Lai pārspriestu A hepatīta izplatību Eiropā, Latvijā ierodas Eiropas slimību kontroles un profilakses centra eksperti

11.11.2008.

11.novembrī Sabiedrības veselības aģentūrā (SVA) noslēdzās Eiropas slimību kontroles un profilakses centra (ESKPC) organizētā darba sanāksme par A hepatīta uzliesmojumu kontroli un ierobežošanas pasākumiem Latvijā un citās Eiropas Savienības valstīs, kur reģistrēta periodiski augsta saslimstība ar A hepatītu.


Saskaņā ar ESKPC datiem plaša mēroga A hepatīta uzliesmojumi pēdējos gados reģistrēti ne tikai Latvijā, bet arī citviet Eiropā –  Spānijā, Ukrainā, Slovākijā, Čehijā Itālijā, Vācijā un Nīderlandē. Lielākā daļa uzliesmojumu cēloniski saistīti ar inficēšanos ceļojumu laikā vasaras periodā un turpmāku infekcijas izplatīšanos kontaktu veidā, otrs biežāk novērotais saslimšanas cēlonis bijusi inficēta pārtika.


Analizējot A hepatīta uzliesmojumu iemeslus un organizētos profilakses pasākumus Latvijā, Slovākijā un Čehijā, speciālisti secināja, ka  līdzīga A hepatīta uzliesmojuma gaita kā Rīgā šogad novērota arī Čehijas galvaspilsētā Prāgā, proti – saslimstības  izplatīšanās sākusies ar procentuāli lielu intravenozo narkotiku lietotāju skaitu un turpmāk izplatījies citās iedzīvotāju grupās. Savukārt Slovākijā A hepatīta saslimšana izplatījusies ciematā, kuru apdzīvo čigānu tautības iedzīvotāji.


Sanāksmes laikā speciālisti no ESKPC, Nīderlandes, Itālijas, Vācijas, Baltijas valstīm, Čehijas un Slovākijas sniedza ieskatu A hepatīta laboratoriskās testēšanas iespējās, valstu izvēlētajās vakcinācijas un citās profilakses stratēģijās, kas pēdējo desmit gadu laikā piemērotas Eiropas valstīs.
 
SVA epidemiologi, vērtējot šī brīža situāciju Latvijā un prognozējot turpmāko attīstību, uzskata, ka Rīgā un Rīgas rajonā tiks reģistrēti jauni saslimšanas gadījumi, tomēr situācija kopumā stabilizēsies un samazināsies saslimšanas gadījumu skaita pieaugums. Savukārt ārpus Rīgas, kur šobrīd ar A hepatītu saslimušo ir maz, vīruss varētu izplatīties aktīvāk. Šobrīd ar A hepatītu saslimuši 1755 iedzīvotāji un 448 gadījumi vēl tiek izmeklēti.


ESKPC organizētajā sanāksmē piedalījās  epidemiologi un citi speciālisti no ESKPC, SVA, Veselības ministrijas, Latvijas infektoloģijas centra, sabiedrības veselības institūcijām Čehijā, Slovākijā, Nīderlandē, Vācijā un Itālijā, kā arī pārstāvis no PVO.     


Informāciju sagatavoja
SVA Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja
Laura Bundule


 

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.