līdzīgu apvienību neesot.


Lai veiksmīgi konkurētu brīvā elektroenerģijas tirgū, AS „Latvenergo” vēlas stiprināt savas pozīcijas kā videi draudzīgs uzņēmums un plāno plašākpievērsties atjaunojamo energoresursu biznesam – elektroenerģijas ražošanai no biomasas. Plašāk par to izdevumā stāsta AS „Latvenergo” Stratēģiskās attīstības direktors Alnis Bāliņš.


Andris Siksnis,
AS “Latvenergo” Ārējās komunikācijas daļas vadītājs

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.