HIV profilakses centru atvēršana palīdz apzināt narkomānijas un infekcijas slimību izplatību

16.10.2008.

HIV profilakses centru atvēršana pašvaldību teritorijās palīdz apzināt patieso narkomānijas izplatību reģionā, uzsver Sabiedrības veselības aģentūras speciālisti. Centri, kuri ierīkoti, lai intravenozo narkotiku lietotāji varētu saņemt profesionālu speciālistu palīdzību, mainīt šļirces un veikt HIV eksprestestus – ļauj apzināt gan narkotiku lietotāju skaitu, gan arī to, cik no viņiem ir inficēti ar HIV vai citām infekcijas slimībām (hepatītu, sifilisu, tuberkulozi).


Pašvaldību lēmums – atvērt vai  nē pašvaldības teritorijā HIV profilakses centru,  nereti balstās uz datiem – kāds ir  narkotiku lietotāju skaits reģionā.  Jāatzīmē, ka narkotiku lietotāju reģistrs Latvijā uzrāda to atkarīgo cilvēku skaitu, kuri vērsušies pie narkologa pēc palīdzības. Līdz ar to reālais narkotiku lietotāju skaits var būtiski atšķirties no oficiāli reģistrētajiem.


HIV profilkases centru darbība, kas balstās uz klientiem viegli sasniedzamiem un  anonimitāti garantējošiem pakalpojumiem, vairo iespēju, ka mērķa grupa (intravenozo narkotiku lietotāji un viņiem pietuvināti cilvēki – tuvinieki, seksa partneri) vērsīsies šai centrā, lai pārbaudītu savu veselību. Intravenozo narkotiku lietotāju apzināšana un uzraudzība, savukārt, iespaido apkārtējās kopienas veselību – mazinās risks saslimt ar infekcijas slimībām, kuras tiek nodotas ar asinīm vai seksuālo kontaktu ceļā.


Šī gada 16. oktobrī plkst. 11.00 Dobeles rajona padomē Sabiedrības veselības aģentūra (SVA) rīko apaļā galda diskusiju par iespējamu HIV profilakses centru atvēršanu Dobeles un Saldus pašvaldību teritorijās.


Diskusijā ar savu pieredzi narkomānijas kaitējuma mazināšanas darbā dalīsies  Jelgavas pašvaldības pārstāvis, kurš koordinē Atkarību profilakses kabineta  darbību Jelgavā.


Apaļā galda diskusija notiek projekta „Koordinēta un visaptveroša HIV/AIDS profilakses tīkla paplašināšana intravenozo narkotisko vielu lietotājiem un pārejas grupām (ENCAP)” ietvaros.


Informāciju sagatavoja:
Baiba Auzāne,
SVA sabiedrisko attiecību vecākā speciāliste

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.