„Zinātnieku nakts” Daugavpilī

26.09.2008.

„Zinātnieku nakts” ir Eiropas Komisijas atbalstīts un finansēts projekts, kuru realizē Latvijas Zinātņu akadēmija (LZA) sadarbībā ar Latvijas augstskolām un zinātniskajiem institūtiem.


Ar šo pasākumu Latvija iekļaujas to 28 valstu – Eiropas Zinātnieku nakts organizētāju skaitā, kuras septembra pēdējās piektdienas vakarā organizēja dažādus pasākumus vairāk kā 200 Eiropas pilsētās, lai atraktīvā veidā skaidrotu zinātnes sasniegumus, raisot sabiedrības interesi un izpratni par zinātni, un ļautu sabiedrībai ielūkoties zinātnisko laboratoriju darba noslēpumos.


Latvijā „Zinātnieku nakts” notika jau trešo reizi un šogad vienlaikus četrās pilsētās – Rīgā, Jelgavā, Daugavpilī un Rēzeknē. Jau otro gadu Preiļu 1.pamatskolas 9.klašu skolēni devās uz pasākumu Daugavpils Universitātē „Zinātnieku nakts”. Pagājušā mācību gada olimpiāžu uzvarētājus pavadīja skolotājas Ieva Babre un Laila Vibornā.  


9. klašu skolēniem, kuri velta papildus laiku dabaszinātnēm fakultatīvajās nodarbībās, bija iespēja pabūt pasākumā, kurā salīdzinoši vienkāršā valodā tika skaidrota zinātnes ciešā saistība ar ikdienu. Pēc nelielas rektora Arvīda Barševska un pasākuma koordinatores Diānas Veigules uzrunas, Zinātnieku nakts varēja sākties.  


Kas ir hologramma? Par to netiek mācīts pamatskolas fizikas kursā , taču šeit, pie viena no stendiem, varēja apskatīt dažādas hologrammas un uzzināt , kā tās top.


Ja interesē ķīmija, tad bija iespējams veikt ķīmiskas reakcijas un pat salikt atsevišķas molekulas.


Par kukaiņu ķeršanas un pētīšanas metodēm ļoti interesanti un aizraujoši stāstīja entomologi, varēja pamēģināt savos plecos „dūmu metēju” un apskatīt tikko noķerto spāres kāpuru.


Bioloģisko pētījumu mobilā laboratorijā katrs varēja ieskatīties informācijā par laika apstākļiem, kura iegūta nupat vai arī visas dienas laikā. Laboratorijas darbinieks sniedza izsmeļošas atbildes uz jautājumiem, kurus uzdeva skolēni.


Vai var atpazīt vielu, ja tā ir palielināta mikroskopā daudzas, daudzas reizes? Izrādās, ka tas ir ļoti grūts uzdevums. Palielinājuma fotogrāfija kļūst tik neatpazīstama, ka atliek vien minēt.


Vai esi dzirdējis par astronomiju, zvaigžņu karti? Vai esi lūkojies zvaigznēs caur teleskopa aci? Ja vēl nē, tad to varēja izdarīt „Zinātnieku naktī”. Un varbūt kāda skolēna nākotnes profesija būs tieši zvaigžņu pētīšana.


Varēja arī pastāvēt rindā, kas veidojās uz medicīnas kabinetu. Auditorijā, kuras nosaukums „Uzspēlēsim dakterus!” katrs interesents varēja izmērīt asinsspiedienu, pulsu, augumu, kopējo masu, tauku masu, plaušu vitālo kapacitāti, roku muskuļu spēku. Visus mērījumus apkopoja apmeklētāja kartiņā. Ar to vajadzēja doties pie galvenā ārsta, kas izskaidroja katra parametra rādītājus, ja bija nepieciešams, ieteica vingrinājumus un veselīgāku pārtiku ikdienas lietošanai. Šķiroties, katrs „pacients” saņēma uztura piramīdu, un dažādus bukletus par veselīgu dzīves veidu.


Skolēnu -Laines, Laimas, Renāra, Sintijas, Matīsa, Jāņa, Ingas, Ilzes, Raivja, Ginta, Rasmas un Zanes gūtās atziņas pēc „Zinātnieku nakts” apmeklējuma:


• „Man patika iespēja pārbaudīt savu veselību, novērot ķīmiskās reakcijas un nopelnīt balviņas – atstarotājus un atslēgu piekariņus.
• Ļoti patika hologrammas, kur parasta glezna izskatījās kā kaste, kurā ir īsts cilvēks. Vēl prieku sagādāja „paspēlēsim dakterus” un lekcija auditorijā.
• Man patika hologrammas un mistisko virsmu minēšana. Ķīmijas virtuvē iemācījos daudz jauna. Interesanti šķita iet pie ārstiem un jaunie datori. Ļoti izzinoša bija lekcija par astronomiju.
• Pasākums bija ļoti aizraujošs. Vislabāk man patika „ķīmija virtuvē” , tajā varēja aplūkot dažādas reakcijas, piemēram, kā pagatavot limonādi un pārbaudīt savas zināšanas par vielu nosaukumiem un to konstruēšanu no atomiem. Bija arī hologrammu stāsts, kurā uzzinājām kā tās veido. Varēja aplūkot dažādu vielu virsmas 140x lielā palielinājumā.”


Skolēniem , kurus interesē eksaktie priekšmeti-bioloģija, ķīmija, fizika, šī bija jauka iespēja uzzināt ko jaunu un nezināmu. Kā arī uzzināt ko vairāk -iespējams par savu nākotnes profesiju.
Ieva Babre un Laila Vibornā,
Preiļu 1.pamatskolas skolotājas


 

Pēdējās izmaiņas: 23.10.2018.