Oktobris – Mutes veselības mēnesis

01.10.2008.

2008. gada oktobrī Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Zobārstniecības un sejas ķirurģijas centrs sadarbībā ar „Colgate”, LR Veselības ministriju, Zobu higiēnistu akadēmisko skolu, Latvijas Zobārstu asociāciju un Latvijas Mutes veselības fondu organizē Mutes veselības mēnesi (MVM).


Šogad „Colgate” Mutes veselības mēneša, ko pavada devīze „Mūsu mērķis ir 0 mutes veselības problēmu”, nolūks ir pievērst sabiedrības uzmanību zobu higiēnai un profilaksei, kas ir pirmais un galvenais solis ceļā uz mutes veselību.


Galvenais vēstījums ir problēmu novēršana, ievērojot četru vienkāršu soļu režīmu:
1. Tīrīt zobus pēc katras ēdienreizes (vismaz divreiz dienā, lietojot kvalitatīvu zobu birstīti un zobu pastu, kas satur fluorīdu);
2. Lietot zobu diegu (vismaz vienu reizi dienā, iztīrot zobu starpas);
3. Lietot mutes skalojamo līdzekli (lai atbrīvotos no ēdiena pārpalikumiem);
4. Regulāri apmeklēt savu zobu higiēnistu vai zobārstu (vismaz vienu reizi gadā).


Regulāra šo soļu veikšana ir profilakses pamats, kas ļauj izvairīties no mutes veselības problēmām. Mutes veselība ir ne tikai veseli zobi un mute, bet arī vispārējās ķermeņa veselības priekšnoteikums – mutes veselības stāvoklis ir cieši saistīts, piemēram, ar sirds un asinsvadu slimībām, diabētu un bakteriālo pneimoniju. Sāpes un funkcionālas problēmas (grūtības sakošļāt barību) ir tikai daži sliktas mutes veselības seku piemēri. Turklāt mutes veselības profilakses pasākumi ir vienkārši un saprotami ikvienam.


Lai aptvertu visu iedzīvotāju grupu intereses, MVM aktivitātes sadalītas atbilstoši četrām vecuma grupām – bērniem pirmsskolas vecumā, skolēniem, pieaugušajiem un pensionāriem, katrai no tām veltot vienu MVM nedēļu.


Uzsākot „Colgate” Mutes veselības mēnesi, 1. oktobrī plkst. 11:00 Zobu higiēnistu akadēmiskajā skolā Bruņinieku ielā 85, 3. stāvā notiks preses konference un apaļā galda diskusija, kurā piedalīsies ne tikai zobārstniecības, bet arī citu veselības nozaru un sabiedrības veselības speciālisti, kā arī „Colgate” un LR Veselības ministrijas pārstāvji. Oktobra laikā kopumā plānotas četras tematiskas speciālistu apaļā galda diskusijas.


9. oktobrī no plkst. 8:00 līdz 9.30 Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas aktu zālē, 15. korpusa pagrabstāvā notiks zobārstniecībai veltīta rīta konference “Zobārstniecība un sejas – žokļu ķirurģija. Jauns virziens multiprofila slimnīcā.”


„Colgate” Mutes veselības mēneša laikā nedēļas nogalēs Kurzemes un Latgales novadu centros un pilsētās viesosies Zobārstniecības un sejas ķirurģijas centra mobilie zobārstniecības autobusi, piedāvājot apmeklētājiem pārbaudīt mutes veselības stāvokli un saņemt speciālista konsultāciju. Autobusos būs pieejami arī „Colgate” produkcijas paraugi un informācija.


11. oktobrī mobilās zobārstniecības autobuss piestās Preiļos, bet 12. oktobrī – Krāslavā. Savukārt mēneša otrajā pusē tas viesosies Kurzemē – 25. 10. Kuldīgā un 26.10. – Talsos. Konsultācijas mobilajos zobārstniecības autobusos bērniem līdz 18 gadu vecumam tiks sniegtas tikai vecāku klātbūtnē.


Savukārt īpaši izveidots „Colgate” autobuss MVM laikā būs sastopams Vidzemē un Zemgalē; tas, tāpat kā mobilie zobārstniecības autobusi, piedāvās profesionāla zobu higiēnista konsultāciju un zobu apskati. Turklāt „Colgate” autobuss viesosies arī Igaunijā un Lietuvā. Latvijā „Colgate” autobusiņam būs šādas pieturas vietas: 06.10. – Liepāja, 07.10. – Saldus, 8.10. – Jelgava, 09.10. – Aizkraukle, 10. 10. – Rēzekne, 13. 10. – Madona, 14. 10- Gulbene, 15. 10. – Valmiera un 16.10. – Limbaži. 


2008. gada MVM īpaši izceļ profilaktisko pasākumu nozīmi, jo saskaņā ar jaunākajiem pētījumiem iedzīvotāju mutes veselības stāvoklis nav apmierinošs un tas neuzlabojas. KPEz indekss divpadsmitgadīgiem bērniem, kas ataino, cik daudz zobu (z) ir kariozi (K), plombēti (P) vai ekstrahēti (E) (izrauti), ir būtiski samazinājies laika posmā no 1993. līdz 2000. gadam. Taču pēdējo astoņu gadu laikā uzlabojumu praktiski nav, un Latvija atrodas Eiropas vājāko četriniekā rādītāju ziņā. Viens no galvenajiem iemesliem ir kaitīgie ieradumi (piemēram, pastiprināta našķu lietošana uzturā) un uzmanības, kas būtu jāvelta profilaktiskajiem pasākumiem (regulāra zobu tīrīšana), trūkums. Pasaules Veselības organizācija (PVO) ir noteikusi labu mutes veselību par nozīmīgu dzīves kvalitātes un vispārējās veselības faktoru. Saskaņā ar PVO mutes veselības datiem situācija Latvijā ir viena no sliktākajām Eiropā.


Mutes veselības mēnesis ir ikgadējs kompānijas „Colgate” projekts, kas norisinās visā pasaulē un ko uzņēmums kopš 1998. gada īsteno arī Baltijas valstīs.


Jaunākā informācija par Mutes veselības mēneša aktivitātēm apskatāma Paula Stradiņa KUS Zobārstniecības un sejas ķirurģijas centra interneta mājas lapā www.vzc.lv un www.colgate.lv. Turpat arī būs aplūkojama informācija par zobārstniecības autobusu pieturas vietām un darba laiku.

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.