Mēs -Zinātnes festivālā

03.11.2008.

Daugavpils Universitāte par godu Latvijas 90. dzimšanas dienai rīkoja 3. Daugavpils Zinātnes festivālu. Tas ilga veselu nedēļu no 3.-7.novembrim. Šī festivāla moto bija: „Zinātne ir mums līdzās! Nāc un piedalies! Interesanti būs ikvienam!” Ikviens varēja iejusties pētnieka lomā un atklāt dabas vai jaunu tehnoloģiju noslēpumus. Tā mērķis bija popularizēt zinātnes nozīmi sabiedrībā un pierādīt, ka tā var būt saprotama ikvienam , arī skolēnam. Vairākas tēmas un atklājumi tika pasniegti interaktīvā veidā, skaidri saprotami , uzsverot to nozīmi ikdienas dzīvē.


Preiļu 1.pamatskolas 9.klašu skolēni, ķīmijas skolotāja Ieva Babre un fizikas skolotāja Laila Vibornā apmeklēja šo pasākumu 7.novembrī. Šīs ekskursijas mērķis-radīt skolēniem interesi par dabaszinībām: ķīmiju, fiziku, bioloģiju.


Jau ienākot foajē varēja justies kā zinātnes pasaulē, jo tur stāvēja lidmodelis un A. Matvejevs no „Uavfactory” un G.Kuļikovskis no RTU Robotikas kluba iepazīstināja un demonstrēja dažādas interesantas ierīces.


Ejot vēl tālāk varēja nonākt īstā fizikas laboratorijā, kur tika demonstrēti interesanti un gandrīz vai neticami eksperimenti.


Daudz kas jauns tika uzzināts , piemēram, kas ir žiroskops. Tā ir  ierīce, ar kuru var mērīt vai noturēt orientāciju telpā un kuras darbības princips ir balstīts uz leņķiskā momenta  uzturēšanu. Ierīces pamatā ir rotējoša ripa uz ass. Šī ripa, vienreiz iegriezta, neļauj mainīt tās orientāciju ripas leņķiskā momenta dēļ. Fizikā šo parādību sauc par žiroskopisko inerci.


Interesenti varēja doties arī informatīvā ekskursijā Inovatīvās mikroskopijas centrā un apskatīt ekspozīciju „Hologrammu noslēpumi”. Hologramma ir fotogrāfiju veids, kur attēlu var apskatīt trīs dimensijās. Šo tehniku plaši izmanto, lai radītu telpiskus attēlus, jo īpaši zinātniskās fantastikas daiļradē, piemēram, filmās „Zvaigžņu kari” (Star Wars), „Zvaigžņu ceļš” (Star Trek), „Sarkanais punduris” (Red Dwarf) u.c.


Latvijas dabas muzejs aizrāva ar interaktīvu lekciju „Suni zaķim pēdas dzina”. Un nebija nemaz tik viegli atpazīt, kuram dzīvniekam , kuras pēdas ir, lai arī zvēriņi bija no Latvijas mežiem. Vai dzīvnieks gājis vai skrējis?


Ļoti aizraujoša šķita Kristīnes Dzenes lekcija „Sikspārņi –ar kājām gaisā!”.Sikspārņi izrādās ir dažādi, to uzturs un dzīves apstākļi atšķirīgi. Vai zini, kas ir eholokācija? Un kāds tai sakars ar sikspārņiem? Sikspārņi orientējas apkārtnē izmantojot eholokāciju-ar ausīm uztvertu ultraskaņas saucienu atbalsīm.


Tiešām zinātne ir mums līdzās, tepat apkārt. Tikai  uzmanīgi jāpaskatās! Noteikti ir un būs interesanti!


Preiļu 1.pamatskolas fizikas  skolotāja Laila Vibornā

Pēdējās izmaiņas: 03.11.2008.