Sniega vētras lielākie radītie postījumi Ziemeļu reģionā

28.11.2008.


Spēcīgā vētra, kas 23. novembra naktī uz pirmdienu, izraisīja elektroenerģijas piegādes traucējumus un atstāja bez elektrības aptuveni 25000 AS „Latvenergo” klientu.


Visvairāk klientu bez elektroenerģijas bija palikuši AS „Sadales tīkls” Ziemeļu reģionā – Valkā, Strenčos un Vidzemes jūrmalā. Kopā bija bojātas 748 transformatoru apakšstacijas un traucēta elektroapgāde aptuveni 7480 klientiem.


Ziemeļaustrumu reģionā 24. novembra rītā bez sprieguma bija 319 transformatoru apakšstacijas un elektrības piegāde traucēta aptuveni 3200 klientiem. Visvairāk vētra bija plosījusies Alūksnes rajonā, t.i. Malienas, Mālupes, Liepnas, Annas, Jaunannas, Zeltiņu un Zaicevas pagastos. Saspīlēta situācija bija vērojama arī AS „Sadales tīkls” Rietumu reģionā – Užavas apkārtnē, Zaņas pagastā, Aizputē, kur bez elektrības bija 286 transformatoru apakšstacijas, nepiegādājot elektroenerģiju aptuveni 2900 klientiem.


Stiprais vējš un sniegs nebija žēlojis arī AS „Sadales tīkls” Dienvidu reģionu, atstājot tumsā Tukuma apkārtni un Centrālo reģionu, t.i. Pierīgas teritoriju – Langstiņus, Baltezeru, Upesciemu, Zaķumuižu. Šeit bez sprieguma bija 290 transformatoru apakšstacijas un elektrības piegāde traucēta aptuveni 3480 uzņēmuma klientiem.


Pēc intensīva 200 elektromontieru brigāžu un arī uzņēmuma darbuzņēmēju darba 24. novembrī plkst. 19.00 bez sprieguma, vētras skartajos reģionos, vēl bija palikušas aptuveni 312 transformatoru apakšstacijas un traucēta elektroapgāde aptuveni 4000 klientiem. Visvairāk klienti bez elektroenerģijas bija palikuši Ikšķilē un tās lauku teritorijā – aptuveni 2530 klienti, kā arī AS „Sadales tīkls” Dienvidu reģionā – Zentenē, Dundagas, Slampes, Sēmes un Engures pagastos.


Elektroenerģijas piegādes atjaunošanas darbi turpinājās arī 25. novembrī. Diemžēl nelabvēlīgo laika apstākļu dēļ vēl bija pāragri prognozēt, kad vētras izraisītie bojājumi varētu tikt novērsti, jo daļa no tiem bija grūti pieejamās vietās, pārsvarā – ārpus pilsētām lauku rajonos, turklāt elektrotīkliem problēmas sagādāja smagā sniega dēļ lūstošie koku zari, kas radīja arvien jaunus postījumus.


Līdz otrdienas, 25. novembra, plkst. 14:00 enerģijas piegāde tika atjaunota jau vairāk nekā 20 tūkstošiem uzņēmuma klientu. AS „Sadales tīkls” elektrolīnijās bojājumi vēl bija jānovērš galvenokārt Latvijas Rietumu reģionā – (Saka, Ugāle, Usmas, Ance, Puzes pag., Ziras pagasts), Centrālajā reģionā – (Ropažu pag., Ikšķiles lauku teritorija, Suntažu pagasts, Birzgales pagasts, Ogresgala pagasts), Dienvidu reģionā – (Kolkas pag., Dundagas pag., Cīruļi, Valdgales pag., Ances pagasts, Ģibuļu pag., Engures pag.), Ziemeļu reģionā – (Dikļu pag., Valmieras pag., Līgatnes pag.).


Apkopojot elektromontieru padarīto darbu 25. novembra vakarā, bez sprieguma visā valsts teritorijā vēl bija 29 transformatoru apakšstacijas – aptuveni  830 klienti.
Dienā aktīvi bija strādājušas 246 AS „Sadales tīkls” elektromontieru brigādes un 24 darbuzņēmēju brigādes.


26. novembrī gaisa temperatūrai paaugstinoties nulles grādu atzīmei, līdz ar to, pieaugot sniega svaram uz augošajiem koku zariem elektrolīniju malās, kā arī lūstot cirsmās un stigās izklaidus atstātiem kokiem, radās papildus elektroenerģijas piegādes traucējumi Rietumu reģionā – (Alsungas, Bārtas, Vārves, Ugāles, Puzes, Usmas un Popes pagastos) un Dienvidrietumu reģionā – (Sabilē, Abavas, Ģibuļu, Dundagas, Valdgales, Ances, Tārgales un Kolkas pagastos). Remontdarbu traucēklis bija arī biezā sniega sega, kas būtiski apgrūtināja operatīvā transporta pārvietošanos un piekļūšanu līniju bojājumu vietām šajos lauku apvidos.


27. novembra rītā bija pilnībā pabeigti bojājuma novēršanas darbi vidējā sprieguma tīklos Ziemeļu un Ziemeļaustrumu reģionos, nedaudz darba bija atlicis Austrumu reģionā un Centrālajā reģionā, bet Rietumu un Dienvidrietumu reģionos – darbs vidējā sprieguma līniju atgriešanai darbā vēl turpinājās, (Kolkas, Dundagas, Alsungas un Grobiņas apkārtnē). AS „Sadales tīkls” zemsprieguma tīklos bija palikuši skaitliski nelieli bojājumi, kuri tika novērsti dienas gaitā.


Šādu masveida bojājumu gadījumos ir svarīga ātra un operatīva darbība, tādēļ AS „Sadales tīkls” pateicas visiem, kuri piedalījās vētras seku likvidēšanā, maksimāli īsā laikā cenšoties klientiem atjaunojot elektroenerģijas piegādi.


AS „Sadales tīkls” izsaka pateicību operatīvajiem dienestiem, kuri iesaistījās vētras radīto seku likvidēšanā un palīdzēja atbrīvot no sniega piebraucamos ceļus, tādējādi atvieglojot elektromontieru brigāžu piekļūšanu objektiem.


Andris Siksnis,
AS “Latvenergo”
Ārējās komunikācijas daļas vadītājs
Tālr.: 67728811; 29286350

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.