Lauksaimnieki ātrāk saņem papildu valsts tiešos maksājumus

22.10.2008.

Šodien Lauku atbalsta dienests (LAD) 17 tūkstošiem lauksaimnieku izmaksājis atdalīto papildu valsts tiešo maksājumu par pienu 12,9 miljonu latu apmērā, par vienu tonnu izmaksājot 23,68 latus.


Jau tuvāko nedēļu laikā, pēc oficiālā Eiropas Komisijas (EK) lēmuma saņemšanas, LAD sāks arī vienotā platības maksājuma izmaksas avansā lauksaimniekiem, jo EK Tiešo maksājumu vadības komiteja atbalstījusi lēmumu, kas dod atļauju Latvijā veikt vienotā platības maksājuma (VPM) avansa izmaksu lauksaimniekiem 50% apmērā.


Lauksaimnieki šogad ir saskārušies ar nelabvēlīgiem laika apstākļiem, kas radījuši ievērojamas grūtības to darbībā. Sausums Latgales pusē sarežģīja lopbarības nodrošināšanu un sagatavošanu, bet lietavas augustā un septembrī kavēja labības novākšanu lielākajā daļā Latvijas teritorijas un pasliktināja graudu kvalitāti. Tādēļ, lai atvieglotu lauksaimnieku darbību un finanšu slogu, Zemkopības ministrija (ZM) vērsās Eiropas Komisijā ar lūgumu atļaut uzsākt vienotā platības maksājuma avansa izmaksu līdz 1.decembrim, vienlaikus iesniedzot arī šī lūguma pamatojumu.


Saskaņā tiešo maksājumu piemērošanas kārtību vienotā platības maksājuma izmaksu veic no 1.decembra līdz nākamā kalendārā gada 30.jūnijam. Tomēr EK var atļaut dalībvalstīm, izmaksāt avansa maksājumus līdz 50% apmērā reģionos, kuros ārkārtas apstākļu dēļ lauksaimniekiem radušās nopietnas finansiālas grūtības.


Tiešmaksājumu avansu saņems tie lauksaimnieki, kuru pieteikumiem ir pabeigtas administratīvās kontroles, kā arī pārbaudes uz vietas saimniecībā.


Informāciju sagatavoja
Solveiga Lazovska
Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas
vadītājas vietniece
tālrunis: 67027498
Solveiga.Lazovska@zm.gov.lv

Pēdējās izmaiņas: 22.10.2008.