Pašvaldībām ir liela loma narkomānijas kaitējuma mazināšanā Latvijā

09.10.2008.

Šī gada 9. oktobrī plkst. 11.00 Balvu rajona padomē Sabiedrības veselības aģentūra (SVA) rīko apaļā galda diskusiju par tēmu – HIV profilakses centru nepieciešamība Latgales reģionā.


SVA speciālisti uzskata, ka efektīva narkomānijas kaitējuma mazināšana Latvijā iespējama tikai sadarbojoties atbildīgajām institūcijām – Sabiedrības veselības aģentūrai, pašvaldībām, dažādu nozaru pārstāvjiem – policijai, probācijas dienestam, narkologiem, infektologiem, ģimenes ārstiem, skolu mediķiem un  NVO pārstāvjiem.


Pašlaik HIV profilakses centri darbojas 12 Latvijas pašvaldībās. Centros  narkomāniem un viņu pietuvinātajām grupām (seksuālajiem partneriem, tuviniekiem) veic eksprestestus, maina šļirces, sniedz psihosociālu atbalstu un konsultācijas. Intravenozo narkotiku lietotāju apzināšana un viņu veselības stāvokļa uzraudzība, mazina konkrētā reģiona iedzīvotāju iespējamību saslimt ar infekcijām, kuras izplatās ar asinīm (HIV, B un C hepatītu, sifilisu, tuberkulozi).


Uz šo brīdi Latgales reģionā darbojas tikai viens HIV profilakses centrs – Jēkabpilī, ar kura vairāk nekā 6 gadus ilgo darbības pieredzi būs iespēja iepazīties arī uz diskusiju aicinātajiem Balvu, Gulbenes un Alūksnes pašvaldību vadītājiem, jaunatnes lietu un sociālo dienestu speciālistiem, ārstiem-narkologiem, policijas darbiniekiem, kā arī mediju pārstāvjiem.


Ja pašvaldības pieņem lēmumu par HIV profilakses centra atvēršanu savā teritorijā, tad slēdzot sadarbības līgumu ar Sabiedrības veselības aģentūru, tām jānodrošina centra telpas, pakalpojumi un darbinieki, bet SVA  veic metodisko vadību, apmāca centra darbiniekus un nodrošina ar darba materiāliem.


Šobrīd pašvaldību iesaisti HIV profilakses projektos atvieglo iespēja pieteikties UNODC grantu programmā, par kuru tikšanās laikā tiks sniegta plašāka informācija.


Pēc dažādiem aprēķiniem intravenozo narkotiku lietotāju skaits Latvijā ir desmit līdz astoņpadsmit tūkstoši. Nesen veikti SVA pētījumi liecina, ka aptuveni 22% no intravenozo narkotiku lietotājiem ir inficēti ar HIV.


Apaļā galda diskusija notiek projekta „Koordinēta un visaptveroša HIV/AIDS profilakses tīkla paplašināšana intravenozo narkotisko vielu lietotājiem un pārejas grupām (ENCAP)” ietvaros.


Informāciju sagatavoja:
SVA sabiedrisko attiecību vecākā speciāliste
Baiba Auzāne

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.