Pagājušajā nedēļā palielinājusies saslimstība ar elpceļu infekcijām

04.11.2008.

Sabiedrības veselības aģentūras (turpmāk – SVA) akūto augšējo elpceļu infekciju un gripas monitoringā apkopotie dati liecina, ka joprojām (no 27.oktobra līdz 2.novembrim) gripas gadījumi valstī nav reģistrēti, savukārt saslimstība ar citām akūto augšējo elpceļu infekcijām (AAEI) ir palielinājusies salīdzinājumā ar pagājušo nedēļu. Pagājušajā nedēļā vidējā saslimstība ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām bija 907 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju, visaugstākā saslimstība bija reģistrēta Liepājā un Olainē, viszemākā – Balvos un Talsos.


SVA speciālisti iesaka divus soļus sevis un apkārtējo pasargāšanai no gripas:
1. Solis – veic ikdienas profilakses pasākumus!
Kad klepo vai šķaudi, aizsedz degunu un muti ar kabatas lakatiņu, pēc lietošanas to izmet. Bieži mazgā rokas ar ziepēm un ūdeni, it īpaši pēc klepošanas vai šķaudīšanas. Centies izvairīties no kontakta ar cilvēkiem, kam ir akūtas elpceļu infekcijas simptomi. Ja esi saslimis, neej uz darbu vai skolu, bet gan sazinies ar savu ģimenes ārstu un paliec mājās, lai ierobežotu kontaktus ar citiem cilvēkiem. Ja neesi drošs par savu roku tīrību, izvairies no acu, deguna un mutes aiztikšanas, tas pasargā no vīrusu iekļūšanas ķermenī.


2. Solis – vakcinējies pret gripu!
Pirmais un svarīgākais solis aizsardzībai pret gripu ir ikgadēja vakcinācija. Katru gripas sezonu pēc Pasaules Veselības organizācijas rekomendācijām pretgripas vakcīnas sastāvs tiek atjaunots atbilstoši Dienvidu un Ziemeļu puslodē cirkulējošiem gripas vīrusiem. Vakcīna pasargā  pret trim galvenajiem gripas vīrusiem vai arī padara slimības gaitu vieglāku gadījumā, ja saslimsiet ar citu gripas vīrusu. Vakcinēšanās ir ļoti svarīga cilvēkiem, kuriem pastāv augsts gripas komplikāciju risks – maziem bērniem, grūtniecēm, cilvēkiem ar hroniskām slimībām, piemēram, astmu, diabētu, sirds vai plaušu slimībām, kā arī cilvēkiem, kas vecāki par 65 gadiem. Lai pasargātu personas, kurām ir augsts gripas izraisīto komplikāciju risks, cilvēkiem, kas dzīvo kopā ar viņiem vai arī aprūpē, ieteicams vakcinēties pret gripu.


Informāciju sagatavoja
SVA Sabiedrisko attiecību daļas
vecākā sabiedrisko attiecību speciāliste
Elīna Sprūde-Nesenberga


 

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.