Pagājušajā nedēļā samazinājusies saslimstība ar elpceļu infekcijām

11.11.2008.

Sabiedrības veselības aģentūras (turpmāk – SVA) akūto augšējo elpceļu infekciju un gripas monitoringā apkopotie dati liecina, ka joprojām (no 3. līdz 9.novembrim) gripas gadījumi valstī nav reģistrēti, savukārt saslimstība ar citām akūto augšējo elpceļu infekcijām (AAEI) ir samazinājusies par 4% salīdzinājumā ar pagājušo nedēļu. Pagājušajā nedēļā vidējā saslimstība ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām bija 871 gadījums uz 100 000 iedzīvotāju, visaugstākā saslimstība bija reģistrēta Olainē un Preiļos, viszemākā – Aizkrauklē un Talsos. Vispārējās izglītības iestādes apmeklēja 93% skolēnu, pirmsskolas izglītības iestādes – 78% bērnu.


SVA speciālisti atgādina, ka pašreiz ir piemērotākais laiks, lai vakcinētos pret gripu. Vakcinācija ir visefektīvākais gripas profilakses līdzeklis. Katru sezonu pēc Pasaules Veselības organizācijas rekomendācijām vakcīnas sastāvs tiek atjaunots atbilstoši attiecīgi Dienvidu un Ziemeļu puslodē cirkulējošiem gripas vīrusiem. Vakcīna pasargā  pret diviem A tipa un vienu B tipa  gripas vīrusu. Sezonas sākumā Eiropā konstatētie un izmeklētie atsevišķie gripas gadījumi ļauj secināt, ka vakcīnā ietvertie gripas apakštipi atbilst tiem, kas šobrīd cirkulē Eiropā.


Lai izvairītos no smagām gripas komplikācijām vakcinācija ir īpaši rekomendējama bērniem no 6 mēnešiem līdz 2 gadu vecumam, pacientiem ar hroniskām kaitēm un cilvēkiem vecākiem par 65 gadiem. Šajos gadījumos valsts kompensē 50% no gripas vakcīnas izmaksām. Lai saņemtu vakcīnu jādodas pie sava ģimenes ārsta.


Lai prognozētu gripas izplatību un epidēmijas sākumu, Sabiedrības veselības aģentūra gripas un akūtu augšējo elpceļu monitoringu (AAEI) veic katru gadu no oktobra līdz pat maija vidum. Par monitoringa iknedēļas rezultātiem regulāri tiek informēti Latvijas veselības aprūpes speciālisti, kā arī par gripas un AAEI izplatību Latvijā katru nedēļu tiek ziņots Eiropas  gripas uzraudzības tīklam. SVA veiktā monitoringa mērķis ir laikus noteikt kārtējās gripas epidēmijas sākumu, lai veselības aprūpes un citas institūcijas laicīgi uzsāktu realizēt pasākumus gripas ietekmes mazināšanai uz iedzīvotāju veselību un ekonomiku – vakcināciju, pretgripas preparātu lietošanu, dažādi organizatoriskie, izglītošanas, higiēnas un citi pretepidēmiskie pasākumi.


Informāciju sagatavoja
SVA Sabiedrisko attiecību daļas
vecākā sabiedrisko attiecību speciāliste
Elīna Sprūde-Nesenberga

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.