Sabiedrības veselības aģentūra aicina ievērot profilaksi, lai nesaslimtu ar elpceļu infekcijām un vakcinēties pret gripu

25.09.2008.

Valsts aģentūra
SABIEDRĪBAS VESELĪBAS AĢENTŪRA
Sabiedrisko attiecību daļa
Tālruņi: 67081(549), (624), (625); e-pasts: prese@sva.gov.lvwww.sva.gov.lv
Fakss: 7374980; Rīga, Klijānu iela 7, LV-1012


Pēdējo nedēļu laikā arvien vairāk cilvēkiem novērojami saaukstēšanās slimību simptomi – iesnas, klepus, kaklasāpes u.tml. Lai arī elpceļu infekcijas ir sākušas intensīvāk izplatīties, laboratorisko izmeklējumu rezultāti liecina, ka tas vēl nav gripas izplatīšanās sākums, bet gan citu akūto augšējo elpceļu infekciju pieaugums, kuras šobrīd visbiežāk izraisa paragripas vīrusi. Paragripa ir tipiska gaisa pilienu infekcija, infekcijas avots ir slimnieks ar izteiktu infekcijas formu. Slimība sākas pakāpeniski,.temperatūra pirmajās slimības dienās ir normāla, 3.-4. dienā tā ir paaugstināta. Vistipiskākā paragripas pazīme ir laringīts, kas raksturojas ar sausu un rejošu klepu, skrāpēšanās sajūtu aiz krūšu kaula, balss aizsmakumu. Inkubācijas periods ilgst 2-7 dienas.


Atgādinām, ka tā saucamās saaukstēšanās saslimšanas vienmēr izraisa kāds vīruss vai baktērija, tādēļ to vajadzētu uztvert nopietni un konsultēties ar ārstu, lai saslimšana neradītu komplikācijas. Jāatceras, ka saaukstēšanās ir lipīga un slims cilvēks var inficēt citus.


SVA speciālisti atgādina vienkāršākos profilakses pasākumus, ko vajadzētu ievērot ikdienā, lai nesaslimtu ar gripu un citām augšējo elpceļu infekcijām:
• ģērbieties atbilstoši laika apstākļiem;
• pēc iespējas biežāk mazgājiet rokas, īpaši tad, ja ir bijusi saskare ar slimiem cilvēkiem;
• regulāri vēdiniet telpas, vēdinot telpas uzmanieties, lai nerastos caurvējš;
• lai stiprinātu organismu, pēc iespējas vairāk uzturā lietojiet šķidrumu – zāļu tējas, svaigas augļu un dārzeņu sulas;
• lietojiet uzturā skābpiena produktus (kefīru, paniņas, biezpienu), jo tie satur mikroorganismus, kas stimulē cilvēka imūnsistēmu;
• iekļaujiet ēdienkartē pēc iespējas vairāk produktu, kas palīdz organismam cīnīties ar vīrusiem un saglabāt veselību – svaigus kāpostus, ķiplokus, lociņus, citrusaugļus, dzērvenes, medu u.c. 
SVA speciālisti atgādina, ka pašreiz ir piemērotākais laiks, lai vakcinētos pret gripu. It īpaši ieteicams vakcinēties ir tiem:
• kas sirgst ar hroniskām plaušu, sirds un asinsvadu sistēmas, nieru un vielmaiņas slimībām,
• kuru darbs ir saistīts ar atrašanos publiskā vietā un sastapšanos ar daudziem cilvēkiem, kas var pārnēsāt gripas vīrusu.


Pacientiem ar hroniskām slimībām, bērniem no 6 mēnešiem līdz 2 gadu vecumam un cilvēkiem, kas vecāki par 65 gadiem – valsts kompensē 50% apmērā vakcināciju pret gripu.


Informāciju sagatavoja
SVA Sabiedrisko attiecību daļas
vecākā sabiedrisko attiecību speciāliste
Elīna Sprūde-Nesenberga
Tel.: 67081625 (
elina.sprude@sva.gov.lv)

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.