Pagājušajā nedēļā samazinājusies saslimstība ar elpceļu infekcijām

15.10.2008.

Sabiedrības veselības aģentūras (turpmāk – SVA) akūto augšējo elpceļu infekciju un gripas monitoringā apkopotie dati liecina, ka joprojām (no 6. līdz 12.oktobrim) gripas gadījumi valstī nav reģistrēti, savukārt saslimstība ar citām akūto augšējo elpceļu infekcijām (AAEI) ir samazinājusies salīdzinājumā ar pagājušo nedēļu. Pagājušajā nedēļā vidējā saslimstība ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām bija 992 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju, visaugstākā saslimstība bija reģistrēta Madonā, augstāka kā vidēji Latvijā – Bauskā, Dobelē, Jelgavā, Līvānos, Ogrē, Olainē, Preiļos, Rēzeknē un Saldū. Laboratorisko izmeklējumu dati liecina, ka Latvijā joprojām lielākoties cirkulē paragripas vīruss.


Izglītības iestāžu apmeklējums saglabājās iepriekšējās līmenī – vispārējās izglītības iestādes apmeklēja 93% skolēnu, pirmsskolas izglītības iestādes – 77% bērnu.


Eiropā oktobra sākumā bija vērojams zems gripas aktivitātes līmenis – atsevišķi gadījumi bija reģistrēti Norvēģijā un Zviedrijā, pārējās 20 valstīs gripas aktivitāte netika konstatēta. Pēdējā mēneša laikā Eiropā bija reģistrēti tikai daži laboratoriski apstiprināti gripas gadījumi cilvēkiem, kas bija atgriezušies no brīvdienu ceļojumiem, piemērām, no Āfrikas.


Gripas ierosinātājs ir vīruss, kas atšķiras no citiem vīrusiem ar savu mainīgo dabu. Uz tā ārējā apvalka atrodas antigēni, kuri katru sezonu ir citādākā kombinācijā. Tādēļ lai novērtētu gripas un citu AAEI izraisoši vīrusu izplatību, noteiktu epidēmijas sākumu un attīstības gaitu, Sabiedrības veselības aģentūra gripas un akūtu augšējo elpceļu monitoringu veic katru gadu no oktobra līdz pat maija vidum. Par monitoringa iknedēļas rezultātiem regulāri tiek informēti Latvijas veselības aprūpes speciālisti, kā arī par gripas un AAEI izplatību Latvijā katru nedēļu tiek ziņots Eiropas  Slimību kontroles un profilakses centram, kas apkopo informāciju par epidemioloģisko situāciju Eiropas Savienībā. SVA veiktā monitoringa mērķis ir laikus noteikt kārtējās gripas epidēmijas sākumu, lai veselības aprūpes un citas institūcijas laicīgi uzsāktu realizēt pasākumus gripas ietekmes mazināšanai uz iedzīvotāju veselību un ekonomiku – vakcināciju, pretgripas preparātu lietošanu, dažādus organizatoriskos, izglītošanas, higiēnas  un citus pretepidēmijas pasākumus.


Informāciju sagatavoja
SVA Sabiedrisko attiecību daļas
vecākā sabiedrisko attiecību speciāliste
Elīna Sprūde-Nesenberga

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.